Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OLTCIT > Zona tehnica Oltcit

Zona tehnica Oltcit Zona tehnica, secrete, tips&tricks Oltcit

Reply
 
Thread Tools
Old 18-07-11, 13:34   #1
MihaiVls

Stock
 
Join Date: May 2010
Posts: 1
Default Problema Noxe

salut ... am si eu o intrebare... cum pot sa reduc din noxe? daca pot....

acum vreo saptamana mau oprit nenorocitii aia de la rar... opreau numai masini vechi... si singura problema care au gasito e 1 procent la noxe peste limite....nu prea stiu ce inseamna asta.... stiu doar ca miau luat certificatu... dupa asta... am dus carburatoru la reglat pe banc... si tot nu scot in limite.... aveti careva vreo idee cum as putea sa reduc noxele? ...

am un oltena club11R ... motor de 1.1....
MihaiVls is offline   Reply With Quote
Old 18-07-11, 15:53   #2
jimmy_rph

Stage 4
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 261
Default Re: Problema Noxe

Daca zici ca ai mers cu carbul la reglaj pe banc si tot nu ies noxele, inseamna ca nu e vina carburatorului. Verifica si cum stai cu aprinderea. Verifica platina, capacul delcoului, eventual daca ai posibilitatea, masoara ce curent trece prin fiecare fisa, si pune-ti niste bujii bune. Dupa asta n-ar trebui sa mai ai probleme, teoretic.....
jimmy_rph is offline   Reply With Quote
Old 18-07-11, 20:37   #3
Alex_19Mig

Stage 5
 
Alex_19Mig's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,653
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Problema Noxe

incearca benzina 99+ de la omv sau orice alta benzina cu cifra octanica mai mare.
Alex_19Mig is offline   Reply With Quote
Old 18-07-11, 20:45   #4
valib
Banned

Stage 5
 
valib's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,348
Default Re: Problema Noxe

cu gazele de carter cum stai?
valib is offline   Reply With Quote
Old 19-07-11, 13:54   #5
Danutz Bratosin
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,595
Member of:
[Moderators]
[Oltcit]
[Fiat]
Default Re: Problema Noxe

Ai fii surprins daca iti spun ca si eu am reglat carbu' pe banc si imi consuma 20%. Mergi cu masina la o statie de ITP, ii dai lu' nenea 10 lei acolo si-ti baga sonda aia in toba si-ti regleaza amestecu' calumea
Iar ca benzina te sfatuiesc sa folosesti de '98....in cartea lui scrie ca functioneaza doar cu benzina de '98
__________________
Oltcit Club 11 RM
Fiat Marea
Fiat Stilo
Danutz Bratosin is offline   Reply With Quote
Old 19-07-11, 14:35   #6
jimmy_rph

Stage 4
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 261
Default Re: Problema Noxe

eu merg numai cu benzina de 95. dupa ce mi-am pus aprindere electronica si bujii noi, am fost cu masina la itp, si-a iesit f bine la noxe. cand aveam aprinderea clasica, niciodata nu-mi ieseau noxele cum trebuie, si eu dadeam vina pe carb.
jimmy_rph is offline   Reply With Quote
Old 19-07-11, 14:58   #7
lancer
Oltcit Driver

Stage 5
 
lancer's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 729
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Problema Noxe

cati km are motorul, ce fel de set ... sau mai bine zis ce intreba si vali ..gazele din carter + consumul de ulei ... e si ala o cauza de noxe ..un motor cu uzura mai mare intotdeauna scoate noxe mai multe decat unul cu uzura mai mica asta oricat de bine ar fi reglate carburatorul si aprinderea

Last edited by lancer; 19-07-11 at 15:00.
lancer is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -