Go Back   Forum 4Tuning > Diverse > Tot ceea ce nu poate fi incadrat

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 23-02-08, 18:33   #31
Tataee_^

Stage 5
 
Tataee_^'s Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 505
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default Re: Tinutul Secuiesc-viitor Kosovo?

ERY - daca ii ziceai domnisoara/doamna spuneti-mi si mie in lb romana ca nu inteleg ungureste, iti zic eu ca nu facea nicio fatza. Cum vrei sa reactioneze daca tu ai o asemenea atitudine: zii tu in lb romana ca suntem in Ro, asha normal ca se stramba. ORICUM, ai dreptate dar tine de felu in care vorbesti, si daca tu vb politicos si ea se stramba ea cade de proasta .

xxdadixx - nu generaliza, citeste ce s-a scris pana acum, ca se vede ca nu ai citit.
Tataee_^ is offline  
Old 23-02-08, 18:43   #32
slobikop
Ford Driver

Stage 3
 
slobikop's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 157
Member of:
[FORD]
Default Re: Tinutul Secuiesc-viitor Kosovo?

Quote:
Originally Posted by ERY View Post
Nu stiu care-i faza cu ungurii, dar stiu ca am fost anul trecut la Balvanios(s-au cum se scrie) la raliu, si in peco PETROM, la casa, ma duc sa platesc benzina si ce am mai luat de acolo si casierita imi vorbea in ungureste...si cand i-am zis sa imi vb in limba romana pt ca sunt la mine in tara, in ROMANIA, s-a strambat si a inceput sa stalceasca un fel de romano-maghiara.
daca nu ai fi folosit fraza "vb in limba romana pt ca sunt la mine in tara.in romania" si ai fi folosit un simplu "POFTITI ?" nu cred ca ai fi avut probleme.....sunt roman in sf.gheorghe de 25 ani si n am avut prea multe probleme pe criterii etnice....
l ati vazut pe BASELU' la tv?e in vizita la noi in oras...cauta voturi cred...daca l prind in trafic il provoc la o liniuta....
P.S. limba maghiara nu o vorbesc deloc dar o inteleg.
__________________

Last edited by slobikop; 23-02-08 at 18:47.
slobikop is offline  
Old 23-02-08, 21:20   #33
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: Tinutul Secuiesc-viitor Kosovo?

Quote:
Originally Posted by Tataee_^ View Post
xxdadixx - nu generaliza, citeste ce s-a scris pana acum, ca se vede ca nu ai citit.
Mai exact ce nu am citit? Cum o dau altii in offtopic? E vorba de tinutul secuiesc nu de vecinii sau prietenii nostrii unguri, citeste titlul topicului.
xxdadixx is offline  
Old 23-02-08, 23:28   #34
metal_militia
X-Team Racing Club Member

Stage 5
 
metal_militia's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 882
Member of:
[X-Team Racing Club]
[Design Team]
[SKODA]
[RENAULT]
Default Re: Tinutul Secuiesc-viitor Kosovo?

de ce ati sarit pe ERY toti?? ea e de de vine pt ca a presupus ca oricine din zona aia e ungur in ROMANIA pana una alta noi ii toleram in tara noastra formata clar si pe buna dreptate acum 1900 de ani...si sa nu vina niste asiatici, care au venit cu un cal si o bucata de salam aici din tundra si s-au asezat in campia panoniei si pe langa (transilvania) unde au dat de pamant fertil si paduri bogate, sa faca legea

deci noi suntem de sorginte romana, un imperiu mare cu oameni de cultura si artisti mari (la randul lor influentati de greci dar asta nu conteaza) nu suntem un trib fugit de foame din asia deci ciocu mic si joc de glezne inapoi daca nu va convine
__________________
Dimensiunea maximă admisă pentru o imagine īn semnătură este de 500x100 pixeli !
metal_militia is offline  
Old 23-02-08, 23:47   #35
valib
Banned

Stage 5
 
valib's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,348
Default Re: Tinutul Secuiesc-viitor Kosovo?

De unde stii tu ca au fugit de foame? aa...nu stii.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Istoria_Transilvaniei

cititi, si fiecare sa inteleaga cum doreste el.
M-am saturat sa fim invatati in scoli doar versiunile 'agreate politic' ale istoriei.


Este perioada romanizării intense şi ireversibile. Criza Imperiului Roman din secolul al III-lea "anarhia militară", precum şi atacurile unor barbari la Dunărea de jos, īn Moesia, īl determină pe Īmpăratul Aurelian să retragă legiunile şi administraţia la sud de Dunăre (271-275). Probabil legiunile chemate să lupte la sud de Dunăre au rămas acolo. Timp de un secol după aceasta īn Transilvania se va mai continua viaţa urbană, apoi treptat societatea se ruralizează īn totalitate.Īn acest secol IV, īn principal, are loc şi creştinarea. Īn lumea satului se vor păstra numeroase reminiscenţe păgāne, chiar termenul "păgān" dovedeşte acest lucru. El provine din latinescul "paganus", care īnsemna locuitor al satului.

Primii migratori, vizigoţii, au rămas īn afara Transivaniei, īn anul 376 trecānd la sud de Dunăre. Īn primele decenii ale secolului următor vor ajunge pānă īn Galia şi Spania. Ceilalţi migratori din această regiune a Europei nu au avut centrul īn Transilvania, ci īn Cāmpia Panonică. Acelaşi fapt de la huni (sec IV-V) pānă la maghiari (sec IX). Slavii sunt cei mai importanţi, pentru că vor avea o influenţă īn formarea limbii Romāne. După cum īn Apusul Europei invaziile nu au schimbat caracterul preponderent romanic al provinciilor fostului Imperiu Roman, acelaşi lucru s-a īntāmplat şi īn Transilvania. Ea este vatra de formare a poporului Romān.

Asupra istoriei Transivaniei o istoriografie tendenţioasă a minimalizat totdeauna faptul că romānii ar fi autohtoni aici. Este cunoscută īndeobşte teoria zisă imigraţionistă. Cele de mai jos deşi poartă amprenta detaşării istorice aparţin aceloraşi metode. Nu există cale de mijloc īntre adevăr şi fals, cum afirmaţi īn cele ce urmează.

Există două teorii contrare, dezbătute aprig de istoriografia oficială romānă şi de cea oficială maghiară:

Continuitatea daco-romană - după retragerea romană din provincie, populaţia dacă romanizată continuă să trăiască īn Transilvania, pe īntreg parcursul marilor migraţii.
Teoria migraţiei romāneşti - romanii au decimat complet dacii īn războaiele din secolul II şi s-au retras cu totul la sud de Dunăre, după care romānii au migrat din Balcanii vestici pānă īn Transilvania condusă de unguri īn secolul XII.
valib is offline  
Old 24-02-08, 00:00   #36
metal_militia
X-Team Racing Club Member

Stage 5
 
metal_militia's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 882
Member of:
[X-Team Racing Club]
[Design Team]
[SKODA]
[RENAULT]
Default Re: Tinutul Secuiesc-viitor Kosovo?

Quote:
Originally Posted by valib View Post
Teoria migraţiei romāneşti - romanii au decimat complet dacii īn războaiele din secolul II şi s-au retras cu totul la sud de Dunăre, după care romānii au migrat din Balcanii vestici pānă īn Transilvania condusă de unguri īn secolul XII.
fals...si o sa iti zic si de ce dar nu la 1 noaptea ca imi scapa pe moment, asta a fost doar o incercare puerila si marsava a maghiarilor sa puna mana pe ceva ce nu le apartinea
metal_militia is offline  
Old 24-02-08, 00:12   #37
valib
Banned

Stage 5
 
valib's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,348
Default Re: Tinutul Secuiesc-viitor Kosovo?

stii ce cred eu? in asemenea chestii (razboaie, cuceriri, combinatii diverse pe Terra) adevarul e undeva pe la mijloc, mereu cu motiv politic.

iar noi ne scoatem ochii ca si chiorii, pentru diverse chestii pe care le viseaza cei care ne conduc, pentru ca ne imbarliga si ne combina ca sa ne omoram intre noi.
Atata timp cat eu te servesc pe tine, tu ma servesti pe mine, amandoi ne comportam civilizator, nu cred ca ii pasa cuiva ce nationalitate e, ce vrea, de unde a venit, ce e cu el, nu cred ca vrea suprematie. Ca vor unii politicieni si mai combina pe cei din partid...asta e fix pix...

Am prieteni de care vrei tu...asiatic, corean, negru din africa, negru din america, german, francez, englez, australian. Nimeni nu e stresat de ce a fost, ci de ceea ce este acum, si nimanui nu ii pasa ce debiteaza unii prin TV. Atata timp cat eu ma comport ok, el se comporta ok, totul e in regula
valib is offline  
Old 24-02-08, 00:24   #38
ERY

Stage 5
 
ERY's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,826
Member of:
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[Hyundai]
[AUDI]
Default Re: Tinutul Secuiesc-viitor Kosovo?

Sa vb politicos ???? pai ce am luato la injuraturi? si inca ceva, la mine in tara, un serviciu public si sa vb in alta limba ? de ce? aaa, este la ea acasa ok...sa vb in orice limba. Cum ar fii sa ma duc la un magazin si dc vanzatoarea e din china sa va vb in chineza ? sau in tiganeste ? sau mai stiu eu ce limba ? nu este normal.

Voi cand veniti la mare si intrati in peco, personalul de acolo va vb in turceste sau macedoneste ? ca la noi ei sunt majoritarii ? nu cred. aici este vb de respect pt tara in care locuiesti...
__________________
ERY is offline  
Old 24-02-08, 09:18   #39
Spark
Suzuki Driver

Stage 5
 
Spark's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,139
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
[Suzuki]
Default Re: Tinutul Secuiesc-viitor Kosovo?

Quote:
Originally Posted by ERY View Post
Sa vb politicos ???? pai ce am luato la injuraturi? si inca ceva, la mine in tara, un serviciu public si sa vb in alta limba ? de ce? aaa, este la ea acasa ok...sa vb in orice limba. Cum ar fii sa ma duc la un magazin si dc vanzatoarea e din china sa va vb in chineza ? sau in tiganeste ? sau mai stiu eu ce limba ? nu este normal.

Voi cand veniti la mare si intrati in peco, personalul de acolo va vb in turceste sau macedoneste ? ca la noi ei sunt majoritarii ? nu cred. aici este vb de respect pt tara in care locuiesti...
corect ... corect ... corect ...
Spark is offline  
Old 24-02-08, 09:27   #40
Malos

Stage 5
 
Malos's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 314
Default Re: Tinutul Secuiesc-viitor Kosovo?

Ei stau in Romania....sub numele asta sa ramana...niciun alt "tinut"...altfel sa intre cu tancurile in ei (daca avem )...pai ce-i aia...se trezesc toti sa-si faca ei "tinuturi"...
Malos is offline  
Old 25-02-08, 01:05   #41
axxel4you

Stage 3
 
axxel4you's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 154
Default Re: Tinutul Secuiesc-viitor Kosovo?

Nu sant rasist (cumnatul meu e NIGERIAN), nu cunosc maghiari dar stiu un lucru clar,In ROMANIA sunt foarte multi NATIONALISTI FANATICI care abia asteapta sa vada proclamarea Tinutului Secuiesc,si atunci nu recomand sa va mai aflati in nou infiintatul Tinut Secueisc.Pun si o poza sa va ia durerea de cap!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	800px-Tinutul_Secuiesc.png
Views:	56
Size:	123.8 KB
ID:	463283  
axxel4you is offline  
Old 25-02-08, 14:24   #42
dagosh88
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
dagosh88's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 657
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Tinutul Secuiesc-viitor Kosovo?

Sincer, eu chiar nu cred ca va deveni tinut secuiesc, e o zona cu putere economica slaba, sustinuta de statul roman. Daca in alte judete se duc bani la stat, in zona se intampla chiar invers, statul sustine asa zisul tinut secuiesc.

Eu chiar nu am nimic cu ungurii, am prieteni unguri si romani laolalta. Asa cum sunt romani nesimtiti si prosti, asa sunt si unguri, nu e mare diferenta. Cand eram la liceu faceam o promotie cu Chocapic si Chini-mini's, chiar cu oltudorhand, impartind la clasele primare si la gradinite. Va zic eu cum statea treaba, copii romani cum primeau le mancau fara sa zica nici macar un mersi, iar ungurii le puneau pe banca ca sa le manance in pauza, iar cand ieseam ungurii se ridicau toti in picioare si ne multumeau. In general asa statea treaba, chiar daca mai existau si exceptii de o parte si de alta.

Oamenii de rand chiar nu au nici un interes sa devina tinut secuiesc, nici cei romani si nici cei maghiari, singurii care vor asta sunt liderii din partide care au interese personale in loc sa fie interesati de ce vrea si are nevoie populatia. Dovada si faptul ca au fost foarte putini la acea intrunire din Sfantu Gheorghe. Daca ati observat la televizor ca oamenii l-au intampinat cu caldura pe Basescu chiar daca erau de etnie maghiara, v-ati fi dat seama care e gandirea majoritara in zona.

ERY- Tu nu esti obisnuit cu aceste nimicuri, avand in vedere ca cei mai multi clienti sunt unguri e interesul lor sa multumeasca majoritatea cumparatorilor. Daca i-ai fi vorbit mai frumos iti garantez ca nu ar fi reactionat asa, pe deoparte ai si tu dreptate dar pe de alta sunt si ei indreptatiti sa fie asa.
JUST-DO-IT- Problema principala cu paine nu a fost faptul ca tu esti roman iar ei unguri, ci faptul ca unii oameni nu gandesc, ci actioneaza sub impulsul stupid creat de mentalitatea de turma a comunitatii din care fac parte.

Eu unul nu ma port urat cu nimeni pana nu sunt agresat in vreun mod, indiferent de nationalitate. Oamenii sunt diferiti, si diferentele majore nu sunt date de natie ci de cum au fost crescuti si de capacitatea lor intelectuala.
__________________
drive like a devil feel like a god
dagosh88 is offline  
Old 26-02-08, 21:41   #43
bogdyMND

Stage 4
 
bogdyMND's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 231
Member of:
[RENAULT]
[DACIA]
Default Re: Tinutul Secuiesc-viitor Kosovo?

Quote:
Originally Posted by axxel4you View Post
Nu sant rasist (cumnatul meu e NIGERIAN), nu cunosc maghiari dar stiu un lucru clar,In ROMANIA sunt foarte multi NATIONALISTI FANATICI care abia asteapta sa vada proclamarea Tinutului Secuiesc,si atunci nu recomand sa va mai aflati in nou infiintatul Tinut Secueisc.Pun si o poza sa va ia durerea de cap!
Nici eu nu as mai recomanda ungurilor sa se afle in romania in momentu ala. Si crezi ca ei ar fi linistiti stiind ca sunt inconjurati de romani? Faza cu servitu de catre maghiari nu o cred.
P.S cei mai buni prieteni fie sunt unguri, fie sarbi sau bulgari Sunt mult mai de treaba decat multi romani.
bogdyMND is offline  
Old 29-02-08, 00:12   #44
Hexer


Stage 5
 
Hexer's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,894
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Tinutul Secuiesc-viitor Kosovo?

Trist...foarte trist.

In primul rand sa subliniez faptul ca pe mine nu ma intereseaza nimic cu exceptia banilor, eu fac afaceri si nu alte prostii ce privesc politica, nationalitatea sau orice altceva ce implica subiectivitatea... Dar sa scriu parerea mea pe tema asta.

Sunt secui, sunt mandru de asta, mai pur secui decat mine nu gasesti prin romania asta e clar ... si ce daca, asta nu inseamna ca as fi mai select sau mai altfel decat oricare dintre voi ... flash and bones ...

Provin din Odorheiu Secuiesc, cel mai maghiar oras prin romania (cam 5-6% sunt romani), cand aveam 14 ani am mutat la Cluj,si nu puteam sa cumpar o paine sau lapte la magazin. Tot timpul am facut cumparaturile la alimentara cu autoservire, unde eu imi puneam in cos si la sfarsit plateam suma afisata la casa.
Dar dupa 4 ani am invatat cat de cat (un roman nu ar putea spune ca as fi maghiar sau nu), ca eram nevoit sa fac asta, mai mult decat atat, am recunoscut ca a spus @Bea69 "de atatea ori esti om,cate limbi vorbesti..."

Nu am avut probleme la Cluj din cauza ca sunt maghiar ...doar o data cand am mers la sala cu un prieten de al meu, cativa baieti pe drumul de la scoala spre casa ne-au atacat. eu putin mai experimentat nu am primit lovituri dar prietenul meu timp de 2 saptamani a avut ochiul stang umflat, si culmea, cativa romani au fost cei care ne-au sarit in ajutor...dar am zis sa lasam, nu merita... violenta numai violenta naste...din asta este numai de pierdut .
In afara de intamplarea asta nimic, cred ca si asta numai din cauza efectului de turma (erau 14, noi 2), desi toti cei din jurul meu stiu ca sunt maghiar, niciodata nu am tinut ascuns asta, asa cum fac multi.

De 4 ani stau in ungaria, e drept sunt printre putinii carora nu le-a reprosat nimeni ca nu sunt ungur...ca multi maghiari (in general cei din transilvania) in ungaria sunt considerati public enemy #1...cred ca asta nici nu stiati multi dintre voi... In Romania maghiarul e luat la p*la, in Ungaria la fel...cam nasol...voi ce spuneti? In locul unde teoretic ar trebui sa te simti cel mai bina te simti mai nasol decat in romania... nici acolo, nici aici nu poti sa spus ca esti acasa...

Era un baiat care a spus ca sunt sate unde batrani nu vorbesc romana, altul ca dupa 10 generatii nu vorbesc romana maghiarii din multe locatii (de unde 10 generati in 80 de ani...)...inainte de 1922 transilvania apartinea ungariei, inainte de aia era independenta, niciodata nu apartinea romaniei, numai in comunism erau scrise carti de istorie in care maghiarul a venit in transilvania, locul natal al romanului. Sa nu intelegeti gresit, erau romani in transilvania si inaintea comunismului, dar un numar nesemnificativ, relativ mic.
Bunicul meu a fost de 2 ori cetatean maghiar si de 2 ori cetatean roman, fara sa-si fi mutat casa macar 2 metri...

Despre autonomie, aveti habar ce inseamna asta? Cred ca multi nu. Cum e alcatuit elvetia, sau austria? Ceva de genul asta, numai ca are alta denumire...dar idea e aceasi...si acolo functioneaza. Asta nu inseamna ca e separata de romania, cu exceptia catorva capitole, in general legate de partea finaciara.
Apropo...cine vrea autonomia transilvaniei? Romanii cu bani...care s-au saturat sa dea bani bucurestiului care ii redistribuie apoi oriunde altundeva cu exceptia transilvaniei, asta e adevarul, 70% din banii statului provin de aici...si e bine daca 30-40% se intorc...de asta vor multi autonomia...
Sa nu uitam ca secuii vor si ei autonomie, care e cea mai mare prostie posibila, nu ca nu ar aveau bani ca sa intretina asta, dar sunt putini si in mijlocul tarii, mai bine impreuna cu restul decat impotriva tuturor.
Dar un lucru sa nu uitam, @dogosh88, daca nu ai cunostinta de cauza mai bine nu spui nimic...
Quote:
e o zona cu putere economica slaba, sustinuta de statul roman. Daca in alte judete se duc bani la stat, in zona se intampla chiar invers, statul sustine asa zisul tinut secuiesc.
E una din cele mai mari prostii, asta stiu sigur, chiar UE a spus ca e jenant ca o regiune foarte frumoasa, cu multe investitii in ea nu are 10 metri de drum bun (dupa asta au inceput sa renoiasca drumurile de acolo), mai mult decat atat, impozitele platite de aceste judete, 70% merg la bucuresti, ulterior fiind repartizati in general in judetele din moldova. Cu toate astea inca sustin ca e o prostie autonomia acestor judete, dar sustin autonomia transilvaniei pentru ca nu e normal ca o regiune sa sustina financiar o jumatate de tara.

Atacati atat de tare maghiarii...romani sunt cam 21 millioane, maghiarii...max 1.5 mil., dar nici nu mai cred ca mai sunt atatia... acum sa fim realisti, cat din ce vedeti este propaganda si cat e realitate?
Problema nu e Marco Bela, care a facut multe pentru comunitatea maghiara ( daca nu ar fi facut nimic romania inca nu ar fi in UE) ca acolo se ia foarte serios problema minoritatii, asta sa nu uitati. Problema actuala e ca maghiarii au luat-o razna si arunca vina intre ei unul pe celalalt...de asta acum fiecare promite orice prostie ce poate atrage alegatori in plus, pentru ca altfel nu o ar avea reprezentare in parlament,cu exceptia a ceea ce da automat legea,adica un loc. Deci ce este acum prin presa sunt numai povesti de campanie electorala, cum sunt in general la orice alegeri, peste tot.

Mor de ciuda, umblu mult in europa, dar peste tot unde am vorbit cu vreun ghid, a zis sa nu spun ca sunt roman, mai bine ungur sau ceva de genul... pentru ca au reputatie slaba romanii.
In austria daca aud galagie pe langa o partie de ski, 90% ca e vreun grup de romani, la fel daca ma plimb in Paris sau Londra,la Viena la greu...mai ales in magazine cu panouri de reduceri... Mi-e jena de multe ori...

As putea sa povestesc foarte mult despre situatia asta...dar cred ca nu e cazul sa discutam aici, ca sunt multi monitor tuneri care sunt mari smecheri in spatele monitorului...

Numai bine
Hexer

Last edited by aleks; 29-02-08 at 09:04.
Hexer is offline  
Old 29-02-08, 08:33   #45
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Tinutul Secuiesc-viitor Kosovo?

nu am inteles exact la cine te referi in ultima fraza, dar daca e vorba de moderatori, poti spune linistit ca nu o sa-ti stearga nimeni nimic.
eu am citit cu atentie ce ai scris tu, si cu 2 exceptii, pe care nu le mentionez ca sa nu nasc un flame, sunt deacord cu tine.
vezi tu, n-ai nici tu dreptate 100%, n-au nici nationalistii verzi dreptate 100%, dar problema nascuta aici e o problema politica, nu una a oamenilor, in cel mai rau caz omul simplu de pe strada preia ideile celor ce le urla cu manie pe la televizor, si le reproduce altora, nu ca i-ar trebui lui ceva din toata galceava asta...
aleks is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -