Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Zona tehnica VW

Zona tehnica VW Zona tehnica, secrete, tips&tricks VW

Reply
 
Thread Tools
Old 25-03-09, 10:03   #1
iulian2476

Stage 5
 
iulian2476's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,667
Default Activare functii extra GOLF 4 & resoftare & adaptare computer bord, scanare VAG-COM

Din cate stiu eu la Golf 4 se pot activa urmatoarele functii si se pot face urmatoarele:

1. aparitia mesajului "Wilkommen" sau "Welcome" la punerea cheii in contact;
2. claxon scurt la inchiderea-deschiderea usilor;
3. aprinderea semnalizarii la inchiderea usilor;
4. iluminarea acelor, ceasurilor, display-ului doar cu cheia in contact (fara aprinderea luminilor de pozitie)
5. activarea functiei "range"
6. activarea in bord a centurii de siguranta
7. activarea lampii de control a rezervorului pentru faruri
8. blocarea usilor in mers (15-20 km/h) si deschiderea acestora la scoaterea cheii din contact;
8. montaj tempomat;
10. activarea unor functii ascunse la climatronic
11. schimbarea limbii in care sunt afisate mesajele din bord,
12. ajustarea consumului de combustibil, daca acesta este prea mare sau prea mic,
13. dezactivarea alarmei pentru interior (la cele care au alarma din fabrica)
14. schimbarea modului de claxonare a masinii (restul lumii, D, GB)
15. deschiderea haionului din telecomanda originala VW (la haion clean)
16. modificarea kilometrilor reali, etc.


Ce s-ar mai putea face:
1. refacerea cheilor cand acestea nu mai sunt recunoscute de catre imobilizator;
2. citirea km reali
3. adaptarea computerului de bord si a electronicii masinii (ECU) cand se fac modificari;
4. citirea/stergerea erorilor cu VAGdashCOM;
5. configurarea coputerului din VAGdashCOM;
6. trecerea la ulei longlife si interval variabil de service;
7. citirea parametrilor computerului de bord;
8. deschiderea-inchiderea geamurilor din telecomanda;
9. update la scala cu 300 km/h,
10. repararea microintrerupatoarelor din portiere (micro-switch);
11. parktronic,
12. xenon,
13. chiptuning,
14. claxoane mai puternice,
15. montaj inchidere centralizata,
16. montaj tv-tuner si activarea acestuia la Golf 4 Navi si tot ce tine de radio-casetofon si sistem audio;
17. montaj alarma;
18. montaj preincalzire motor + AC prin telecomanda,
19. semnalizare de confort (apesi 1 data usor semnalizarea si ea semnalizeaza de 3 ori)
20. decodari unitati audio,
21. aprinderea luminii in torpedeu si fara cheia pusa, etc.
22. montare plafoniera ambientala W8
23. marirea razei de actiune a inchiderii centralizate pana la 100 m (a cheii),


Ar mai fi cu siguranta si altele, asa ca lista ramane deschisa si le puteti mentiona.

Toti cei care pot face asemenea lucruri sunt rugati sa posteze aici, pentru ca cei care vor sa ridice nivelul masinii sa poata lua legatura cu ei, etc.
Important este:
I). Sa mentioneze ce functii extra stiu sa activeze la Golf 4 (sau alte masini Volkswagen), si alte reparatii legate de electronica masinii;
2). Cum pot fi contactati, in ce oras locuiesc, etc.

Cei care au facut un chiptuning, sau au activat o functie extra la masina lui, este rugat sa posteze aici 2-3 vorbe, unde si ce a facut.

Last edited by iulian2476; 10-05-09 at 23:33.
iulian2476 is offline   Reply With Quote
Old 25-03-09, 20:22   #2
T u p 3 u
VW Driver

Stage 5
 
T u p 3 u's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 556
Member of:
[VW]
Default Re: Activare functii extra GOLF 4 & resoftare & adaptare computer bord, scanare VAG-C

vad k este proaspat threadul...
deschiderea-inchiderea geamurilor din telecomanda;(asta i-am facut eu la a mea )
sunt foarte multumit de optiunea asta pt k nu trebuie sa mai tin cheia in butuc ca sa se salte geamurile sau trapa sa se inchida.
operatia a fost facut de un baiat pe nume ciprian.
pt detalii va pot da nr lui de tel.
__________________

Last edited by T u p 3 u; 25-03-09 at 20:26.
T u p 3 u is offline   Reply With Quote
Old 25-03-09, 23:13   #3
Smenarul

Stage 5
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 657
Member of:
[VW]
Default Re: Activare functii extra GOLF 4 & resoftare & adaptare computer bord, scanare VAG-C

si la a mea urmeaza aceasta modificare cu prima ocazie cand ajung in galati,
iulian ai uitat sa spui k se pot da km inapoi
si inca o chestie, eu am vrut sa activez mai multe la masina dar nu au mers din cauza computerului de bord si sa nu uit mai este faza aceia cand deschizi usile, apesi odata sa deschizi usile si se deschide doar usa de la sofer, apesi de 2 ori rapid se deschid toate usile...

ma intereseaza cum se face chestia cu marirea razei de actiune a cheii ca este tare enervant ca trebuie sa ma apropii de ea la 3-4 metri sa mearga si ce este curios k de la un prieten de pe balcon de la etajul 3 merge sa o deschid si sa o inchid ? dc oare?
__________________
Ai grija de masina iar ea va avea grija de tine!!!

Last edited by Smenarul; 25-03-09 at 23:16.
Smenarul is offline   Reply With Quote
Old 25-03-09, 23:31   #4
iulian2476

Stage 5
 
iulian2476's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,667
Default Re: Activare functii extra GOLF 4 & resoftare & adaptare computer bord, scanare VAG-C

Da, am uitat intr-adevar de darea kilomtrajului inapoi. Dar chestia care o spui tu cu apasarea doar o data pe cheie si se deschide doar usa de la sofer nu o stiu. Eu daca apas 1 data se deschid toate. Ca sa maresti raza de actiune a inchiderii centralizate nu o poti face doar din soft. Am trecut-o gresit la prima grupa de activari. Trebuie prelungite niste cabluri prin portierele masinii, astfel incat sa prinda mai usor semnalul (unda) cheii. Am vazut undeva (parca pe Golf4.de) cum cineva a facut acest experiment dupa ce s-a inspirat dupa un DIY de pe Vortex. Si intr-adevar inchiderea batea mult mai departe (cam 100 m).
Daca la tine nu merge decat 3-4 m asta e datorita bateriei din cheie care s-ar putea sa fie mai consumata. La mine bate uneori si la 20 m-25 m, depinde de vremea de afara si cum are cheia chef.
iulian2476 is offline   Reply With Quote
Old 30-03-09, 19:04   #5
GL91ANB

Stage 5
 
GL91ANB's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,254
Default Re: Activare functii extra GOLF 4 & resoftare & adaptare computer bord, scanare VAG-C

Eu pot activa aparitia mesajului Welcome la cele cu Maxi-Dot.
Pot activa iluminarea ceasurilor de bord la punerea contactului.
Pot activa Range.
Pentru astea este nevoie ca bordul sa fie VDO.
Pot activa deschiderea geamurilor din telecomanda.Asta se poate activa la toate Golf 4 , Bora , Passat si majoritatea VAG-urilor.
Plus incuierea usilor la 15 km/h si deschiderea in momentul in care scoti cheia din contact.Deschiderea selectiva , o apasare deschide usa soferului si 2 apasari deschid si restul.
Contact pe PM
GL91ANB is offline   Reply With Quote
Old 05-04-09, 17:58   #6
Alyi

Stage 1
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 21
Default Re: Activare functii extra GOLF 4 & resoftare & adaptare computer bord, scanare VAG-C

wow nici nu stiam de asa ceva cum se pot modifica optiunile astea?
banuiesc ca trebuie conectat la un computer?
Alyi is offline   Reply With Quote
Old 07-04-09, 19:54   #7
GL91ANB

Stage 5
 
GL91ANB's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,254
Default Re: Activare functii extra GOLF 4 & resoftare & adaptare computer bord, scanare VAG-C

Trebuie conectat la un laptop prin intermediul unui cablu OBD2
GL91ANB is offline   Reply With Quote
Old 10-05-09, 21:35   #8
86DRN

Stage 5
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 526
Default Re: Activare functii extra GOLF 4 & resoftare & adaptare computer bord, scanare VAG-C

salut,
in craiova face cineva asa ceva,,,
86DRN is offline   Reply With Quote
Old 19-05-09, 07:17   #9
earthquakeeq

Stock
 
earthquakeeq's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 5
Default Re: Activare functii extra GOLF 4 & resoftare & adaptare computer bord, scanare VAG-C

Quote:
Originally Posted by iulian2476 View Post
... Dar chestia care o spui tu cu apasarea doar o data pe cheie si se deschide doar usa de la sofer nu o stiu. Eu daca apas 1 data se deschid toate.
trebuie sa se poata... am un polo si e standard optiunea asta... dar e putin
enervanta.
La inceput nu stiam ca e asa si ma enervam d c nu se deschid usile... nu radeti ...

Last edited by earthquakeeq; 20-05-09 at 06:48.
earthquakeeq is offline   Reply With Quote
Old 19-05-09, 23:24   #10
iulian2476

Stage 5
 
iulian2476's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,667
Default Re: Activare functii extra GOLF 4 & resoftare & adaptare computer bord, scanare VAG-C

Foarte frumos daca la Polo e standard optiunea asta. Eu am spus o data cum e la mine si consider ca in peste 3 ani de cand am masina as fi observat acest lucru. Eu sunt multumit ca nu este asa la masina mea.
iulian2476 is offline   Reply With Quote
Old 20-05-09, 18:33   #11
Smenarul

Stage 5
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 657
Member of:
[VW]
Default Re: Activare functii extra GOLF 4 & resoftare & adaptare computer bord, scanare VAG-C

aceasta optiune o are si un coleg de servici care si`a cumparat un pasat nou acum cateva luni si tot asa nu stia dc nu se deschid toate usile)) si i`am spus ce sa faca...
Smenarul is offline   Reply With Quote
Old 08-06-09, 20:15   #12
Xpression

Stock
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 6
Default Re: Activare functii extra GOLF 4 & resoftare & adaptare computer bord, scanare VAG-C

Salut. O intrebare am si eu. Se poate activa functia cu inchiderea usilor automata la 15 km/h pentru un golf 4 2004 cu BC mic (VDO)?
Xpression is offline   Reply With Quote
Old 10-06-09, 06:49   #13
Smenarul

Stage 5
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 657
Member of:
[VW]
Default Re: Activare functii extra GOLF 4 & resoftare & adaptare computer bord, scanare VAG-C

da, eu mi`am activat!
Smenarul is offline   Reply With Quote
Old 10-06-09, 07:40   #14
Xpression

Stock
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 6
Default Re: Activare functii extra GOLF 4 & resoftare & adaptare computer bord, scanare VAG-C

Stii cumva procedura? As vrea sa imi fac si eu
Xpression is offline   Reply With Quote
Old 13-06-09, 13:45   #15
Swat-Cat

Stage 5
 
Swat-Cat's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 2,501
Member of:
[SEAT]
Default Re: Activare functii extra GOLF 4 & resoftare & adaptare computer bord, scanare VAG-C

http://www.ross-tech.com/vag-com/cars/vwmkIV.html

la modulul de confort se face...
Swat-Cat is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -