Go Back   Forum 4Tuning > Diverse > Tot ceea ce nu poate fi incadrat

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 23-02-11, 18:23   #1
roby wws

Stage 5
 
roby wws's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 1,170
Member of:
[Opel]
Default Colectez ulei alimentar

Am si eu nevoie de ajutorul vostru:am nevoie de niste ulei folosit in departamentul alimentar,pentru a-l transforma in combustibil.M-ar interesa cineva care lucreaza in domeniul restauratiei,ca sa imi poata oferi o cantitate mai generoasa.am incercat dar cu o cantitate mica din 5 litri de materie prima nu am reusit sa scot decat aproximativ 2 litri de combustibil pe care a trebuit sa ii amestec cu 20% de motorina si 1% solvent ptr a reusi un test cu rezervorul doar cu acel amestec ptr 100 de km.
As vrea o cantitate mai mare sa pot sa realizez un plin ca sa vad cum se comporta masina exact si care sunt solicitarile la care este supus motorul,si astfel sa vad daca este viabila aceasta alternativa(100% doar ulei vegetal fara solventi) ptr a alimenta.

Va multumesc!
__________________
Acvarii si acesorii din stoc sau pe comanda
Next step:coming sone
roby wws is offline  
Old 24-02-11, 17:49   #2
anndi
Dacia Driver

Stage 5
 
anndi's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,282
Member of:
[DACIA]
Default Re: Colectez ulei alimentar

Si eu astept caldura sa incerc sa fac treaba asta. Mi se pare ca ai obtinut o cantitate foarte mica. Ce metoda ai folosit? Cunsumul cum este? Pe ce masina ai incercat?
__________________
The one and only Nova low rider
anndi is offline  
Old 24-02-11, 18:18   #3
roby wws

Stage 5
 
roby wws's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 1,170
Member of:
[Opel]
Default Re: Colectez ulei alimentar

Quote:
Originally Posted by anndi View Post
Si eu astept caldura sa incerc sa fac treaba asta. Mi se pare ca ai obtinut o cantitate foarte mica. Ce metoda ai folosit? Cunsumul cum este? Pe ce masina ai incercat?
daca vrei sa incerci trebuie sa fii pregatit,si sa ai nervi de fier si foarte multa rabdare.si eu prima oara am zis ca e simplu ulei uzat il distilez cum pot si gata combustibil,dar dupa ce am vizitat pe cineva in anglia si am vazut exact tehnica si unstensilele pe care le foloseste, de abia atunci am vazut exact ce insemna sa-ti faci propriul combustibil.asa ca m-am intors de acolo cu planuri detaliate despre cum sa-mi fac propriul stand de productie(de la butoi de decantare pana la cuva de spalare a combustibilului)si acum pot spune ca produsul finit chiar se prezinta(atat calitativ cat si estetic)a combustibil.
ce va recomand este sa incepeti cu ulei vegetal nefolosit,sa produceti o proba mica(1-3l ar fi bine ptr inceput),sa aveti catalizatori chimici de la sursa(de ex am folosit methanol,care trebuie sa fie 99% pur),sa testati tot amestecul obtinut(sa fie cat mai pur,culoare cat mai deschisa si vascositate medie)si neaparat sa folositi inainte de folosire produsul finit sa fie supus unui procedeu de purificare(eu l-am spalat deoarece este cea mai eficienta metoda,dar si foarte complicata)

acum in leg cu cantitatea mica:din cauza ca a trebuit sa incerc de cateva ori pana sa iasa produsul pe care l-am dorit si care sa fie folosit fara probleme,masina a fost un mercedes din 95,si cu aproximativ 4 litri(amestec) am facut 80 de km
acum vreau sa fac combustibil numai din ulei folosit amestecat cu grasime animaliera,fara solventi produs pur,masina de teste va fi un clio din '03.

ptr masinile diesel sub 98 se poate folosi doar ulei folosit,care trebuie sa fie doar filtrat de partile solide,dar maisnile trebuiesc modificate:injectoare speciale,filtru special,rezervor si conducte facute la comanda,etc
roby wws is offline  
Old 24-02-11, 19:09   #4
anndi
Dacia Driver

Stage 5
 
anndi's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,282
Member of:
[DACIA]
Default Re: Colectez ulei alimentar

Stiu ce spui cu documentatia si "chimicalele". Le-am procurat toate si sunt "pure". Din ce ai descris in mare ca ai vazut in Anglia am gasit pe net in cateva ore de cautari. Spor cu productia! Daca ai facut ceva din ustensile/echipamente/rezervoare asteptam poze. Spor la distilat!
anndi is offline  
Old 24-02-11, 19:49   #5
roby wws

Stage 5
 
roby wws's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 1,170
Member of:
[Opel]
Default Re: Colectez ulei alimentar

Quote:
Originally Posted by anndi View Post
Stiu ce spui cu documentatia si "chimicalele". Le-am procurat toate si sunt "pure". Din ce ai descris in mare ca ai vazut in Anglia am gasit pe net in cateva ore de cautari. Spor cu productia! Daca ai facut ceva din ustensile/echipamente/rezervoare asteptam poze. Spor la distilat!
Da ai dreptate pe internet se gasesc tutoriale ca si eu prima data de acolo mi-a venit ideea,dar nu se trece toate etapele efective ale produceri,una e sa citesti,una e sa vezi.Prima oara cand am urmat etapele de pe internet vreau sa iti zic ca produsul final ca s-a transformat in gelatina.Deci multa grija.
O sa fac un thread dupa ce realizez la scara mai mare biocombustibilul,si dupa ce fac ceva teste,c s-ar putea sa fie chiar asa viabila reteta.

Oricum bafta si mult noroc.
roby wws is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -