Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Zona tehnica VW

Zona tehnica VW Zona tehnica, secrete, tips&tricks VW

Reply
 
Thread Tools
Old 31-03-09, 14:21   #1
kir0087

Stage 3
 
kir0087's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 137
Default Probleme directie golf 4

problema e in felul urmator:
acu vreo 2 zile am trecut cu partea dreapta peste o gura de canal nu tocmai nivelata cu soseaua(avea capac...numai ca e putin mai adancita) cam la 60 de km.mediat dupa asta am observat ca la viteze mici(pana in 20 de km)parca nu imi mai functioneaza directia ca inainte.
mai exact simt ca parca volanul imi e mai moale...si are o portiune unde parca nu vireaza cat ar trebui(cam din punctul in care e drept,pana pe la 90 de grade in fiecare parte).se observa si la viteze de mers in oras in sensul ca are si un pic de joc,parca nu ar prinde pe o portiune mica de cursa.

daca aveti idee si va pricepeti cat de cat va rog sa va dati cu parerea,fiindca nu as vrea sa ingras buzunarul vreunui mecanic smecher.
multumesc anticipat.

Last edited by kir0087; 31-03-09 at 16:57.
kir0087 is offline   Reply With Quote
Old 31-03-09, 19:18   #2
iulian2476

Stage 5
 
iulian2476's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,667
Default Re: Probleme directie golf 4

Salut! Si eu am dat de mai multe ori urat de tot in astfel de guri de canal neasfaltate si chiar intr-o bordura. DIn fericire inca nu am observat nimic pana acuma, dar sunt convins ca masina s-a resimtit in urma loviturilor.
Daca ai dubii si vrei sa stii exact daca directia ta a fost afectata mergi si fa-i unghiul de fuga, sau geometria rotilor la puntea din fata. Nu stiu cat costa testul. Sau ridic-o pe cric si misca roata, cum fac aia la ITP cand ii verifica directia si vezi daca se misca sezizabil.
iulian2476 is offline   Reply With Quote
Old 18-05-09, 23:35   #3
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Probleme directie golf 4

poate sa fie joc din caseta de directie si atunci nu rezolvi nimic cu unghiul de fuga si alte de astea.
trebuie desfacuta roata si verificat atat vizual cat si prin verificarea eventualului joc din pivot,poate si capatul de bara e indoit, etc.
__________________
VW - Das Auto - Golf - H.H. The black beast.
Are you GTI enough?

Smile or die sofer premiat
Stiu ca sunt rau, dar excelez in asta, deci sunt bun
Atentie la motociclisti in trafic.Pot sa dea peste voi.
فولكس فاجن هي أروع سيارة
ondin is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -