Go Back   Forum 4Tuning > Diverse > Tot ceea ce nu poate fi incadrat

Reply
 
Thread Tools
Old 17-05-10, 21:47   #1
rizea.vlad

Stage 3
 
rizea.vlad's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 161
Default Vreau sa ma fac mecanic(cred)

Buna ziua, am 14 ani, sunt din Bucuresti, si vreau sa ma fac mecanic auto.
Sa detaliez problema mea:

Ma pasioneaza domeniul auto, posed o cantitate destul de mare de informatii in domeniu, si as vrea ca asta sa ma ajute in viitor.Eu as vrea mecanic auto, mama nu ar vrea, zice ca nu se castiga bine, o fiu murdar toata ziua, o sa o duc greu... Sunt constient ca o sa am bataturi in palme, o sa ma murdaresc, o sa put a ulei, a motorina, dar mi-ar placea. Acum, nu stiu cat se castiga, asta as vreau sa aflu, nu cunosc nici-un mecanic, si daca as intreba pe cineva nu stiu cat de sincer ar fi, cel mai probabil m-ar lua la misto din cauza varstei. Poate ma poate ajuta cineva cu cateva informatii: La reprezentanta se castiga mai bine, daca imi place si as fi bun in domeniu as castiga mai bine, adevarul este ca nici mie nu mi-ar place sa muncesc mult pe o suma de rahat. Acum intreb, pentru ca trebuie sa ma decid la ce liceu ma duc, medie am si nu am 8,20-8,40. Nu am fost eminent, dar asta e. Stiu ca e altceva un om murdar, si altul in costum, dar ambele nu cred ca se poate.

Probabil nu ati inteles prea multe, am multe ganduri in cap, e agitatie mare cu tezele, cu mediile, cu admiterea la licee.

Poate e pe aici vreun mecanic, care ma poate ajuta cu informatii.
Cu inginer mecani auto(parca) cum e, ce liceu trebuie sa fac, ce facultate, cat as castiga, si ce ar trebui sa fac?
Daca nu intelegeti as pute incerca sa fac un rezumat!
Sincer si eu sunt un pic confuz.

Daca nu vreti sa ziceti aici pe PM, YM, care e la fel ca nick-ul de pe forum.

Last edited by rizea.vlad; 17-05-10 at 21:49.
rizea.vlad is offline   Reply With Quote
Old 18-05-10, 08:19   #2
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Vreau sa ma fac mecanic(cred)

De ce mecanic si nu inginer?
Ca inginer nu trebuie sa faci vreun liceu anume, dar trebuie sa faci facultatea A.R. (automobile rutiere) din cadrul Politehnica parca.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 18-05-10, 10:04   #3
Cozmescu-Alin
REDACTOR 4TUNING

Stage 5
 
Cozmescu-Alin's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 2,467
Member of:
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4Rally]
Default Re: Vreau sa ma fac mecanic(cred)

Hai sa iti zic cum sta treaba de la unu de varsta apropiata cu tine.

Mama vrea facultate vrea sa te scoata premiant harvard si toate aburelile.Dar stai asa umpic si te gandesti daca toti am face facultati peste facultati ce se intampla?O sa avem zeci de diplome si nici o calificare,nu stiu cat de bine poti manca dintr-o diploma.E bine sa fie si cizmari,si mecanici si spalatori si de toate pentru ca o comunitate o nationalitate,un popor sa o duca bine.Sfatul meu daca asta te pasioneaza fa asta,vor iesi cu siguranta bani,mereu o sa se strice masini dar nu stiu daca mereu se vor cumpara la fel de multe case(am dat un exemplu mecanic vs agent imobiliar).Se va castiga bine,si cel putin vei sti o meserie.

Succes in ceea ce vrei sa faci dar nu neglija scoala,nu spun performanta ca nici eu nu fac asta dar macar cultura generala.

Good Luck!
Cozmescu-Alin is offline   Reply With Quote
Old 18-05-10, 11:35   #4
rizea.vlad

Stage 3
 
rizea.vlad's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 161
Default Re: Vreau sa ma fac mecanic(cred)

Multumesc de raspunsuri.
@amphetamine: Ok sa zicem ca fac facultate a A.R. , ca inginer, unde as putea sa ma angajez, si cat s-ar castiga?

@Emin3m: Mama e constienta de puterile mele, nu vrea sa fac zeci de facultati, vreau 1 si buna.Bani stiu ca vor iesi, peste tot ies bani, dar uneori, nu destui. Si la REBU ies bani.

Ok. poate nu mecanic, dar tot ceva legat de auto, unde in domeniul asta se castiga bine?

Stiu,stiu sunt prea indecis, dar de asta intreb, ca sa ma decid.
rizea.vlad is offline   Reply With Quote
Old 18-05-10, 12:34   #5
viruszatu1

Stage 4
 
viruszatu1's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 287
Member of:
[Fiat]
Default Re: Vreau sa ma fac mecanic(cred)

degeaba te decizi tu azi ca pana ajungi la varsta la care tre` sa faci o facultate te mai razgandesti de cateva ori ...asa ca lasa lucrurile sa vina de la sine
viruszatu1 is offline   Reply With Quote
Old 18-05-10, 17:57   #6
rizea.vlad

Stage 3
 
rizea.vlad's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 161
Default Re: Vreau sa ma fac mecanic(cred)

Nu, eu nu sunt asa. Aleg mai greu un drum, o tinta, un tel, dar cand ma hotarasc, nu ma mai sucesc.
rizea.vlad is offline   Reply With Quote
Old 19-05-10, 07:37   #7
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Vreau sa ma fac mecanic(cred)

Quote:
Originally Posted by viruszatu1 View Post
degeaba te decizi tu azi ca pana ajungi la varsta la care tre` sa faci o facultate te mai razgandesti de cateva ori ...asa ca lasa lucrurile sa vina de la sine
Nu-i neaparat adevarat, eu dintotdeauna am zis ca vreau medicina si asta fac acum.

rizea.vlad: te poti angaja la uzina, in service-uri (reprezentante, alte service-uri mari), iti poti deschide propriul service etc. Castigurile pot fi mai mici sau mai mari, depinde.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 19-05-10, 08:11   #8
andreimp3

Stage 5
 
andreimp3's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 567
Member of:
[Mitsubishi]
Default Re: Vreau sa ma fac mecanic(cred)

iti dau un sfat foarte bun...
eu sunt clasa 10'a si am 16 ani... nu urma niciun alt profil inafara de filologie...
bagate la un liceu cu oameni cat de cat ok... nu de aia care nu stiu altceva decat sa iasa in pauza si sa fumeze... si pe un profil de filologie pentru ca e foarte usor... eu sunt acum la filologie din clasa 10'a semestrul 2 si pana acum si rezultatele nu au incetat sa apara... e mult mai usor si mai ok...
partea de mecanica ai putea sa o faci la o cunostinta ceva sau cauti pe cineva cu service auto... si vara asta ai putea sa te duci sa ii ajuti la service pentru a invata cat mai multe chestiuni despre mecanica... nu te duce la un profil de mecanica pentru ca e prea jegos iti distrugi "tineretea din liceu"... poate daca ai vrea sa urmezi un profil de matematica-fizica pentru inginer sa facu politehnica dupa aia ar mai fii ceva asta numai daca de duce capul si iti place... dar cam asta e parerea mea... mecanica poti sa o inveti si asa de la alti oameni fara sa te duci la liceu cu profil de mecanica auto
cat despre salariu... oh my God... are tata un prieten de liceu... care lucreaza in domeniul de mecanica auto de cel putin 15 ani... acum lucreaza la un service oarecare si are program intre 8 dimineata si 5 dupa'amiza... tipul la care lucreaza a zis ca tot ce castiga intre 8 si 5 sunt banii firmei si v-a fi platit cu 7 milioane... iar ce lucreaza dupa 5 incolo pana la 10 seara e al lui tot ce castiga... pai sa vezi ce inghesuiala e dupa 5 dupa'amiaza la service... a castigat tipul si 63 milioane in august vara trecuta mi se pare
__________________
Mitsubishi Colt 1.1
andreimp3 is offline   Reply With Quote
Old 19-05-10, 08:42   #9
MihaiCsl

Stage 5
 
MihaiCsl's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 1,113
Default Re: Vreau sa ma fac mecanic(cred)

Nu am sa incerc sa te conving sa nu faci asa ceva ,pentru ca-i frumoasa daca esti pasionat de domeniul auto,dar e grea,obositoare si implica mult stres,poate prea mult.
Cunostintele cu care te lauzi tu la 14 ani,sunt un flec pe langa ce ar trebui sa stii cand lucrezi intr-un service auto.
Sunt persoane care au peste 20 de ani de experienta in acest domeniu si inca invata,mereu va aparea ceva nou ,mereu vor exista probleme care necesita multa experienta.Ai sa vezi cand ai sa lucrezi intr-un service ca-i greu,cand intalnesti tot felul de clienti care mai de care mai ciudati si tot felul de cazane.
Cat despre facultatea aia,ma bate si pe mine gandul sa o fac,dar ma gandesc ca o fac si pierd patru ani pentru ce?
Sa lucrez pentru 10 mil si sa se mai trezeasca si chiompu asta la putere sa-mi mai ia 250 lei.
__________________
If gas gets any higher, i'm cutting a hole through the floor of my car and Flintstoning this bitch.
MihaiCsl is offline   Reply With Quote
Old 19-05-10, 09:19   #10
B-72-RZD

Stage 5
 
B-72-RZD's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 672
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Vreau sa ma fac mecanic(cred)

Salut!
Ma bucur sa vad ca gandesti matur la varsta asta, cunosc baieti de la 16-17 ani in sus care sunt mult mai copii ca tine. Putini oameni cumsecade.
Eu am tot 14 ani si nu e zi in care sa nu ma gandesc la viitor, iar asta provoaca numai lucruri rele. Sunt de luat in seama toate sfaturile ce ti s-au dat aici, parerea mea.
Eu te sfatuiesc sa urmezi un liceu cat mai avantajos dpdv al efortului pe care il vei depune ptr. rezultate. Gandeste-te ca media anilor de scoala va conta mai mult decat ce stii defapt, parerea mea. Eu ma voi duce la Liceul cu program sportiv, fac sport semi-pro si ma gandesc ca la 4-5 ore de scoala pe zi, voi avea timp si de mine insumi, voi putea sa continui si cu sportul si sper ca totul va fi bine. Recunosc si stiu faptul ca in liceul acela sunt putini elevi model, majoritatea au rezultate proaste, fumeaza in pauze pe ritmuri de manele, etc. Voi incerca sa nu ma las "corupt" de multime, sa-mi vad interesul propriu.
Te sfatuiesc sa tragi cat poti de tare la scoala si sa nu te mai gandesti atat la viitor. Incearca sa-ti fac ziua de azi mai buna, cel mult ziua de maine. Stim cu totii ca totul se poate F&te intr-o secunda si planurile nu mai au niciun rost.
Multumeste-o pe mama ta acum si totul o sa fie bine.
Nu te mai stresa cu viitorul, vezi-ti de putina copilarie ce ti-a mai ramas.

In service am vrut si eu sa lucrez, pana am aflat cum e cu fibra de sticla. Mult mai fun .

Scuza-ma daca nu prea am fost coerent si ptr. ca sigur am fost off-topic, dar sper ca ai mai smuls o idee, doua din ce ti-am scris.

Numai bine!
B-72-RZD is offline   Reply With Quote
Old 19-05-10, 17:55   #11
Nemesh17

Stage 4
 
Nemesh17's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 194
Default Re: Vreau sa ma fac mecanic(cred)

Si eu vroiam asta, dar mama m-a aburit si am intrat la telecomunicatii, si acum ma gandesc la avantajele acelea, faci scoala de soferi la 17 ani cu reducere, te invata ceva ce te intereseaza si iti intra in cap....etc....
Nemesh17 is offline   Reply With Quote
Old 20-05-10, 10:15   #12
nea_gogu_de_la_gaze

Stage 5
 
nea_gogu_de_la_gaze's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 391
Member of:
[Echipa de sprijin]
Default Re: Vreau sa ma fac mecanic(cred)

Mai,e bine ca esti hotarat asupra carierei pe care vrei sa o urmezi cand vei fi mare,altii la 14 ani se viseaza astronauti sau cantareti.Daca vrei la mecanica poti face un liceu pe profil de mate-info(sa ti vina mai usor sa intelegi notiunile de matematica si fizica ce vor urma) dupa care sa continui cu AR-ul din cadrul Politehnicii.
Eu am avut 2 veri in care am lucrat ca ajutor de mecanic,munceam de la 8 pana la 5 dupa-masa.Lunile in care am lucrat m-au ajutat sa-mi creez o impresie generala asupra meseriei de mecanic si am realizat ca nu e un job tocmai usor sau relaxant ci implica multa munca fizica.Daca nu te dedici 100% si nu-ti place nu prea ai sanse sa razbesti.
Ca sa-ti faci o idee angajeaza-te intr-o vara la un service si mai gandeste-te odata daca chiar vrei sa faci asta.Multe decizii se schimba in timp.Poate peste un an o sa vrei la aviatie sau armata )
Multa bafta
__________________
My only idol in this relam it's the motherfucking man in the mirror and even he has to prove himself on a daily basis
nea_gogu_de_la_gaze is offline   Reply With Quote
Old 20-05-10, 17:27   #13
rizea.vlad

Stage 3
 
rizea.vlad's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 161
Default Re: Vreau sa ma fac mecanic(cred)

Am vrut la armata, am facut pregatire fizica, dar nu sunt in stare, asa ca am abandonat ideea. Miercuri ma duc sa dau probele sportive, dar nu le voi lua, nu pot sa fac tractiuni. Ca liceu m-am gandit la Eugen Lovinescu, e langa mine, e un liceu bun, am medie, si ma duc la o clasa de Mate-Info.Am vorbit cu un mecanic care mi-a zis sa imi iau gandul, prea mult de munca, bani putini(nu a zis o suma), el mi-a zis sa imi vad de copilarie.Poate ajung pe la vreo firma de tuning, cine stie.

@B-72-RZD: Cat ai luat la examene?
rizea.vlad is offline   Reply With Quote
Old 20-05-10, 17:38   #14
nea_gogu_de_la_gaze

Stage 5
 
nea_gogu_de_la_gaze's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 391
Member of:
[Echipa de sprijin]
Default Re: Vreau sa ma fac mecanic(cred)

Quote:
Originally Posted by rizea.vlad View Post
Am vrut la armata, am facut pregatire fizica, dar nu sunt in stare, asa ca am abandonat ideea. Miercuri ma duc sa dau probele sportive, dar nu le voi lua, nu pot sa fac tractiuni. Ca liceu m-am gandit la Eugen Lovinescu, e langa mine, e un liceu bun, am medie, si ma duc la o clasa de Mate-Info.Am vorbit cu un mecanic care mi-a zis sa imi iau gandul, prea mult de munca, bani putini(nu a zis o suma), el mi-a zis sa imi vad de copilarie.Poate ajung pe la vreo firma de tuning, cine stie.

@B-72-RZD: Cat ai luat la examene?
eu am luat partea de traseu aplicativ si testele psihologice dar am picat la rezistenta.Am dat pentru academie
nu e mare lucru la tractiuni,tre sa faci 2 ca sa poti sa continui traseul mai departe daca nu ma insel
nea_gogu_de_la_gaze is offline   Reply With Quote
Old 20-05-10, 19:06   #15
synu
4Rally

Stage 4
 
synu's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 267
Member of:
[4Rally]
Default Re: Vreau sa ma fac mecanic(cred)

in Lovinescu sunt si eu
synu is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -