Go Back   Forum 4Tuning > Diverse > Tot ceea ce nu poate fi incadrat

Reply
 
Thread Tools
Old 30-12-14, 15:10   #1
kedavras

Stock
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 6
Default toyota supra vs e30 325i

Salut. Presupun ca multi dintre noi ne dorim o a doua masina , mai exact o fun-car. In aceeasi situatie sunt si eu. Si am dubii cu privire la achizitionare. Hai sa vedem datele problemei :
1. Nu am nicio legatura cu mecanica si nici ea cu mine.
2. Vreau o masina tractiune spate sau 4x4 ( prefer spate )
3. Costuri mici de achizitionare.
4. Nu vreau tunning ( vezi punctul 1 ). Tunningul costa mult, atata timp cat trebuie sa platesti pentru manopera. Si nu numai.
5. Consum decent. Cand spun consum decent ma refer la un 15-20% , nu vreau 50% consum.
6. Cost mic de achizitionare.
7. Sa aibe un look relativ ok.
Toate astea m-au facut sa ma indrept spre Toyota Supra 2.8i aspirat 170 cai putere sau BMW e30 325i. Problema e ca un BMW in stare buna e mai scump decat o Supra. Supra cu turbo e exclus pentru ca diferenta de pret e destul de mare. Avantaje la BMW , chiar daca e mai mare costul de achizitionare , ar fi piesele ieftine si pe toate gardurile. As vrea sa aud si parerile voastre legat de subiectul acesta. Sau daca mai aveti vreo idee despre o aspirata sau un turbo clasic care se incadreaza in criteriile de mai sus, implicit pret DECENT. Un turbo ar fi ideal pentru un upgrade de soft ( asta nu poate costa prea mult ). Tin sa precizez ca va fi o a doua masina. Fun-car ! Astept opiniile voastre.

Last edited by kedavras; 30-12-14 at 15:14.
kedavras is offline   Reply With Quote
Old 31-12-14, 14:04   #2
coco_stancu

Stage 5
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 767
Default Re: toyota supra vs e30 325i

Depinde si cat esti dispus sa cheltui pentru a achizitiona masina. Eu am un E30 2.5 24 valve ca a 2-a masina si din punctul de vedere al pieselor si al rezistentei in timp este ok, sigur este mai accesibila ca o Supra.
coco_stancu is offline   Reply With Quote
Old 01-01-15, 17:18   #3
kedavras

Stock
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 6
Default Re: toyota supra vs e30 325i

Quote:
Originally Posted by coco_stancu View Post
Depinde si cat esti dispus sa cheltui pentru a achizitiona masina. Eu am un E30 2.5 24 valve ca a 2-a masina si din punctul de vedere al pieselor si al rezistentei in timp este ok, sigur este mai accesibila ca o Supra.
Nu exista BMW e30 325i 24 de valve. Eu vorbesc de masini cu motoarele venite din fabrica, adica STOCK. Nu sunt interesat de motoare de e36 sau mai stiu eu ce alte bazaconii. Masina in stare originala. Asta ii da de fapt valoare unei clasice. E30 325i am avut mai demult, deci stiu sigur ca e in 12v.
kedavras is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -