Go Back   Forum 4Tuning > Diverse > Tot ceea ce nu poate fi incadrat

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 11-12-07, 13:48   #76
capracutreiiezi
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 0
Default Re: Statiunea STRAJA !!!

Am fost la Straja de 2 ori pana acum si pot sa zic ca mi-a intrat in sange cumva
Nu prea am fost la ski in alte statiuni, am fost doar in trecere sau le-am vizitat inainte de a ma apuca de ski dar pot spune si asta nu o zic doar eu, ci si skiori cu care am mai vorbit pana acum, ca Straja este la modul cel mai serios preferata lor si a mea. Este ieftin si bun(chiar foarte bun)!....cum zice romanul.
Tin minte ca prima data cand am urcat pe 5(partia cea mai inalta) era o zi fara pic de nor pe cer, si cand am ajuns sus si m-am intors spre vale, am "amutit" !!! Este o panorama cum rar mi-a fost dat sa vad, efectiv m-am trantit in fund si pt 5-10 minute am ramas blocat...este superb!

Recomand Straja cu tarie oricarui iubitor de sport de iarna...merita!

ps: vineri, sambata si duminica voi fi acolo!!!!!!!!!!!!!!
capracutreiiezi is offline  
Old 11-12-07, 14:04   #77
capracutreiiezi
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 0
Default Re: Statiunea STRAJA !!!

Cateodata se transmit imagini live de la baza teleskiului 3: http://www.straja.ro/live.php
capracutreiiezi is offline  
Old 11-12-07, 14:06   #78
Bogdan_ozzy

Stage 5
 
Bogdan_ozzy's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,493
Member of:
[AUDI]
[MERCEDES]
[2 Roti]
Default Re: Statiunea STRAJA !!!

@capracutreiiezi :5 este cea mai grea partie.. dar si cea mai spectaculoasa..,adevarat spui .. faza cu .. privelistea!

Instrai pe :http://www.straja.ro/live.php si dati la "imagini live" i-a dat drumul camerei .. ,intrati doar de pe Internet Explorer !!!

Ps:@capracutreiiezi 0727336976 cauta-ma sa facem o tura si sa mergem la un vin fiert!


Starea partiilor


In acest moment pe partiile din Straja grosimea stratului de zapada este de: 120 centimetri.

SE SCHIAZA

. Vremea in Straja


La data de 11.12.2007 ora 08:44:01 AM, in Straja cerul este noros, temperatura de __-2° C, viteza vantului 1 Km/h, presiunea atmosferica 833 mBar, precipitatii: nu sunt.
Bogdan_ozzy is offline  
Old 11-12-07, 16:29   #79
Bogdan_ozzy

Stage 5
 
Bogdan_ozzy's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,493
Member of:
[AUDI]
[MERCEDES]
[2 Roti]
Default Re: Statiunea STRAJA !!!

Zapada ca in Austria !!!

Turiştii care au ales să meargă week-end-ul trecut la Straja au dat dovadă de inspiraţie. Pârtiile au fost bine amenajate, teleschiurile nu au avut probleme, iar nocturna a funcţionat până spre miezul nopţii.


Fericire mare pe Valea Jiului. Nu pentru că Miron Cozma a fost eliberat! Aproape că nu contează asta, chiar dacă toţi recunosc că "Luceafărul huilei" a fost omul care i-a condus cel mai bine. Acum, turismul este la putere. "Vine lume din toată ţara să se deie cu schiurile la noi. Avem de treabă, să se simtă oamenii bine", spune un localnic.


INFRASTRUCTURĹ. Între cele două staţiuni din zonă, Parâng şi Straja, s-a născut în ultimii zece ani o rivalitate puternică. Schiorii se împart în două, după pretenţiile pe care le au. Cine caută aventură urcă în Masivul Parâng. Restul, oamenii care preferă să schieze pe pârtii bine amenajate, alege Straja. Staţiunea aflată deasupra oraşului Lupeni are o cu totul altă faţă din acest sezon. Drumul de acces, lung de nouă kilometri, a fost asfaltat în vara acestui an, astfel că orice maşină poate ajunge până la 1.400 de metri altitudine. În plus, accesul Ambulanţei este mult mai uşor, astfel că orice turist care suferă vreun accident pe pârtie este transportat imediat la spital. În mare parte a fost rezolvată şi problema locurilor de parcare. Cei care nu vor să-şi lase automobilele pe marginea drumului pot intra în parcarea aflată în apropierea teleschiului 4. E cu plată şi e păzită. Nimeni n-o să vă spargă geamurile, n-o să vă rupă oglinzile şi nici n-o să vă fure capacele de la roţi. Totul e în siguranţă.


IREPROŞABIL. În week-end-ul ce tocmai a trecut, pârtiile au arătat impecabil la Straja. "Nu a fost toată iarna trecută zăpada aşa de bună ca acum. E drept, sezonul trecut a început abia la Crăciun", a precizat Eduard Zaiu, unul dintre salvamontiştii din staţiunea hunedoreană. După ninsorile din luna noiembrie, administratorii pârtiilor au intrat cu "ratracul" pe pârtie şi au reuşit să prindă zăpada de sol. În aceste condiţii, taluzurile nu se mai formează, iar ninsorile de mai încolo nu vor face altceva decât să îngroaşe stratul de zăpadă deja existent.


DELICIU. Straja a arătat ca o staţiune din Austria. Turiştii care au ajuns încă de vineri în Masivul Vâlcan s-au grăbit să schieze cât mai mult, temându-se că a doua zi se vor forma cozi la instalaţiile de transport pe cablu. Din fericire, nu a fost aşa. La teleschiul 5, de pe pârtia Mutu, s-a aşteptat maximum cinci minute. Iar la teleschiul 3, de pe pârtia Constantinescu, nu s-a format niciodată coadă. Pentru începători, cel mai bun loc s-a dovedit a fi Platoul Soarelui. Zăpada moale şi monitorii de schi de la baza pârtiei au fost ingredientele unui week-end fericit.


Extrem
Amatorii de free-ride, destul de puţini, e adevărat, au profitat de vremea bună, de cer variabil cu vânt slab şi s-au aventurat pe Canal. O pârtie "mare cât China", unde ai parte de zăpadă neatinsă. Trebuie doar să laşi greutatea pe partea din spate a schiurilor şi să nu te sperii când treci de la zăpadă îngheţată la powder de un metru.
Practic, cine face această pârtie poate spune că a trecut de la stadiul de schior de dâmb la cel de schior alpin. Locul ar fi ideal pentru snowboard, dar foarte puţini au curajul să se aventureze prin aşa pustietate. Cel mai bine se schiază pe aici primăvara când zăpada este îngheţată dimineaţa, iar cantul schiului are în ce să se înfigă.


Sursa:Jurnalul National





Parcare cu taxa

NOU!! Parcare cu plata in Straja


In Straja s-a amenajat o parcare cu o capacitate de aprox. 60 de locuri, langa teleschiul nr.4 si intre cabanele Montana si Montana 2(Caprioara), administrata de Comexim R. Parcarea este pazita si supravegheata video. Taxa de parcare este de 8,00 lei. De asemenea, cei care urca cu telescaunul pot lasa masinile in parcarea de la baza telescaunului. Aceasta este administrata de Primaria Lupeni.
Bogdan_ozzy is offline  
Old 20-12-07, 21:46   #80
mihai134

Stage 5
 
mihai134's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 847
Member of:
[FOTO]
Default Re: Statiunea STRAJA !!!

pentru cine e interesat sa vada ceva poze de weekendul trecut

aici
mihai134 is offline  
Old 04-01-08, 01:31   #81
Bogdan_ozzy

Stage 5
 
Bogdan_ozzy's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,493
Member of:
[AUDI]
[MERCEDES]
[2 Roti]
Default Re: Statiunea STRAJA !!!

Salut in primul rand La multi ani si un an nou fericit!revin cu o info..:cine vrea cazare in straja 250:000 lei (25 ron)noaptea hotel 2 stele!

Poze de acum doua zile 2.01.2008:
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Imag033.jpg
Views:	168
Size:	294.2 KB
ID:	418404   Click image for larger version

Name:	Imag013.jpg
Views:	150
Size:	330.6 KB
ID:	418405   Click image for larger version

Name:	Imag009 (1).jpg
Views:	142
Size:	435.6 KB
ID:	418406  

Click image for larger version

Name:	Imag010.jpg
Views:	100
Size:	469.9 KB
ID:	418407   Click image for larger version

Name:	Imag015.jpg
Views:	89
Size:	356.6 KB
ID:	418408   Click image for larger version

Name:	Imag023.jpg
Views:	131
Size:	354.7 KB
ID:	418409  

Click image for larger version

Name:	Imag026.jpg
Views:	68
Size:	235.6 KB
ID:	418410   Click image for larger version

Name:	Imag027.jpg
Views:	120
Size:	260.8 KB
ID:	418411   Click image for larger version

Name:	Imag029.jpg
Views:	171
Size:	298.9 KB
ID:	418412  

Click image for larger version

Name:	Imag028.jpg
Views:	92
Size:	249.4 KB
ID:	418413   Click image for larger version

Name:	Imag030.jpg
Views:	140
Size:	353.1 KB
ID:	418414   Click image for larger version

Name:	Imag031.jpg
Views:	106
Size:	320.9 KB
ID:	418415  

Click image for larger version

Name:	Imag032.jpg
Views:	165
Size:	296.4 KB
ID:	418416   Click image for larger version

Name:	IMG_1916.JPG
Views:	177
Size:	1.18 MB
ID:	418417   Click image for larger version

Name:	IMG_1964.JPG
Views:	173
Size:	813.9 KB
ID:	418418  

Click image for larger version

Name:	IMG_1982.JPG
Views:	118
Size:	723.1 KB
ID:	418419  
Bogdan_ozzy is offline  
Old 13-01-08, 09:18   #82
01 REXUS

Stock
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 9
Smile Re: Statiunea STRAJA !!!

Salutare tuturor,
salutare Ozzy!

Pe 22 feb. plec la Straja la ski. Este prima data cand ma duc.

Ozzy daca ai o oferta de cazara da-mi un pm cu un link ceva pls.

Ciao!
01 REXUS is offline  
Old 20-01-08, 12:18   #83
Bogdan_ozzy

Stage 5
 
Bogdan_ozzy's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,493
Member of:
[AUDI]
[MERCEDES]
[2 Roti]
Default Re: Statiunea STRAJA !!!

Oferte cabane :
http://www.straja.ro/cabane.php
http://www.instraja.ro/index2.php?se...lfabetic&pag=1
Bogdan_ozzy is offline  
Old 23-01-08, 20:35   #84
01 REXUS

Stock
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 9
Default Re: Statiunea STRAJA !!!

10x Ozzy! Trebuie sa-ti mai pun o intrebare care ma macina : Oare o sa mai fie zapada buna de ski cand ajung eu? Ma gandesc ca, daca esti din zona, trebuie sa stii cum arata partia la sfarsitul lui februarie.
01 REXUS is offline  
Old 27-01-08, 22:30   #85
alex_no_1
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 0
Exclamation Puneti-va LANTURI!!!!!!!!!!!

Am fost week-end-ul asta in straja (26-27.01.200. Marfa, marfa!!!! Dar cand a trebuit sa plecam.......am stat vreo 2 ore juma' pt ca au fost unii "destepti" si nici macar lanturi n-au avut, si bineinteles ca au derapat cu masinile blocand drumul. Nu mai zic cate tamponari.
Asa ca va dau un sfat, fratzilor. Si daca aveti masina 4x4 sa nu va lipseasca lanturile. La 4x2 cred ca nu mai are rost sa zic. Eu zic ca este si lipsa de respect daca din cauza ta, stau altii si ingheata de frig.
In rest, super misto. Cine vrea sa schieze sa vina la noi.
alex_no_1 is offline  
Old 27-01-08, 22:43   #86
alex_no_1
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 0
Default Re: Puneti-va LANTURI!!!!!!!!!!!

Si inca ceva!
Cand coborati cu masina si e zapada si gheata, mai ales in curbe folositi numai frana de motor. Cine nu stie ce e aia, sa intrebe.
Si inca un pont. Daca vrei sa scoti masina dintr-un loc cu zapada si patineaza, incearca sa pleci cu a-2-a de pe loc. Vei fi surprins.
Drum bun!!!!!!!!
alex_no_1 is offline  
Old 27-01-08, 22:54   #87
Bogdan_ozzy

Stage 5
 
Bogdan_ozzy's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,493
Member of:
[AUDI]
[MERCEDES]
[2 Roti]
Default Re: Statiunea STRAJA !!!

https://www.youtube.com/watch?v=--597sD5j5Q

Drumul oricum nu se poate dezapezi cu nimic, asa se pare in fine oricum drumul se prezinta mult mai bine decat in anii precedenti oricum cu un x3-x5 q7 etc.. ai sanse mari sa urci , dar cu o masina 2 X 4 nu are rost sa urci fara lanturi , lopata , nisip si oricum cine vine la munte stie de astea si se asigura si ceva antigel pe timp de iarna l

Starea partiilor


In acest moment pe partiile din Straja grosimea stratului de zapada este de: 90 centimetri.

SE SCHIAZA


La data de 27.01.2008 ora 11:01:54 PM, in Straja cerul este noros, temperatura de __-2° C, viteza vantului 20 Km/h, presiunea atmosferica 851 mBar, precipitatii: ninsoare.


Intra pe youtube.com si scrie Straja la search si ai sa vezi mai bine acolo despre ce este vorba !

Si va astept in Straja oricare coleg forumist poate anunta daca si cand vine.. aici .. si / sau sa iesim la un vin fiert
Bogdan_ozzy is offline  
Old 27-01-08, 23:04   #88
alex_no_1
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 0
Default Re: Statiunea STRAJA !!!

Nu stiu daca ai fost azi sus, dar am sa te contrazic cu ce-ai spus in prima parte. Au fost destui care chiar n-au venit pregatiti de iarna, dar chiar deloc!
DOVADA: 1) am asteptat 2 ore si jumatate pana s-a deblocat drumul din cauza alora care nu aveau lanturi si au derapat in primele curbe ("S" ii spune, daca stii), si nu mai puteau sa elibereze drumul; 2) un numar de tamponari pe care nici politia rutiera nu cred ca-l mai stie.
ASA CA...........LUATI-VA LANTURILE
alex_no_1 is offline  
Old 02-02-08, 18:36   #89
Psycho
2 Roti

Stage 5
 
Psycho's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 8,063
Member of:
[Super Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default Re: Statiunea STRAJA !!!

urmeaza sa ajung si eu in straja in 2 saptamani si va impartasesc impresiile cand ma inrotc .. pentru un weekend ...
Psycho is offline  
Old 05-02-08, 00:04   #90
Bogdan_ozzy

Stage 5
 
Bogdan_ozzy's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,493
Member of:
[AUDI]
[MERCEDES]
[2 Roti]
Default Re: Statiunea STRAJA !!!

*Priviti un reportaj : de pe antena1 :https://www.youtube.com/watch?v=kaLd5O04I8c spre sfarsitul reportajului spune despre Sraja ca este in topul preferintelor impatimitiilor de sporturi pe zapada!

*Starea partiilor


*In acest moment pe partiile din Straja grosimea stratului de zapada este de: 80 centimetri.

*SE SCHIAZA


*Si cine doreste un apartament(de vanzare) in localitatea Lupeni adica localitatea de la poalele muntiilor de unde se poate urca spre straja ,sa imi dea un PM



*@Psycho: Te astept cu poze ,comentari si impresi
Bogdan_ozzy is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -