Go Back   Forum 4Tuning > Diverse > Tot ceea ce nu poate fi incadrat

Reply
 
Thread Tools
Old 13-01-04, 21:36   #1
Vlad

Stage 2
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 32
Default Baieti de bani-gata sau strangeti de fiecare banut ???

Hmm, subiectul asta de discutie ma intereseaza nu din ciuda, ci din simplul fapt e ca in astea 2 zile de cand m-am inscris si io (uau ce mult! ) m-am uitat prin tot forumu' si am vazut baieti ce dau +2000 Euro pe un sistem audio, isi fac modificari iarasi de mii de euro...desi se spune ca tot romanu' e sarac . In fine, eu nu am masina, numa' tac-miu are, da' sper ca pe viitor sa am si io o mashinutza pe care s-o bazai shi s-o fac cum vreau io. Deci va intreb: de care sunteti: dependenti de tata/mama, nu prea aveti bani da' ambitie destula, sunteti descurcareti, strangeti la saltea bani sau ce? Nu mi-o luati in nume de rau, dar eu chiar sunt intrigat de chestia asta, si am pus o simpla intrebare... Plus RESPECT celor ce au strans banii lucrand 8 ore sau mai putin/mult si si-au indeplinit visele in modul acesta (am vazut mai multi spunand ca lucreaza)...astept raspunsuri.
Vlad is offline   Reply With Quote
Old 14-01-04, 05:34   #2
pimp_lex


Stage 5
 
pimp_lex's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,212
Member of:
[4Tuning International]
Default

eu desi locuiesc in Canada, nu am norocul de parinti cu bani........tata e in Romania si munceste 2 servicii de inginer ca sa-si permita o SN noua(acum are 1 an masina), mama aici munceste destul de greu si nus-i permite sa-mi dea mare lucru (mancare si camera mea si cam atat).........in rest cam tot ce am e din munca mea personala.......incluziv universitatea care ma costa 2500 $/an.........d-aia nu-mi permit inca o masina mai tare ca de castigat castig decent pt un student.......
pimp_lex is offline   Reply With Quote
Old 14-01-04, 08:08   #3
B12ZMD

Stage 5
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 797
Default nu conteaza banii, doar numarul lor

eu fac parte din prima categorie, din cei care lucreaza si strang cat pot dintr-un salariu de mizerie (4,5mil) pentru ca in 2-3-4-5 luni sau in cine stie cat timp, sa-si faca ceva la motor, sa-si mai ia o boxa, un cass, un stergator, un far si tot ce mai pica la o dacie din '95. Intr-un fel (ca sa ma mai consolez) cred ca e mai palpitant asa decat cu multi bani. LOL !!!

Cu toate astea, desi imi e greu si parintii nu prea ma ajuta (daca ii zic lu tata \"da-mi bani pt tuning la motor!\" imi zice \"Dispari! ca doar tuning iti mai trebuie tie....ca sa intri in stalpi si in oameni pe strada !\") nu pot sa zic ca sunt nefericit. imi e bine unde sunt si cred ca daca as avea foarte multi bani, mi-ar fi mai bine dar poate ca mi-ar fi si mai rau. Zic asta pt ca atunci cand esti full de bani, prietenii adevarati sunt fff putini si chiar daca ai tot ce vrei, poate ca sunt lucruri care ti le-ai dori si nu poti sa le ai. Totusi, cu bani nu se cumpara chiar orice.

in incheiere ii RESPECT pe cei care muncesc si realizeaza ceva cat de mic si neimportant PRIN FORTELE LOR PROPRII !!! Totodata ii detest pe cei care au totul de la parinti, mii de $ si masini tari si \"ne trimit pe noi astia mai slabi cu Dacii si Oltcituri acasa cand e vorba de o cursa\" ----- cum am mai zis intr-un post si nimeni nu a zis nimic..nici macar \"Dute-n ..... mea!\"

In fine, acuma poate astept prea mult de la unii..
sau poate unii pun prea mult suflet in chestia asta si vor sa faca multe si pe unii ii doare-n fund! poate nici acolo!
Respect, sanatate si succes in afaceri!
__________________
tractor u650 cu tempomat
B12ZMD is offline   Reply With Quote
Old 14-01-04, 09:03   #4
TYE

Stage 4
 
TYE's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 297
Default

sal'tare ..
Si eu tot prin puteri proprii mi-am luat masina (SLZ noua) ... cu toate ca acum cam regret ca mi-am luat Dacia ... cu banii pe care i-am dat pe SLZ ... zic io ca imi luam ceva de import mult mai adevarat ... dar asta e ... omul din greseli invata .. si in plus sunt un om al momentului ... adica .... daca mi s-a pus pata sa-mi iau masina atunci imi iau masina si gata. Poate ca asa se explica SLZ mea. Am vrut si n-am mai avut rabdare sa astept dupa una straina.

Nu pot sa zic ca traiesc rau ... cu toate ca in momentul cand m-am hotarat sa iau viata in maini (prin anul 3 de fac) nu prea a fost usor dar m-am descurcat. Tot ce imi cumpar pentru masina sunt pe banii munciti de mine si sunt mandru de questia asta.

Sanatate ... si ... BAIETI lasati-va parintii sa muceasca pentru ei (au muncit destul pentru voi) .. si luati taurul de coarne si o sa fie mult mai satisfacator

bafta
__________________
I didn\'t fight my way to the top of the food chain to be a vegetarian.
------------
Dacia Solenza Scala
TYE is offline   Reply With Quote
Old 14-01-04, 13:27   #5
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default

Hahaha ! Vlad... ESTI THE BEST!

La putin timp dupa ce am implinit 16 ani, mi-am procurat un Oltcit mai deosebit ( vezi Diverse - Identitati - prima pagina a topicului, primul mesaj pus ). Deci, vreau sa va spun ca masina era paguba ( in mare parte fiind si vina mea ). Consuma de-o lua mama dracu' si... cadea in fiecare zi cate ceva Acum... din moment ce pica ceva pe ea, trebuia sa si repar. De unde bani ? Ai mei nu imi dadeau, pentru ca nu erau de acord cu masina. Cat am putut, mi-am ingrijit-o singur, din combinatiile pe care mi le faceam. Am rasturnat-o si dupa ce-am reparat-o, n-a mai tinut, asa ca \"am maritat-o\".


In fine... AM FOST SUPER MULTUMIT DE EA!

PS: l-am batut si pe frate-meo ( Oltcit vs. DN )
__________________
DelSol D13Z6
Gabi is offline   Reply With Quote
Old 14-01-04, 22:04   #6
Vlad

Stage 2
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 32
Default Mersi

Mersi de raspunsuri, baieti, thnx ca nimeni nu a sarit pe mine ca de-abia am devenit membru si ma bag in seama si-i iau la duma pe... cine se simte, se simte careva??? Anyway io de-abia ma trezesc la viata, taica-miu are o mica firma, dupa revolutie n-o vrut sa o s*ga ca restu fraierilor si sa stea la cutie cand astia care-s acuma la putere si-o facut vilele si mertzanele pe spatele celor \"din cutie\" si acuma macar nu sunt sarac, traiesc decent pt. un roman (doar am comp si net acasa, nu ma duc la netcafe sa pun un post!)...dar asta nu-i un motiv de lauda, unii nu au nici frigider in casa la noi in tara si altii isi iau Gillet-uri de 125000 euro...da na asta-i viata.. Sper sa-si ia tac-miu o masina noua si sa mi-o lase pe asta mie sa ma apuc si io de chestia despre care e facut site-u' asta, sa intru in rand cu lumea daca ma intzelegetzi... In fine, astept raspunsuri si de la \"ceilalti\", ca pana acum am numai baieti muncitori cu dacii si salariu de 4-5mil... de fapt de la orice, who gives a fuck, daca suntem toti aici suntem toti prieteni, nu?
Vlad is offline   Reply With Quote
Old 14-01-04, 22:10   #7
Vlad

Stage 2
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 32
Default am uitat ceva...

Aa... si Respect pt. Pimp_Lex, stiu ca viata e grea dincolo (un pic mai grea in USA decat in Canada, cred eu, da' tu esti acolo deci stii mai bine), si sa muncesti cand esti student si esti doar cu mama acolo e greu, dar sa ai un Lexus e destul de lumea, e mai bun ca un Geo Metro, nu? (am zis bine? Replica e dintr-un film LOL ) Poate imi iei si mie un Lexus si mi-l trimiti peste ocean sa ma simt si io mai bine cand merg pe strada intr-o masina Anyway de cand esti in Montreal (am niste cunoscuti p-acolo), is multi romani? Vin manelisti din Romania sa tina concerte pe-acolo, ca asa am auzit ? Astept answer
Vlad is offline   Reply With Quote
Old 15-01-04, 06:35   #8
b99sha

Stage 5
 
b99sha's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 802
Default

Parerea mea e ca cei cu bani mai putini (nu deloc!) se distreaza mai bine si sunt mai fericiti (in general) decat cei cu bani \"grup\". Si eu sunt destul de fericit
Daca va spun ce salariu am va kkati pe mine de ras
__________________
...zise el...si mai lua o gura de fan...
b99sha is offline   Reply With Quote
Old 15-01-04, 07:15   #9
pimp_lex


Stage 5
 
pimp_lex's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,212
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: am uitat ceva...

Quote:
Originally Posted by \"Vlad\"
Aa... si Respect pt. Pimp_Lex, stiu ca viata e grea dincolo (un pic mai grea in USA decat in Canada, cred eu, da' tu esti acolo deci stii mai bine), si sa muncesti cand esti student si esti doar cu mama acolo e greu, dar sa ai un Lexus e destul de lumea, e mai bun ca un Geo Metro, nu? (am zis bine? Replica e dintr-un film LOL ) Poate imi iei si mie un Lexus si mi-l trimiti peste ocean sa ma simt si io mai bine cand merg pe strada intr-o masina Anyway de cand esti in Montreal (am niste cunoscuti p-acolo), is multi romani? Vin manelisti din Romania sa tina concerte pe-acolo, ca asa am auzit ? Astept answer
sunt aici de 7 ani(am venit la 15) si intradevar sunt foarte multi romani, mai ales in Montreal e plin, au venit cateva formatii aici dar au picat prost ca lumea era plecata in vacanta si oricum, in general comunitatea romana din pacate nu e deloc unita.........am fost la spectacol la Sexy si L.A dar mai mult mi-a placut Divertis si Doru OCtavian Dumitru care vine in fiecare an.........
e viata grea si aici(mai grea ca in SUA, salarii mai mici, impozite si taxe mai mari), mai ales ca si imigrant dar sigur e mai usoara ca-n Ro, stiu ca daca ramaneam nu aveam nici 1/10 din ce am putut sa-mi iau aici prin propiile puteri din cauza ca nu e de lucru pt studenti.......sigur fac ceva sacrificii(munca multa, nu mai pot venii in tzara in vacanta) ca sa am un Lexus dar pana la urma merita, ca doar o viata am si daca nu imi fac placerile acuma, cand o sa mi le fac (ca doar n-o sa mai imi pun eu jante si DVD cand sunt mos de 50-60 ani) si credema bani sa am (sa castig la loto) si v-astrimite la toti masini tunate
pimp_lex is offline   Reply With Quote
Old 15-01-04, 10:40   #10
TYE

Stage 4
 
TYE's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 297
Default

Quote:
Originally Posted by \"b99sha\"
Parerea mea e ca cei cu bani mai putini (nu deloc!) se distreaza mai bine si sunt mai fericiti (in general) decat cei cu bani \"grup\". Si eu sunt destul de fericit
Daca va spun ce salariu am va kkati pe mine de ras
TRUE ....
si acu zi-ne cat faci pe luna .... ca ne-ai facut curiosi .... aaahh ?

io nu zic ca mie rushine
TYE is offline   Reply With Quote
Old 15-01-04, 12:20   #11
ZUZG7
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
ZUZG7's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 300
Member of:
[4 Speed Squad]
[2 Roti]
Default

Niciodata nu am fost \" de bani gata \" dar de descurcat m-am descurcat si fara ajutorul parintilor .
Cred ca ma incadrez in categoria \" baieti ce dau +2000 Euro pe un sistem audio \" deoarece cam atit am investit in linie audio .
Pina la urma fiecare cu pasiunea lui : unii \"investesc\" in femei , altii in jocuri de noroc , bautura , prafuri etc ; singurul meu viciu ( sau cel mai mare ) e masina .
Nu am nimic cu cei \" de bani gata \" , mi-as fi dorit poate sa am posibilitatea sa imi duc bibiul la c&c si sa il iau dupa 1 luna tunat ; in lipsa de asa ceva am adoptat metoda pasilor marunti : azi un eleron , miine o pleoapa , toba , grila , spoiler etc .
Pt cei cu bani : sa faca si mai multi ca sa vedem si noi un Skyline , Cupra , Rx7 Wankel etc prin tara .
Pt cei fara bani : nu conteaza daca ai dacie , trabi etc daca pui suflet tot iese ceva .
__________________
ZUZG7 is offline   Reply With Quote
Old 16-01-04, 11:09   #12
b99sha

Stage 5
 
b99sha's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 802
Default

Da, asa-i - daca faci orice din tot sufletul e imposibil sa nu iasa ceva ceva.

Nu spun cat castig - si mie mi-e rusine
b99sha is offline   Reply With Quote
Old 16-01-04, 11:26   #13
FiReBuRn

Stage 5
 
FiReBuRn's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 829
Member of:
[SEAT]
Default

SHA..vreau sa lucrez si eu in vacanta unde esti tu...chiar daca e putin..eu traiesc din alocatie si din ce imi mai imi da mama..cam 50.000 pe zi..! Si nu am porbleme cu banii (deocamdata), nu am de ce sa ma plang..atata timp cat am aproape ce imi doresc..!
__________________
FiReBuRn is offline   Reply With Quote
Old 16-01-04, 11:45   #14
b99sha

Stage 5
 
b99sha's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 802
Default

Pai tu nu ziceai k ai factura la mobil MONSTRU?? Cum o platesti?
Tu glumesti, nu? Sefu' a zis k acum suntem bine 3 cati suntem si nu vrea sa plecam acum ca ne-am invatat unii cu altii si alte prostii... Vacanta cand e k cica in viitor (nu stiu cand) mai vrea un om. Si-ti convine sa vii tocmai la Brancoveanu in fiecare zi??
b99sha is offline   Reply With Quote
Old 16-01-04, 15:55   #15
TNos

Stage 5
 
TNos's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 936
Default

deci:am avut o dacie din '80 cumparata in 2002 ianuarie,am dat 2 milioane pe ea, am bagat in ea in decursul a 9 luni de zile 2000 de euro in ea(tinichigerie,vopsitorie,piese) si am muncit eu la ea cu inca doi prieteni,mecanica toata am facut-o eu, din care 1500 imprumutati si ajutor de la rude(cate un milion doua de la un prieten si altul,cate 1.000.000 la 2-2,5 luni de la parinti,5 de la bunica din partea mamei ca ii avea stransi,7 de la o matusa) si restul de 500 de euro bursa de la facultate:1,4 mil pe luna si meditatii date,inca vreo 400.000 pe luna;la cateva zile dupa ce am terminat-o mi-a furat-o;acum am luat alta dacie din '80 cu 3 mil si inca sta in spatele blocului ca n-am bani de tinichigerie, acum am luat alta tot cu 3 mil pt piese(usi,scaune,capote,aripi,si ce se mai poate de la mecanica) si o sa incep s-o fac tot singur(la service doar tinichigeria si vopsitoria),trebuie doar sa prind niste bani de tinichigerie sa termin cu asta!sper sa fie gata inscrisa in aprilie-mai,dupa care sper sa termin de modificat motorul pana prin iarna si la anul exteriorul si pe langa cheltuielile astea,mai am inca o gramada de datorii de la cealalta!acum va las pe voi sa apreciati din ce categorie fac parte!
__________________
PAREREA MEA \\\"PROPRIE SI PERSONALA\\\"
TNos is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -