Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OLTCIT > Alte discutii Oltcit

Reply
 
Thread Tools
Old 17-01-09, 10:30   #1
TwixXx

Stock
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 5
Question Magazin piese și accesorii tuning!

Salut, Tatal meu are un oltcit si m`am gandit sa il tunam putin.Problema e ca nu prea stiu nici un magazin de tuning in Craiova.As vrea sa umblu pe la interior ,exterior si partea tehnica doar reglaje...poate mai tarziu ceva imbunatatiri...In interior ma gandeam la niste scaune + bancheta, un volan, ornamente noi, bord aranjat putin si alt chestii. Exterior un body kit + jante si stopuri + neoane sub ea, niste oglinzi, faruri .. si l`am auzit ca vrea sa cumpere si un motor...Ma gandeam ca ma puteti ajuta cu piesele ... despre motor il intreb cand ajunge el acasa, cam ce vrea sa cumpere si va spun .. Astept un raspuns .. Nu vreau sa ma luati in baza .. Multumesc!...

Moderator edit:
1. Cānd deschizi un topic nou, asigură-te că are un titlu sugestiv!
2. Ai grijă la scriere!
3.Citește Regulamentul, te rog!Mulțumesc!

Last edited by manu_96xls; 17-01-09 at 10:51.
TwixXx is offline   Reply With Quote
Old 06-02-09, 10:10   #2
darck_angel64
Oltcit Driver

Stage 5
 
darck_angel64's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 837
Member of:
[Oltcit]
[DAEWOO]
[SKODA]
Default Re: Magazin piese și accesorii tuning!

vad ca nimeni nu raspunde, motiv pt care am sa-ti explic niste lucruri.
nu o sa gesesti in niciun magazin piese de tuning pt oltcit, poti modifica de la alte masini, ori poti vorbi cu cei din craiova pt niste elemente de caroserie (spoilere, praguri, etc.), in rest iti trebuie multa imaginatie, bani si in ultimul rand pasiune.
in ceea ce priveste crestere performantelor urmareste si tu posturile celor care au reusit si sfatuieste-te cu ei.

am sa-ti trimit niste lincuri pe PM.
bafta
__________________
B 44 MAA
darck_angel64 is offline   Reply With Quote
Old 06-02-09, 11:21   #3
Alex_Mig

Stage 5
 
Alex_Mig's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 369
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Magazin piese și accesorii tuning!

Cu tuning-ul exterior pot sa iti dau informatii eu daca vrei vorbim pe privat.Depinde de buget si cata pasiune ai cum spune si angle64.

Last edited by Alex_Mig; 06-02-09 at 19:01.
Alex_Mig is offline   Reply With Quote
Old 04-02-10, 19:04   #4
robyn

Stage 3
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 111
Default Re: Magazin piese și accesorii tuning!

salutare.stiti un magazin care mai vinde piese de oltcit in PITESTI?
scuze de off topic.
robyn is offline   Reply With Quote
Old 08-02-10, 04:17   #5
big_marian

Stage 5
 
big_marian's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 445
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Magazin piese și accesorii tuning!

TUTORIAL PENTRU TUNING LA OLTCIT

Inainte sa faci tuning la un oltcit trebuie sa sti urmatoarele:

1.este o masina romaneasca,pentru care piesele de tuning aftermarket sunt RARE,deci nu o sa vezi pt oltcit bari de torsiune de la nush' ce firma,telescoape speciale de tuning fabricate de un anume producator etc.
2.majoritatea elementelor de tuning care le vezi la multi din aceasta comunitate a "oltcitarilor" sunt "home made" sau sunt adaptate de ei special pentru "amantele" oltence....unele elemente tehnice sunt "imprumutate" de la citroen bx(scaune,kit de geamuri electrice),ax(cutie,motorul mai greu se adapteaza) sau gsa(motor,cutie,carburator).Asadar,elemente tehnice sunt putine intr-adevar daca doresti sa modifici radical performantele tehnice ale unui oltcit.
3.vorbind despre un kit de tuning exterior,te dezamagesc din nou,poate cand iti zic faptul ca ultimile bari si spoilere fabricate special de oltcit de anumite firme din Craiova sunt produse acum 3 ani....deci daca te uiti dupa un Kit:fata ,spate ,praguri trebuie sa cauti atent la cei care mai au de vanzare...si sunt ,de asemenea cam rare....
4.privind modificarile aduse exteriorului ,probabil ca vrei sa schimbi jantele ,sa pui mai late,cum ai vazut prin seria NFS...,probabil sa te dezamagesc din nou,dar Garcea e cu ochii pe jantelele late puse pe oltcit si le miroasa de la cateva sute de metrii,deci va trebui sa fi cu ochii in patru cand umbli cu masina si sa eviti zonele "hot" din oras.Plus ca va trebuie sa adaptezi cu ajutorul flanselor prinderea unor jante pe oltcit ,care din pacate a fost proiectat cu doar 3 prezoane.Despre costul aproximativ si detalii privind unde poti face aceste flanse poti sa ne intrebi pe noi cei din Craiova.Daca vrei sa fi legal trebuie sa le autentifici la RAR ,unde costul omologarii unor jante pe 14' l-a costat pe un prieten aprox acum un an jumatate vreo 8 milioane....deci trebuie sa pui bani de o parte....
5.daca vrei sa te apuci sa modifici un oltcit,trebuie sa ai nervi tari ca sa treci peste comentarii de gen "ce faci ba?! iar bagi bani in coaja aia? ca cu banii pe care ii bagi mai bine iti iei alta!" .Prin urmare ,pasiunea de a modifica un oltcit trebuie sa o ai in inima si sa iti doresti cu adevarat,pentru ca "pisicutele",calibrele si alte masini de cocalari impanzesc orasul,multe dintre ele cu un tuning prost gust.Scuze daca s-a regasit cineva care citeste despre masinile enumerate mai devreme!NU am spus-o cu rea intentie!
6.trebuie sa ceri mereu sfaturi pentru ca sunt doar cativa care se pricep la tuning si care te pot ajuta cu adevarat,restul fiind amatori.Printre cei care se pricep pe forumul asta foarte bine sunt:julaikos,bodyspeed,pupa,bogdanlascu,valib,dan y pmd si cu siguranta ca mai sunt cativa...baieti ordinea in care v-am enumerat este intamplatoare si nu am vrut sa fac vreun top 5:P
7.trebuie sa ai ceva bani pusi deoparte deoarece toate modificarile pe care le faci nu sunt mocca,ci costa ,asa ca nu ramane dezamagit cand trebuie sa dai bani!

Alte detalii intreaba pe privat deoarece noi te ajutam cu placere!
big_marian is offline   Reply With Quote
Old 08-02-10, 09:37   #6
bobocu91

Stage 5
 
bobocu91's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 1,020
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Magazin piese și accesorii tuning!

Interesante sfaturi marian, de acord cu tine mai ales in privinta unor sfaturi care le`am "simtit" pe pielea mea gen:
Quote:
Originally Posted by big_marian View Post
trebuie sa ai nervi tari ca sa treci peste comentarii de gen "ce faci ba?! iar bagi bani in coaja aia? ca cu banii pe care ii bagi mai bine iti iei alta!"
Nu am auzit`o doar odata, de doua ori...


Quote:
Originally Posted by big_marian View Post
...modificarile pe care le faci nu sunt mocca,ci costa ,asa ca nu ramane dezamagit cand trebuie sa dai bani!
Corect si ajungi sa bagi mai mult decat crezi, depinde de pasiunea fiecaruia, de planuri...nu conteaza ca`i oltcit, trabant sau orice alta marca de masina, modificarile costa.

Bafta tuturor pasionatilor de acest gen!
__________________
bobocu91 is offline   Reply With Quote
Old 08-02-10, 09:58   #7
darck_angel64
Oltcit Driver

Stage 5
 
darck_angel64's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 837
Member of:
[Oltcit]
[DAEWOO]
[SKODA]
Default Re: Magazin piese și accesorii tuning!

astfel de comentarii sunt intampinate toate tipurile de masina nu numai pt Oltcit sau Dacie, de regula numai un posesor de masina poate spune asemenea lucruri; si cand spun "posesor" ma refer la aceia pe care nu-i intereseaza decat sa mearga masina in orice conditii si atat.
important e sa nu dai crezare vorbelor si sa-ti duci proiectul cat poti de departe. toti am fost nevoiti sa avem de-a face cu asfel de indivizi care, la final, si-au ingitit vorbele.

Last edited by darck_angel64; 08-02-10 at 10:03.
darck_angel64 is offline   Reply With Quote
Old 08-02-10, 11:33   #8
valib
Banned

Stage 5
 
valib's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,348
Default Re: Magazin piese și accesorii tuning!

Quote:
Originally Posted by robyn View Post
salutare.stiti un magazin care mai vinde piese de oltcit in PITESTI?
scuze de off topic.


nu stiu in pitesti, dar te pot servi din Timisoara, iti trimit prin curierat/posta orice ai nevoie, de fapt cu orice te pot servi (avem o gramada de piese pe stoc, altele le putem aduce pe comanda)
da si tu un search pe google...
valib is offline   Reply With Quote
Old 03-09-10, 21:16   #9
Speed4U

Stage 5
 
Speed4U's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 1,103
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Oltcit]
[DACIA]
[DAEWOO]
[AirBrush]
[4Rally]
Default Re: Magazin piese și accesorii tuning!

Cine imi da niste informati despre grila asta ?

Click image for larger version

Name:	100_0101.jpg
Views:	132
Size:	821.4 KB
ID:	1639416
Speed4U is offline   Reply With Quote
Old 03-09-10, 22:04   #10
Danutz Bratosin
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,595
Member of:
[Moderators]
[Oltcit]
[Fiat]
Default Re: Magazin piese și accesorii tuning!

Quote:
Originally Posted by Speed4U View Post
Cine imi da niste informati despre grila asta ?

Attachment 1639416
Cred ca cel mai bine iti poate da informatii chiar fostul si primul propietar
Mistreku...cauta-l pe la sectiunea BMW!
Danutz Bratosin is offline   Reply With Quote
Old 09-09-10, 21:26   #11
Alex_19Mig

Stage 5
 
Alex_19Mig's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,653
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Magazin piese și accesorii tuning!

Quote:
Originally Posted by Speed4U View Post
Cine imi da niste informati despre grila asta ?

Attachment 1639416
Ce vrei sa sti despre ea?!
Alex_19Mig is offline   Reply With Quote
Old 10-09-10, 18:44   #12
valib
Banned

Stage 5
 
valib's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,348
Default Re: Magazin piese și accesorii tuning!

am auzit de unu care e clarvazator, si stie mai multe chestii despre o masca dintre faruri.
ba ca o fost a lu` ceausescu, ba ca s-a facut la comanda de catre AVI/fibrocom/faberplast, ba ca a fost adaptata


cred ca vrea sa stie cine a fost prima prietena (a grilei dintre faruri), respectiv ce varsta are(grila dintre faruri). Oare ce ar vrea sa stie despre ea??
valib is offline   Reply With Quote
Old 11-09-10, 21:36   #13
b01uxd

Stage 5
 
b01uxd's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,524
Member of:
[Oltcit]
[SEAT]
[Unknown Racers]
Default Re: Magazin piese și accesorii tuning!

Quote:
Originally Posted by valib View Post
am auzit de unu care e clarvazator, si stie mai multe chestii despre o masca dintre faruri.
ba ca o fost a lu` ceausescu, ba ca s-a facut la comanda de catre AVI/fibrocom/faberplast, ba ca a fost adaptata


cred ca vrea sa stie cine a fost prima prietena (a grilei dintre faruri), respectiv ce varsta are(grila dintre faruri). Oare ce ar vrea sa stie despre ea??
poate vrea sa stie daca are pe cineva
b01uxd is offline   Reply With Quote
Old 18-10-12, 09:49   #14
costyaro

Stage 4
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 209
Default Re: Magazin piese și accesorii tuning!

Un magazin cu piese:
http://oltcit.com.ro
Nu stiu dc mai e de actualitate,am dat de el cautand niste piese pt oltean.O sa le trimit un email sa vad ce si cum.
Dc mai stie cineva un alt magazin online cu piese,ar fi bine sa le punem intr-un topic ca sa le avem la indemana.
ca eu ,de exemplu,nu am gasit un magazin in Pitesti cu piese de oltcit,macar online.
costyaro is offline   Reply With Quote
Old 18-10-12, 17:24   #15
lancer
Oltcit Driver

Stage 5
 
lancer's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 729
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Magazin piese și accesorii tuning!

costy ... magazinul ala a carui adresa ai pus-o se afla in ploiesti ... se cunoaste de multisor ...si cei mai multi il stim sub denumirea de Niko ... stocul de piese si preturile de pe site nu mai sunt actualizate de mult dar daca vrei vreo piesa cel mai sigur suni la telefonul afisat intrebi ce te intereseaza, la ce pret e ... si apoi poti face o comanda ferma ... piesele se trimit atat prin curier cat si prin posta romana cu plata ramburs ... si chiar sunt firma serioasa eu unul nu am avut probleme cu ei si din cate stiu nici alti utilizatori

in alta ordine de idei daca vrei anumite piese noi ... in special consumabile, dar si curele, discuri de ambreiaj si alte asemenea ...poti contacta orice magazin care aduce piese la comanda ... si acolo intrebi clar ..de citroen, axel sau gsa ... sau in ultima instanta dai un cod de fabricant pentru produsul pe care il doresti ... si in functie de acesta iti poate gasi acelasi produs fabricat de mai multe firme ... bineinteles cu preturi diferite
__________________
DJ-01-KNK

Last edited by lancer; 18-10-12 at 17:30.
lancer is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -