Go Back   Forum 4Tuning > Diverse > Tot ceea ce nu poate fi incadrat

View Poll Results: Ce parere aveti despre taximetristi?
Sunt baieti buni. 4 6.25%
Bucurestiu-ul fara taxi-uri...paradis frate !! 18 28.13%
Taximetre?care taximetre? aaa... kestiile alea galbene... da 2 3.13%
Eu sunt taximetrist...ce aveti bre cu noi??? 1 1.56%
Nu ii sufar... se cred prea smekeri si ne iau de fraieri !! 36 56.25%
Am putea invata ceva de la ei... 3 4.69%
Voters: 64. You may not vote on this poll

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 07-12-07, 10:53   #1
Maskatu

Stage 5
 
Maskatu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 620
Default Taximetristii, alt cod rutier... alte legi

Am deskis acest topic pt ca nu s-a discutat doar despre acest subiect separat... am rasfoit paginile si nu am gasit unul asemantor,daca mai e scz.
In alta ordine de idei... taximetristii...ce parere aveti despre ei? Sunt buni? Sunt rai? Ar fii mai bine cu ei sau fara ei...? Ce parere aveti despre stilul lor de condus, si despre escapadele pe care le au in trafic.... un sondaj recent arata ca o mare parte din accidentele din bucuresti sunt produse de taximetre(in afara sau in timpul serviciului). Stim cu totii ca uneori taximetristii au alte legi si alt cod rutier... unul bland cei drept, care le permite sa faca ce vor ei si cum vor ei... NU TOTI normal.. nu generalizez, mai sunt si unii care sunt soferi exceptionali si doar din greseala au ajuns sa "piloteze un taxiu" . deci sa incepem.
__________________
Soferul prudent se uita in ambele sensuri inainte de a trece pe rosu...
Dacia SuperNova,1.4i clima,73cp ...ce holograma?? noi aici lucram pe incredere !!
Maskatu is offline  
Old 07-12-07, 11:09   #2
aditzu08

Stage 5
 
aditzu08's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 483
Member of:
[DACIA]
Default Re: Taximetristii, alt cod rutier... alte legi

Bravo, super tare ideea cu topicul!!!
Nu ii sufar pe taximetristi....unde te uiti vezi numai taximetristi dastia "smecheri"
aditzu08 is offline  
Old 07-12-07, 11:12   #3
Khalis
Competitor CNCA

Stage 5
 
Khalis's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 933
Member of:
[RENAULT]
[Competitor CNCA]
Default Re: Taximetristii, alt cod rutier... alte legi

evident k ei au alte legi....ce-i ala stop? ce-i aia linie continua? exista semnalizare pe taximetre? m-am saturat de cat de aiurea conduc... fara niciun pic de grija pentru ceilaltzi din trafic... au o politica de genul "te dai sau trec prin tine" shi de cele mai multe ori cedezi pentru ca nu vrei sa pierzi timp pe la politzie, asigurari, etc.... eu intzeleg ca trebuie sa-shi duca clientul la destinatzie cat mai repede, dar nu mizand pe bunavointza celorlaltzi din trafic....
__________________
Renault Megane 1.6 16v 107cp - one life one love
BMW 525i E34 200cp - голубое бумер
Ford Mondeo MK III - 2.5 V6
powered by Alpine, Infinity and Kicker
LIVING LOUD....VERY LOUD
Khalis is offline  
Old 07-12-07, 11:48   #4
LUCI BV 89 WRC

Stage 5
 
LUCI BV 89 WRC's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 1,830
Member of:
[VW]
[DACIA]
[DAEWOO]
[RENAULT]
[Old School Cars]
[Dacia Rally Team]
Default Re: Taximetristii, alt cod rutier... alte legi

Quote:
Originally Posted by Maskatu View Post
Am deskis acest topic pt ca nu s-a discutat doar despre acest subiect separat... am rasfoit paginile si nu am gasit unul asemantor,daca mai e scz.
In alta ordine de idei... taximetristii...ce parere aveti despre ei? Sunt buni? Sunt rai? Ar fii mai bine cu ei sau fara ei...? Ce parere aveti despre stilul lor de condus, si despre escapadele pe care le au in trafic.... un sondaj recent arata ca o mare parte din accidentele din bucuresti sunt produse de taximetre(in afara sau in timpul serviciului). Stim cu totii ca uneori taximetristii au alte legi si alt cod rutier... unul bland cei drept, care le permite sa faca ce vor ei si cum vor ei... NU TOTI normal.. nu generalizez, mai sunt si unii care sunt soferi exceptionali si doar din greseala au ajuns sa "piloteze un taxiu" . deci sa incepem.
Vreau sa zic ca sunt unii care chiar isi merita postul acesta de taximetristi iar altii sunt niste terminat care nu au 4 clase nu stiu sa dea buna ziua la clienti si numai zis sa respecte legiile de circulatie ....oricum ar trebui sa nu mai aiba ei atata putere pe spatele lor ca sunt la fel ca toti ceilalti si toti mucosi sunt taximetristi....
LUCI BV 89 WRC is offline  
Old 07-12-07, 16:22   #5
Laurentiu Rosu

Stage 4
 
Laurentiu Rosu's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 207
Default Re: Taximetristii, alt cod rutier... alte legi

Mare dreptate are LUCI...foarte putini dintre ei sunt care au ce cauta acolo..restu se cred niste soferi....in viziunea lor chiar piolti....care ....tot in viziunea lor l-ar lua si pe Stig de la Top gear...adik ce sa mai....habar nu au de reguli....se cred superiori si daca te lovesc si comentezi risti sa ti-o iei ca astia sunt ca tiganii....exact ca TIGANII....atat am de spus...sunt vai m..... lor
__________________
Talk not unless you improve the silence with it
Laurentiu Rosu is offline  
Old 07-12-07, 16:48   #6
sebaaa

Stage 5
 
sebaaa's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,662
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Taximetristii, alt cod rutier... alte legi

ca avem nevoie de ei din cand in cand..mai e si alta chestie..
dar.. : - ne fura cu maimuta
- accepta doar cursele convenabile,indiferent cat platesti..pe o cursa de 3 RON , i-am dat 6 ron ..si se tot plangea...ce dracu mai vrei?..trebuia sa ajung rpd undeva si am ajuns..aia a fost..dar el " gata m-am imbogatit! "..

am ajuns sa ma mir cand ma urc intr-un taxi si vad k merge ala sub 80)
m-a dus unu cu 60 din dr taberii pana la timpuri noi, in 15 min.. noroc ca stia alt drum.. k altfel ma dispera omu..
dar de obicei..mai mult ne incurca.. mizeria kre o lasa in statiile ratb unde parcheaza, atitudinea(unora) , hotiile , bataia de cap din trafic.. si cand mai vezi si unu beat care face vreun accident si da prin statie sa il ajute colegii..deja e prea de tot..
HAI MAI RPD CU LEGEA AIA , SA SCAPAM DE HOTII DE LA AEROPORT SI DE AIA DIN GARA !
sebaaa is offline  
Old 07-12-07, 17:02   #7
chitzi
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 3
 
chitzi's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 165
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Angry Re: Taximetristii, alt cod rutier... alte legi

hmm......
sunt cei mai dobitoci soferi... nu degeaba le zicem FOAMEA )
nici semnal nushtie sa dea x(
e o placere pt mine sa nu ii las sa se bage ...ei vor sa ii lashi da ei nu te lasa pe tine! asha k nu ii las deloc)
__________________
totul se iarta.....nimic nu se uita!
chitzi is offline  
Old 07-12-07, 17:30   #8
spark88
Observator 4tuning

Stage 5
 
spark88's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 1,743
Member of:
[Observator 4tuning]
[No Limits racing team]
[DACIA]
Default Re: Taximetristii, alt cod rutier... alte legi

Sincer nu-i suport ,evident sunt si exceptii
In rest se baga si nu te lasa sa mergi cum ar fi normal.....
E bine ca ai facut topicul sunt curios de pareri....
spark88 is offline  
Old 07-12-07, 21:41   #9
webcathos

Stage 5
 
webcathos's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,335
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Taximetristii, alt cod rutier... alte legi

Niste pericole ale soselelor!!!!
webcathos is offline  
Old 07-12-07, 21:43   #10
Sasha
Girl on Road

Stage 5
 
Sasha's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 5,483
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
Default Re: Taximetristii, alt cod rutier... alte legi

n`am treaba cu ei..... sunt cam tupeisti si au impresia ca si`au cumparat strazi da`...nu`i bag in seama..... daca nu`i duce capu` sa faca altceva decat sa faca pe taxi...de ce sa ma cobor la mintea lor???
__________________
Menorah Hora
Sasha is offline  
Old 07-12-07, 21:45   #11
Maskatu

Stage 5
 
Maskatu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 620
Default Re: Taximetristii, alt cod rutier... alte legi

Quote:
Originally Posted by !Sasha View Post
n`am treaba cu ei..... sunt cam tupeisti si au impresia ca si`au cumparat strazi da`...nu`i bag in seama..... daca nu`i duce capu` sa faca altceva decat sa faca pe taxi...de ce sa ma cobor la mintea lor???
Se cred in Taxi Driver...1,2,3 si 4
Maskatu is offline  
Old 07-12-07, 21:55   #12
Maskatu

Stage 5
 
Maskatu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 620
Default Re: Taximetristii, alt cod rutier... alte legi

@sebaaa: ai dreptate... multi te si fura asa pe fatza... si te trateaza ca un cur... si sunt vitezomani rau... kiar ca nu prea am mers cu unu sa conduca sub 60-70 ) pana si astia cu dacii mai veki le rup prin gropi... nu conteaza poate sa fie si ceva mai scump ca tot le dau in goarna baetzii.... ehhh dar si fara ei cine ne-ar mai aduce acasa cand venim obositi dimineata la 5-6 de la un baeram?
Maskatu is offline  
Old 07-12-07, 22:09   #13
VaLeX
KATANA TEAM Member

Stage 5
 
VaLeX's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 8,256
Member of:
[Opel]
[KATANA TEAM]
Default Re: Taximetristii, alt cod rutier... alte legi

Hmm..majoritatea nu respecta regulile de circulatie, chiar daca vad la volan persoane mai in varsta, probabil cu experienta. Singura lor problema e sa ajunga cat mai repede la client, sau sa nu-i fure altcineva clientul. Banul pe primul loc , apoi siguranta altora.
VaLeX is offline  
Old 07-12-07, 22:59   #14
Maskatu

Stage 5
 
Maskatu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 620
Default Re: Taximetristii, alt cod rutier... alte legi

Quote:
Originally Posted by VaLeX View Post
Hmm..majoritatea nu respecta regulile de circulatie, chiar daca vad la volan persoane mai in varsta, probabil cu experienta. Singura lor problema e sa ajunga cat mai repede la client, sau sa nu-i fure altcineva clientul. Banul pe primul loc , apoi siguranta altora.
Am observat ca daca e un taxiu la stop... se pune verde... incepe secunda a doua sa claxoneze ca vezi domnu cei din fata nu se misca mai rpd... probabil ar prefera sa pelce toti cu scartz ca sa prinda el verdele printre primii.... si daca conteaza clientu asa mult... ce rost are sa mori pt asta? Zeci de oameni mor nevinovati din cauza unor oameni inconstienti care se gandesc numai la bani... asta ar trebui sa ne dea de gandit
Maskatu is offline  
Old 08-12-07, 00:30   #15
f@n3.18

Stage 5
 
f@n3.18's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 575
Default Re: Taximetristii, alt cod rutier... alte legi

asta asa e ....oamenii au boala claxonului.....
f@n3.18 is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -