Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Zona tehnica VW

Zona tehnica VW Zona tehnica, secrete, tips&tricks VW

Reply
 
Thread Tools
Old 16-02-09, 18:02   #1
sebyan23

Stage 2
 
sebyan23's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 59
Default Cum schimb bec la golf4

Salut aseara cand am vrut sa plec cu masina surpriza becul pentru faza scurta era ars , nestiind ce bec sa cumpar am apelat la iulian2476 , el mi-a spus sa cumpar bec h7 12v 55w asta am si facut am cumparat un bosch 250 mii si l-am rugat sa-mi explice aici cum sa-l montez pentru a vedea si voi in caz ca ve-ti intampina aceasta problema. Am sa postez si 2 poze cu becul

http://rides.webshots.com/photo/2052...03193525tvozvQ

http://rides.webshots.com/photo/2440...03193525FviuWA

Last edited by sebyan23; 16-02-09 at 18:04.
sebyan23 is offline   Reply With Quote
Old 16-02-09, 18:12   #2
iulian2476

Stage 5
 
iulian2476's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,667
Default Re: Cum schimb bec la golf4

Vezi ca ti-am scirs si pe privat.
Toata problema este spatiul foarte stramt si pozitia incomoda. Daca ai maine subtiri si te uiti la sistemul de prindere al becului dupa ce dai jos plasticul care protejeaza bateria, ai sa vezi o sarma care trebuie apasata lateral spre interior, dupa care tragi spre tine. Trebuie apasat la baza ei daca vrei sa iasa din cele doua gaurele laterale. Ai grija sa nu iti cada sarma aceea pe la motor ca mai pierzi timpul si cu cautatul ei. Dar becul inca nu e scos din slotul lui. Trebuie tras de el destul de zdravan ca sa il scoti. Noul bec intra foarte usor in slotul respectiv.
Eu nu am demontat bateria cum au facut altii. M-am chinuit (mai ales ca era si frig afara) si am procedat astfel: am scos sarma respectiva cu totul si astfel am eliberat slotul becului astfel incat sa il pot avea la vedere, la lumina. Am tras de el cu grija sa nu se rupa firele si l-am inlocuit cu cel nou care a intrat foarte usor. Acuma beleaua dracului era sa pun la loc sarma aceea care tinea strans slotul becului, pentru ca trebuie pusa cu slot cu tot. Nu merge altfel, si e si normal tinand cont de cum e construit sistemul. In plus sa ai grija sa fixezi becul drept in far, sa nu stea stramb. Cred ca daca demontezi bateria e mult mai usor. Mie mi-a luat cam 40 de minute sa il schimb. Pe partea dreapta nu ia mai mult de 5 minute.
Alt mod ar fi sa nu scoti sarma respectiva, dar operatiunea e si mai grea pentru ca nu vrea becul sa iasa din far, pentru ca se loveste de peretii farului. Daca ai maini butucanoase e chiar complicat. Totul e sa nu fortezi si sa nu te enervezi. Mai injuri dar iti pastrezi calmul. Totul e ca dracu la faza scurta de pe partea stanga. Nu stiu cum e schimbul fazei lungi, sau a luminilor de pozitie, dar faza scurta e total aiurea gandita (daca nu dai jos bateria sau tot farul, pentru care trebuie data jos si bara de protectie). Vezi sa ai maniele cat mai uscate (degresate) si sa nu atingi partea de sticla a becului (sa il tii intre degete). Eu l-am mai atins la montare (dar nu l-am strans intre degete), Vad ca momentan nu s-a ars.

Last edited by iulian2476; 16-02-09 at 18:29.
iulian2476 is offline   Reply With Quote
Old 17-02-09, 17:19   #3
sebyan23

Stage 2
 
sebyan23's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 59
Default Re: Cum schimb bec la golf4

Salutare am reusit sa-mi montez becul singur fara sa dau bateria jos in aproximativ 20 de minute sunt 2 cleme de dat jos si o mascare am sa pun si niste poze in timpul montajul sper sa se inteleaga ceva.

http://rides.webshots.com/photo/2806...03193525PtSKeB

http://rides.webshots.com/photo/2020...03193525VyxoKV

http://rides.webshots.com/photo/2793...03193525LuAZog

http://rides.webshots.com/photo/2828...03193525ZkXuxq

Cel mai greu mi se pare atunci cand trebuie sa introduci becul nou inapoi in far trebuie sa ai mare grija sa nu atingi becul cu mana eu am mai atins de marginea farului putin de tot dar fiind din plastic nu cred ca l-a afectat.
sebyan23 is offline   Reply With Quote
Old 17-02-09, 17:27   #4
iulian2476

Stage 5
 
iulian2476's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,667
Default Re: Cum schimb bec la golf4

Prima si ultima poza sunt foarte reusite. Da, e mai greu sa il pui la loc, pentru ca trebuie sa brodesti sarma respectiva la lco in gaurile respective si sa vina si becul corect inapoi.
Nu are nici o treaba daca becul atinge ceva. Nu trebuie strans intre degete, pentru ca se presupune ca avem unsoare pe degete (grasime, chiar daca imperceptibil pentru noi), iar atunci cand becul atinge temperaturi inalte, acea grasime care am lasat-o pe bec va duce la arderea acestuia, la craparea lui. Eu l-am atins de multe ori cu degetul involuntar, dar nu -am strans si vad ca merge momentan.
iulian2476 is offline   Reply With Quote
Old 23-04-11, 22:37   #5
Vatty

Stage 3
 
Vatty's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 108
Member of:
[VW]
Default Re: Cum schimb bec la golf4

daca imi pun becuri H7 12v 100w albastre pe faza scurta ...ii deranjez pe cei din trafic??a incercat cineva si a primit blitzuri?)
Vatty is offline   Reply With Quote
Old 23-04-11, 23:52   #6
Smenarul

Stage 5
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 657
Member of:
[VW]
Default Re: Cum schimb bec la golf4

eu zic k nu o sa deranjeze pe nimeni ptc nu faci nici o branza, nu degeaba ai 12V 55W ca sa pui bec de 100 W iti trebuies relee ptc e posibil sa nu aiba putere sa le aprinda cum trebuie...
__________________
Ai grija de masina iar ea va avea grija de tine!!!
Smenarul is offline   Reply With Quote
Old 24-04-11, 00:33   #7
Vatty

Stage 3
 
Vatty's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 108
Member of:
[VW]
Default Re: Cum schimb bec la golf4

Quote:
Originally Posted by Smenarul View Post
eu zic k nu o sa deranjeze pe nimeni ptc nu faci nici o branza, nu degeaba ai 12V 55W ca sa pui bec de 100 W iti trebuies relee ptc e posibil sa nu aiba putere sa le aprinda cum trebuie...
ok...ms de informatie
Vatty is offline   Reply With Quote
Old 27-04-11, 20:39   #8
Vatty

Stage 3
 
Vatty's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 108
Member of:
[VW]
Default Re: Cum schimb bec la golf4

imi poate spune cineva ce fel de bec trebuie pentru pozitie??
Vatty is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -