Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OLTCIT > Alte discutii Oltcit

Reply
 
Thread Tools
Old 03-01-11, 22:40   #1
tuning.racer

Stage 1
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 22
Smile ce bare merg puse pe oltcit???

am observat la un prieten ca are pe oltcit bara de cielo si ma intrebam daca merge adaptata o altfel de bara
tuning.racer is offline   Reply With Quote
Old 04-01-11, 16:24   #2
lancer
Oltcit Driver

Stage 5
 
lancer's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 729
Member of:
[Oltcit]
Default Re: ce bari merg puse pe oltcit???

sincer nu stiu dar cu grija s-ar putea sa mearga ... esti sigur ca e de cielo? in craiova aparusera intr-o vreme bari de oltcit din fibra care le imitau pe cele de cielo .. le faceau baietii de langa parcul din craiova ... care mai carosau si papucuri
lancer is offline   Reply With Quote
Old 04-01-11, 22:38   #3
tuning.racer

Stage 1
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 22
Default Re: ce bari merg puse pe oltcit???

merg puse + ca am vaz un oltcit de pe 4tuning cu bara de dacie nova
tuning.racer is offline   Reply With Quote
Old 04-01-11, 23:25   #4
jimmy_rph

Stage 4
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 261
Default Re: ce bari merg puse pe oltcit???

pai una e bara de dacia nova, si alta e bara de cielo. din ce am vazut eu, cielo e mai lat decat dacia nova. eu personal am vazut oltcit cu bara de solenza...
jimmy_rph is offline   Reply With Quote
Old 04-01-11, 23:59   #5
lancer
Oltcit Driver

Stage 5
 
lancer's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 729
Member of:
[Oltcit]
Default Re: ce bari merg puse pe oltcit???

dar oricum ar fi tot kich se numeste .... asa ca ori cel original .. ori vreunu de fibra finut
lancer is offline   Reply With Quote
Old 05-01-11, 17:43   #6
don_eduardo37
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 592
Member of:
[Oltcit]
Default Re: ce bari merg puse pe oltcit???

Salut!
Eu am vazut si bara de cielo pusa pe oltcit.....nu arata bine deloc.
Cea de "Solnitza" merge mai binisor....eu personal pe a doua masina cand am luat-o avea bara de solenza....nu arata foarte rau, dar daca pui de solenza, necesita vreo 2 modificari....eu as aduce la nivel toata bara.....si as vopsi-o in culoarea masinii. Si sub masca necesita o modificare....o completare....fibra de sticla si rasina....si se rezolva.....dar urgent necesita o plasa in locul celei de plastic pe care le au barile fata de solenza.... eu momentan l-am dat jos si pun unul de trs dar asta cand o fi gata masina.... o sa atasez o poza mai acus cum arata un spoiler de solenza pus pe oltcit dar fara retusari.... cat despre adaptare.....inca un secret: pe bara de sub spoiler se aplica un surplus( se inalta), o bucata de plagband......din plastic, se poate face usor....de vreo 3 mm....sau un pic mai bine....eu asa am vazut ca a pus unul din fostii proprietari a masinii....
Ca sa nu te mai complici cu adaptari....Colegul Dr.Dre are o bara de fibra facuta la faberplast.... contacteaza-l si vezi daca o mai are....stiu ca o avea...ti-ar iesi mai repede treaba....dar daca pui bara, tre' sa pui si praguri, linia sa continue pana in spate.....
Vezi ce rezolvi, dar spun ca bara de cielo e foarte oribila pe oltcit, liniile oltcit-ului nu aduc la fel cu liniile de cielo, nu se merita sa faci oltcit-ul OZN, ii rotunjeste foarte accentuat fata oltcitului o bara de cielo.....si nu se potriveste....nu prea retin pe unde gasisem acel oltcit cu bara de cielo.....nu prea mi-a placut, dar fiecare cu gusturile proprii, nu-i asa?
don_eduardo37 is offline   Reply With Quote
Old 05-01-11, 18:41   #7
don_eduardo37
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 592
Member of:
[Oltcit]
Default Re: ce bari merg puse pe oltcit???

asa ar arata o bara de solenza pe oltcit.....eu as astupa santul intre portiunea neagra si cea vopsita si as vopsi in culoarea masinii....si as umple si gaurile din fata grilei ca sa fie uniform.....
Apoi nu stiu ce sa spun dar fiecare cu gusturile lui....eu il schimb cu unu' de trs si pe asta cred ca il cedez la un prieten sa-l puna pe dacia lui....daca se va potrivi....
https://forum.4tuning.ro/attachment.p...3&d=1290669195
don_eduardo37 is offline   Reply With Quote
Old 05-01-11, 23:06   #8
tuning.racer

Stage 1
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 22
Default Re: ce bari merg puse pe oltcit???

arata super cu bara de solenta:O ...prinde o forma mai....super
tuning.racer is offline   Reply With Quote
Old 06-01-11, 10:58   #9
Scroogie

Stage 3
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 166
Default Re: ce bari merg puse pe oltcit???

Sa vezi ce super arata cu una de Logan! Tiganie curata, va bateti joc de masina cu bazaconiile astea.
Scroogie is offline   Reply With Quote
Old 06-01-11, 22:40   #10
lancer
Oltcit Driver

Stage 5
 
lancer's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 729
Member of:
[Oltcit]
Default Re: ce bari merg puse pe oltcit???

eii fiecare cu gusturile lui ... aia din fabrica cand au facut RM-ul macar nu mai aveau piese de import si pana s-a rezolvat problema au folosit de dacie ... daca ei nu vor sa gaseasca spoilere originale sau de fibra e alta problema .. mie unu sincer imi place cum vine cu cea originala chiar daca am de fibra )
lancer is offline   Reply With Quote
Old 10-01-11, 08:21   #11
darck_angel64
Oltcit Driver

Stage 5
 
darck_angel64's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 837
Member of:
[Oltcit]
[DAEWOO]
[SKODA]
Default Re: ce bari merg puse pe oltcit???

in concluzie, se paote pune orice spoiler doar sa-i aduci adaptarile si modificarile necesare...
darck_angel64 is offline   Reply With Quote
Old 11-01-11, 20:04   #12
don_eduardo37
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 592
Member of:
[Oltcit]
Default Re: ce bari merg puse pe oltcit???

Quote:
Originally Posted by lancer View Post
eii fiecare cu gusturile lui ... aia din fabrica cand au facut RM-ul macar nu mai aveau piese de import si pana s-a rezolvat problema au folosit de dacie ... daca ei nu vor sa gaseasca spoilere originale sau de fibra e alta problema .. mie unu sincer imi place cum vine cu cea originala chiar daca am de fibra )
Hei hei, eu pentru unu' am de fibra, facut la Faberplast, si pt celalalt am 2 de trs, sa vad pe care il aleg.....am zis ca nu arata chiar hidos cu bara de solenza dar bine nu-i sta fiindca trebuiesc niste retusuri..... acum fiecare cu gusturile lui.....eu tot pe ala pe care am avut bara de solenza( asa am luat-o), oricum pun unu' de trs.....
Se poate pune orice, in tai la jumate si lipesti dupa ce adaptezi si alte alea alea, dar daca nu e in linia masinii, o merge el adaptat dar tot prost ii sta....
Salve!
don_eduardo37 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -