14-09-06, 14:15
|
#1
|
Join Date: Sep 2006
Posts: 0
|
Este periculos celularul in trafic?
Ca tot e un forum auto, ma gandeam sa lansez intrebarea asta: cat de mult va deranjeaza telefonul in trafic?
Am observat soferi care detin telefoane destul de sofisticate, dar din pacate nu folosesc un sistem de aparare (daca poate fi numit asa), atunci cand sofeaza.
Dragilor, ar trebui sa ne documentam mai mult in problema asta, pentru ca este oarecum serioasa.
Va dau si un sfat: navigati pe internet si veti descoperi multe in ceea ce priveste un telefon mobil.
Asigurati-va ca sunteti in siguranta!
Last edited by Hondarul; 14-09-06 at 14:51.
|
|
|
14-09-06, 14:39
|
#2
|
 Stage 4
Join Date: Apr 2006
Posts: 202
|
Re: Este periculos celularul in trafic?
este periculos celularul in trafic? Noooo...de unde ti-a mai venit si ideea asta??? Cat timp tii ochii inchisi e totul fain. Doar bulangii aia de la politie "se ia" de mine...invidie frate.
Ce sa ma uit pe atatea site-uri? Eu nu folosesc celularul in masina PUNCT.
|
|
|
14-09-06, 16:47
|
#3
|
|
Renault Driver
 Stage 5
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,658
Member of: [RENAULT]
|
Re: Este periculos celularul in trafic?
tot ce iti ocupa o mana e periculos..volanu trebuie tinut cu doua ( care draq face asta nush .. in fine ..asa ar trebui).. in oras n-as vedea pericolul deoarece se circula incet si poti lasa volanu singur si sa schimbi... dar in afara orasului la viteza mare situatia se poate schimba...la ce drumuri avem imediat esti aruncat dintr-o parte in alta iar cu o mana nu prea merge sa te redresezi... parerea mea
|
|
|
14-09-06, 18:15
|
#4
|
|
Honda Driver
 Stage 5
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,317
Member of: [Honda]
|
Re: Este periculos celularul in trafic?
Nu este deloc periculos ...de altfel se mai recomanda la volan : sa dansezi , sa mananci , sa citesti ziarele sau sa dezlegi integrame ...iar pentru domnisoare sa isi pudreze nasul ( PE AFARA nu PE INTERIOR) .....ar mai fii multe de zis...sa scrii sms'uri aia da ocupatie interesanta , sau de ce nu o RAMA in retea:> cu infrarosu.Este foarte periculos ....cateva din micile intamplari ar fii: vorbind la telefon nu se uita ca este depasit si mai mai sa te acroseze...sau incetineste involuntar drept urmare se face o coada de cateva zeci de masini...etc etc
Este o diferenta intre a te da smecher si a fii papagal.....
Auzisem o gluma de politai.....cel mai mare dusman al soferilor este Cosmote cu noile cartele cu jdemii de minute care tin ocupati soferii.
Salve
__________________
Hang On, Not Done Accelerating
|
|
|
14-09-06, 18:50
|
#5
|
|
Suzuki Driver
 Stage 5
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,139
Member of: [PARTICIPANT CURSE] [4Rally] [Suzuki]
|
Re: Este periculos celularul in trafic?
nah` bine .. eu recunosc ca de pe vremea cand faceam scoala de soferi eram cu celularu` in masina ... si in oras la viteze mici te potzi descurca
in rest ce pot zice ... nu e prea bine sa le folosesti dar acuma se mia intampla
|
|
|
15-09-06, 03:48
|
#6
|
 Stage 5
Join Date: Apr 2006
Posts: 5,646
Member of: [2 Roti]
|
Re: Este periculos celularul in trafic?
Eu zic ca nu e bine sa folosesti celularu in masina, ca o clipa de neatentie poate duce la un accident.
|
|
|
15-09-06, 10:37
|
#7
|
 Stage 5
Join Date: Jan 2004
Posts: 1,114
|
Re: Este periculos celularul in trafic?
dar oricum s-a inventat hands-free-ul......
|
|
|
15-09-06, 16:44
|
#8
|
 Stage 5
Join Date: Aug 2005
Posts: 814
Member of: [DACIA]
|
Re: Este periculos celularul in trafic?
ba ce buna intrebare... hai ca am si io... dar va rog din tot sufletul, din toata inima sa raspundeti, ca sunt pierdut fara sfaturile voastre: cum se usuca vopseaua pe pereti??? uau... ce bine, am mai facut si un post... dar cred ca fac si un topic nou, ca asa e la moda.
va multumesc, si va rog, va implor raspundeti!!!!
|
|
|
24-09-06, 11:21
|
#9
|
 Stage 5
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,298
|
Re: Este periculos celularul in trafic?
deci...la celular vorbesc...da nu cand am mai mult de 100-120
pana la 100 vb si la telefon si si fumez...deci...conduc cu genunchii, voi?
|
|
|
24-09-06, 20:48
|
#10
|
|
Renault Driver
 Stage 5
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,658
Member of: [RENAULT]
|
Re: Este periculos celularul in trafic?
eu cu limba!  ))
deci nu poti spune conduci cu genunchii pt ca nu o faci..doar il tii! a conduce inseamna multe nu? asa stiu eu..schimbari de viteza..franari invartit volan... tare sunt curios cum faci tu toate astea cu genunchii... daca ai vrut sa spui ca tu tii volanu ..atunc eu spun ca nu il tin..sta nebunu la drum drept si singur
|
|
|
24-09-06, 21:18
|
#11
|
|
Renault Driver
 Stage 5
Join Date: Apr 2006
Posts: 478
Member of: [RENAULT]
|
sunt cateva lucruri demne de luat in seama cand conducem.. printre care din sa nu ne distragem atentia: fumand, vorbind la celular, mancand, citind ziarul, schimband posturile radio, sa nu ne uitam in spate si sa cautam cine stie ce obiect prin nu stiu ce plasa..
partea cu tzigara- un coleg a ajuns in sant dupa ce i-a cazut scrum pe picioare...
ti-e sete trage pe dreapta- eu am luat o gura de suc in mers.. si cand sa pun sticla bine, scapa din locul ei si ajunge sub pedala de frana.. (nik frane) nu a fost nimeni in intersectia respectiva (masina/pieton) ca acu va scriam de la racoare
schimb melodia de la cedeu... si desteptu din fata franeaza exact in acel moment.. era sa dau in el (noroc ca imi tin franele.. si ca a tipat frate-miu la mine.. daca eram singur  )
__________________
live high, have fun.. and don't do anything stupid!
Instalatii GPL TOMASETTO fara butelie! 0764781647
|
|
|
24-09-06, 21:21
|
#12
|
 Stage 5
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,298
|
Re: Este periculos celularul in trafic?
aia-i drept tin cu genunbchiu volanu
is deacord cu tine demin2609
|
|
|
26-09-06, 01:30
|
#13
|
 Stage 5
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,804
|
Re: Este periculos celularul in trafic?
nu stiu eu vorbesc la telefon cel putin 50% din timpul in care conduc si nu am avut probleme, il tin cu mana stanga iar cu dreapta tin volanul si schimb vitezele.
|
|
|
26-09-06, 15:57
|
#14
|
 Stage 5
Join Date: Aug 2005
Posts: 814
Member of: [DACIA]
|
Re: Este periculos celularul in trafic?
Quote:
Originally Posted by demin2609
sunt cateva lucruri demne de luat in seama cand conducem.. printre care din sa nu ne distragem atentia: fumand, vorbind la celular, mancand, citind ziarul, schimband posturile radio, sa nu ne uitam in spate si sa cautam cine stie ce obiect prin nu stiu ce plasa..
partea cu tzigara- un coleg a ajuns in sant dupa ce i-a cazut scrum pe picioare...
ti-e sete trage pe dreapta- eu am luat o gura de suc in mers.. si cand sa pun sticla bine, scapa din locul ei si ajunge sub pedala de frana.. (nik frane) nu a fost nimeni in intersectia respectiva (masina/pieton) ca acu va scriam de la racoare
schimb melodia de la cedeu... si desteptu din fata franeaza exact in acel moment.. era sa dau in el (noroc ca imi tin franele.. si ca a tipat frate-miu la mine.. daca eram singur  )
|
astea deja's povesti... ca si io am caine si mai ajunge pe la pedale, si io am fost transpirat asta vara, si am calcat pe langa pedala (mi-a alunecat picioru), si io am baut suc si trageam incet incet spre dreapta, catre sant... astea chestii... nici nu stiu cum sa zic: abstracte. eceva ce e logic, iar topicul e aiurea rau. e clar ca orice iti distrage atentia e periculos. de ce nu faceti sex cand conduceti, daca ati postat aici povesti de viata???
|
|
|
30-09-06, 19:25
|
#15
|
 Stage 5
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,951
Member of: [Moderators] [AUDI]
|
Re: Este periculos celularul in trafic?
Este periculos daca ti-e frica de el .... Mi se pare aiurea intrebarea , e periculos nu`l mai folosi , daca iti suna ignora-l
Eu personal il folosesc fara nici un fel de problema
__________________
2009 Audi A4
|
|
|
|
|