Go Back   Forum 4Tuning > Diverse > Tot ceea ce nu poate fi incadrat

Reply
 
Thread Tools
Old 23-03-15, 11:06   #1
emhirsu
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 0
Question Probleme incalzire apa, nu stiu de la ce

Salutare,
Am o problema la care nu gasesc rezolvare, nici eu nici mecanicii. Am fost la vreo 5 service-uri. Povestea e urmatoarea.
Am un Ford Focus 1.6, benzina, an 2000, i-am pus si instalatie de GPL (una buna, nu am ales pe cea mai ieftina). Problemele au inceput la vreo 2-3 luni de cand am pus GPL, nu stiu daca are legatura cu asta.

In timp ce merg cu masina, pe la 120-130 km/ora, (sau 90-100 daca era in urcare) mi se ridica apa, sta acul la maxim, daca o scot pe liber in cateva secunde isi revine. Am fost cu ea la un service, au verificat termostatul, au vazut ca functioneaza, declanseaza la 90 de grade, s-au uitat la ea si au zis ca nu stiu care e problema. Am fost la alt service si au zis ca e chiuloasa crapata. Am fost la un al treilea service si mi-au zis ca e aceeasi problema si anume chiuloasa, fapt care m-a determinat sa ii schimb motorul. I-am schimbat motorul si cand am luat masina, am observat ca mi se ridica apa la 40-50 km/ora. Imi venea sa o scot pe liber si sa ii dau drumul pe o prapastie, in fine gandindu-ma ca daca as fi mers pe jos as fi avut o viteza de 5 km/ora si as fi ajuns foarte terziu acasa, am preferat sa nu o arunc si sa merg cu masina cu 30 km/ora .
Am dus-o la reprezentanta la Renault (pentru ca ei monteaza si GPL si ma gandeam ca au habar despre tot ce tine de masina mea), au descoperit ca cei care au schimbat motorul au rupt senzorul de pe motor care declanseaza termocupla, au schimbat senzorul si a ramas problema initiala si anume ca se ridica apa la 120km/ora (cand merg cu peste 3000 turatii). Am revenit cu ea la Renault si mi-au mai tinut-o cateva zile si nu au reusit sa vada care e problema.
De mentionat ca radiatorul nu e infundat, am schimbat si capacul la vasul de expansiune ca mi-au zis ca nu tine presiune, termostatul declanseaza la 90 grade, instalatia de GPL e montata ok (m-am dus la cei care mi-au montat-o si mi-au zis ca asa monteaza la toti si nu a venit nimeni cu problema asta - ei monteaza in medie 5-6 instalatii pe zi, pe langa asta mi-au zis si cei de la Renault ca e montata ok).
Am mai dus-o si saptamana trecuta la un alt service, am zis sa imi incerc norocul si mi-au schimbat niste bucsi, placute de frana, etc... dar in ceea ce priveste incalzirea apei a ramas o enigma.
Nu stiu ce sa mai fac, orice sfat e binevenit.
emhirsu is offline   Reply With Quote
Old 25-03-15, 15:05   #2
crywolf

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,080
Default Re: Probleme incalzire apa, nu stiu de la ce

A mai ramas electroventilatorul sau pompa de apa.
crywolf is offline   Reply With Quote
Old 04-04-15, 09:14   #3
shadowro

Stage 5
 
shadowro's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 3,456
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: Probleme incalzire apa, nu stiu de la ce

daca era chiulasa fisurata dadea fum alb pe evacuare.
shadowro is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -