Go Back   Forum 4Tuning > Diverse > Tot ceea ce nu poate fi incadrat

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 20-02-08, 13:54   #1
bmwm5
Skoda Driver

Stage 5
 
bmwm5's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,261
Member of:
[SKODA]
Default Tinutul Secuiesc-viitor Kosovo?

Ma tot uit la tv la discutiile despre Kosovo si legatura cu Tinutul Secuiesc.credeti ca vor cere si ei autonomia?pierde Romania o bucata din tara?
bmwm5 is offline  
Old 20-02-08, 14:19   #2
JUST-DO-IT

Stage 5
 
JUST-DO-IT's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 657
Member of:
[DACIA]
[RENAULT]
Default Re: Tinutul Secuiesc-viitor Kosovo?

pai atata asteapta bozgorii aia...in frunte cu morcov bella......scuze de limbaj....tinut secuiesc de cand?as lua o ghioaga si i-as linisti pe toti...
sa vad dupa aia daca mai bazaie careva de autonomie....acu agita si ei apele....sa bata fieru cat e cald....e posibil...ca marinaru asta sa le de-a autonomie....cum e bat tot timpu habar n-are ce semneaza....parere proprie
__________________

-----Cumpar Gotti R17------
Cumpar 2 gume 195 50 15--Urgent !!!
Bmw 318 i---------Own
Dacia 1310---------Own
_________________________
-Driving sideways ,is a way of life !

Last edited by MauS; 21-02-08 at 15:43.
JUST-DO-IT is offline  
Old 20-02-08, 14:21   #3
DolusD

Stage 5
 
DolusD's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 870
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[DACIA]
[MERCEDES]
Default Re: Tinutul Secuiesc-viitor Kosovo?

ar fi ultimu lucru care ne-ar trebuii ) o sa-mi pun un coif alb pe cap si imi cumpar o coasa (KKK) )
DolusD is offline  
Old 20-02-08, 18:55   #4
oldtudorhand

Stage 5
 
oldtudorhand's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 471
Default Re: Tinutul Secuiesc-viitor Kosovo?

Nu se va da nicio autonomie ca acolo au venit aia cu Kalash-urile!! Ce, aici cu ce-o sa vina?....cu furcile?! .........azi cica a fost ceva intrunire aici la Sfantu cu cei care vor autonomie! Imi pare rau ca nu aveam un tanc sa fac niste araturi de iarna-primavara !!! Daca nu-i place cuiva post-ul sa mi-l stearga moderatorul, dar stau in Sfantu Gheorghe de 12 ani aproape si am vazut si patit multe magarii.......
__________________
"Have you ever noticed that anybody driving slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac?"(George Carlin)
oldtudorhand is offline  
Old 20-02-08, 19:16   #5
Psycho
2 Roti

Stage 5
 
Psycho's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 8,063
Member of:
[Super Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default Re: Tinutul Secuiesc-viitor Kosovo?

Nu cred ca se va ajunge pana acolo .. lor le place sa viseze .. nici in visele lor cele mai umede nu o sa aiba parte de asa ceva
Psycho is offline  
Old 21-02-08, 10:43   #6
bmwm5
Skoda Driver

Stage 5
 
bmwm5's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,261
Member of:
[SKODA]
Default Re: Tinutul Secuiesc-viitor Kosovo?

am auzit o intrebare pertinenta.aia vor autonomie,dar ei sunt in stare sa administreze tinutul?au reusit sa stranga maxim 200 de persoane la o intrunire.e doar o vointa politica sau populara?
__________________

My name is Beu...BomBeu!
bmwm5 is offline  
Old 21-02-08, 10:47   #7
ERY

Stage 5
 
ERY's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,826
Member of:
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[Hyundai]
[AUDI]
Default Re: Tinutul Secuiesc-viitor Kosovo?

Auzi...vor autonomie....sa isi faca bagajelu si sa se duca sa populeze Siberia.
ERY is offline  
Old 21-02-08, 12:34   #8
oldtudorhand

Stage 5
 
oldtudorhand's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 471
Default Re: Tinutul Secuiesc-viitor Kosovo?

Ca sa completez la ce-am zis mai sus, una din "magariile" alea ar fi ca meniul la un Fast-Food de aici este scris prima data in maghiara si apoi in romana!! Si de multe ori vezi pe stalpi puse afise doar in ungureste!(Astea sunt doar 2 exemple)!! Suntem in 2008, trageti voi concluziile ........
oldtudorhand is offline  
Old 21-02-08, 12:47   #9
DolusD

Stage 5
 
DolusD's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 870
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[DACIA]
[MERCEDES]
Default Re: Tinutul Secuiesc-viitor Kosovo?

Unde e generalu Keler cand ai nevoie de el ??? lolzzz , am patit si eu ceva de genu cu ungurii (in cluj ) , acuma 3 ani am intrat intr-un magazit in cenrul clujului si nu au vrut sa ne serveasca pt ca nu am vb maghiara ! la fel am patit si in oradea la o terasa ! Unii se considera unguri si vor autonomie dar ei sunt in romania de 10 generatii !
DolusD is offline  
Old 21-02-08, 20:02   #10
kirin
Old School Cars

Stage 5
 
kirin's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 661
Member of:
[Opel]
[Old School Cars]
Default Re: Tinutul Secuiesc-viitor Kosovo?

nu inteleg ce legatura are kosovo cu "tinutul secuiesc" dar in fine... (nu e nici o asemanare intre ele,oricat ar sugera unii politicieni .)

problema serbiei insa abia acuma incepe,langa granita cu ungaria sunt multi minoritari maghiari care au deja precedentul creat.
kirin is offline  
Old 21-02-08, 22:22   #11
no limits design


Stage 5
 
no limits design's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 4,037
Member of:
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[Freehand Design Usergroup]
[4Tuning International]
[AirBrush]
[4Rally]
Default Re: Tinutul Secuiesc-viitor Kosovo?

ba e o asemanare...ambele ar vrea autonomie ......problema e k bozgorii nu o sa primeasca autonomie ......nu am nimic cu ungurii atata timp cat stau in banca lor....nu e de ajuns k sunt facultati in limba lor...manuale in limba lor si alte ***uri......??????
__________________

like my fb page
no limits design is offline  
Old 21-02-08, 23:29   #12
metal_militia
X-Team Racing Club Member

Stage 5
 
metal_militia's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 882
Member of:
[X-Team Racing Club]
[Design Team]
[SKODA]
[RENAULT]
Default Re: Tinutul Secuiesc-viitor Kosovo?

si asa au destule drepturi ai naibii bozgori ...placute bilingve?? de ce? sunt cetateni romani in Romania unde limba oficiala este romana...sa invete sa citeasca, de fapt stiu dar se tin tari si aroganti....pai un om din guvernul sau parlamentul romaniei sa vorbeasca stalcit romana?? ala nu isi are locul acolo
daca au vreu gand la autonomie ies la vanatoare..ar trebui sa-i trimitem in ungaria cu furci si topoare ca deja au tupeu ai naibii


in Dobrogea sunt cele mai multe etnii pe metru patrat si nu sare nuci una de cUr in sus ca vrea independenta, nici greci nici turci nici machedoni nimeni...traiesc impreuna




BOZGORI GO HOME!!
__________________
Dimensiunea maximă admisă pentru o imagine în semnătură este de 500x100 pixeli !
metal_militia is offline  
Old 22-02-08, 00:04   #13
valib
Banned

Stage 5
 
valib's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,348
Default Re: Tinutul Secuiesc-viitor Kosovo?

frumos...cu sovinismul asta...
- ce daca sunt placute in 2 limbi? pe aici sunt si in 3 limbi. Care e problema? Te doare ca sunt 2-3 randuri in loc de 1? nu cred... (prin unele parti am vazut scris in engleza si in romana. Care e problema?)
- atata timp cat tu ca cetatean roman, te porti urat cu minoritatile din tara ta (ca e ungur, ca e tzigan, ca e turc), ce astepti din partea lor? sa te linga in fund? Nu cred sa fi auzit vre-o minoritate sa te injure de toate neamurile. Dar pe romani ii auzi una doua facand trimiteri catre origini.
- nu inteleg ce e cu ura asta...
- tu fiind de o nationalitate, nu vei invata NICIODATA sa vorbesti 1000% perfect alta limba. Noi credem ca vorbim bine engleza...eh...e stalcita! (mai mult sau mai putin). Ia vezi cum e cu franceza de exemplu, care e o limba FOARTE GREA, cu multe accente. Crezi ca un francez ar sti sa vorbeasca 10000% perfect romaneste? Te inseli...
- atata timp cat esti minoritate, si ai dreptul la un loc in parlament, pui pe cineva acolo. Vroiai sa il puna pe Sandor de la coltul strazii? Vezi ca parlamentarul maghiar din guvernul romaniei, asa cum e el de maghiar...e mult mai diplomat ca si cei romani
- treaba cu autonomia transilvaniei e 90% pur politica. Vezi oamenii care ne conduc (si te asigur ca treaba cu autonomia nu vine doar din partea maghiarilor, ci si din partea parlamentarilor romani care 'imping treaba inainte')
- ce autonomie vrei, cand legea romaniei nu permite? ciocu mic, si joc de glezna. Batem apa'n piua...
- vezi ca, placutele bilingve le poti gasi si prin alte tari...Facem si acolo autonomie? Hai ne adunam...

Pentru baiatul de la sf. gheorghe/cluj, daca tu te porti urat cu cineva, astepti ca acel cineva sa se poarte cel mai frumos posibil cu tine?
Iti dau un singur exemplu concret...Salonta. Oras cu 90% populatie maghiara, 10% romani. Probleme? Niciuna, toti se inteleg foarte bine, sau bine. Mai romana, mai maghiara, lumea se intelege, toata lumea e foarte sociabila. Daca e festivitate romana vin si maghiarii, daca e maghiara vin si romanii. Ca mai exista mici 'ciocniri', asta e o treaba normala pentru ca oamenii au idei/pareri diferite si actioneaza diferit.

Nu am inteles niciodata ura asta...si cred ca nu o voi intelege niciodata.
Totusi, parca as vrea o tara cu autostrazi, fara gunoaie, orase curate, oameni civilizati, foarte sociabili, etc. Pe cand asa ceva in Romania? Incet incet devenim un gunoi al UE, si ne omoram pe noi insine
valib is offline  
Old 22-02-08, 01:44   #14
JUST-DO-IT

Stage 5
 
JUST-DO-IT's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 657
Member of:
[DACIA]
[RENAULT]
Default Re: Tinutul Secuiesc-viitor Kosovo?

vad ca s-a aprins discutia....faza cu kkk e tare....eu sunt pentru ,count me in !
DolusD am patit-o si eu....eram in cluj si am cerut o paine si ceva salam,imi era foame de lup,s-a uitata la mine asa urat ca a inceput sa ma stranga in spate...normal ca nu m-a servit deloc,dar nu numai asta....in urma mea au intrat vreo 2-3 tinerei....ce l-au zis habar nu am ,da in cca 20 sec aia s-au napustit dupa mine noroc ca eram deja langa masina ,am sarit inauntru si am blocat usa apoi am demarat....pana la iasi n-am mai oprit deloc!
pana si faza cu placutele bilingve mi se pare o prostie,dar in fine...Morcov Bella e ala care-i intarata pe unguri....oare n-o avea si el un dosar de ciripitor pe undeva?poate il putem cuminti un pik...
daca nu ....furca de la bunici si toporu de la strabunica si la luptaaaa!Ma gandeam sa montez pe sasiu de la un volvo (ca-i mai rezistent) partea frontala de la o combina...si la adunat de bosgori ...cu cat mai multi ,cu atat mai bine...
Ps :toporu a mai vazut ceva actiune prin 1907 ....
JUST-DO-IT is offline  
Old 22-02-08, 09:24   #15
Tataee_^

Stage 5
 
Tataee_^'s Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 505
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default Re: Tinutul Secuiesc-viitor Kosovo?

Eu am locuit 14 ani in Targu Secuiesc si dupaia m'am mutat la Sfantu Gheorghe, si va spun sincer ca intre oamenii de rand nu e dusmanie. Am citit aici tot felu de prostii ca a cerut cineva o paine in romana si nu i s-a dat: e o mare minciuna! Aia sa fie problema oameni buni, voi nu ganditi? La mijloc sunt interese politice si economice, iar liderii UDMR nu stiu cum sa scoata lumea in strada si cum sa ii intarate. Voi credeti ca in Sf Gheorghe sunt 200 de unguri??? Sunt mai multi, dar la restu nu le pasa, nu sunt interesati sa devina tinut secuiesc, ei au alte prioritati, nu sa stea/sa iasa in strada ca prostii.
Lideri politici ar trebui primi impuscati, ca aia sunt "marul discordiei", inrest nu e nicio problema. Cand eram mic ne jucam toti impreuna, credeti ca ne interesa pe noi care e roman si care e ungur, daca asha credeti va inselati, si nu cred ca voi stii mai bine ca unu care sta acolo.
Tataee_^ is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -