Go Back   Forum 4Tuning > Diverse > Tot ceea ce nu poate fi incadrat

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 22-06-10, 15:51   #1
D.Y ¬

Stage 5
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 1,490
Member of:
[2 Roti]
Default Călătorie cu avionul pentru minori.

Pot să merg singur cu avionul pānă īn Anglia?
Am căutat informaţii şi am văzut că nu pot să merg singur. Numai dacă sunt cu ambii părinţi sau unul dintre ei sau īl alt caz cu un īnsoţitor.
Am mai mers cu maşina şi autocarul īn afară, dar era īn alte circumstanţe.

Ştiţi cumva dacă pot să merg şi singur? Sau unde să mă duc să īntreb? Parcă am auzit că există o cerere pe care o complectează părinţii şi nu este nicio problemă, dar pe net scrie altceva.
D.Y ¬ is offline  
Old 22-06-10, 16:04   #2
nea_gogu_de_la_gaze

Stage 5
 
nea_gogu_de_la_gaze's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 391
Member of:
[Echipa de sprijin]
Default Re: Călătorie cu avionul pentru minori.

Nu poti..pana la 18 ani iti trebuie un insotitor de zbor(cel putin la mine asa a fost).Trebuie sa completeze parintii tai un formular innainte de imbarcare.Insotitorul nu face altceva decat sa te treaca pe la securitate si restu de verificari,practic te conduce de la terminal pana in avion.La sosirea ta in tara de destinatie,te va prelua alt insotitor care te va duce pana la terminal,unde persoana care te asteapta va semna restul formularului.
__________________
My only idol in this relam it's the motherfucking man in the mirror and even he has to prove himself on a daily basis

Last edited by nea_gogu_de_la_gaze; 22-06-10 at 16:06.
nea_gogu_de_la_gaze is offline  
Old 22-06-10, 16:25   #3
mihai88


Stage 5
 
mihai88's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,590
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Călătorie cu avionul pentru minori.

am calatorit cu avionu pana sa fac 18 si nu am avut probleme
dar aveam intotdeauna acte facute la notar de catre parinti ca sunt de acord sa ma lase sa ies din tara,plus ca plateam la compania aeriana o taxa
prin taxa aia se intelegea ca am insotitor,insotitorul era doar pe hartie

deci poti iesi din tara singur dar inainte mergi la un notar si suna la compania aeriana ptr detalii sa iti spuna ei exact
mihai88 is offline  
Old 22-06-10, 18:19   #4
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Călătorie cu avionul pentru minori.

Quote:
Originally Posted by mihai88 View Post
am calatorit cu avionu pana sa fac 18 si nu am avut probleme
dar aveam intotdeauna acte facute la notar de catre parinti ca sunt de acord sa ma lase sa ies din tara,plus ca plateam la compania aeriana o taxa
prin taxa aia se intelegea ca am insotitor,insotitorul era doar pe hartie

deci poti iesi din tara singur dar inainte mergi la un notar si suna la compania aeriana ptr detalii sa iti spuna ei exact
Exact, si eu stiu ca trebuie doar procura facuta la notar. Nu tin minte nici eu sa fi avut nevoie de insotitor.
22VIN is offline  
Old 22-06-10, 19:10   #5
mihai88


Stage 5
 
mihai88's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,590
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Călătorie cu avionul pentru minori.

teoretic trebuie sa ai insotitor
taxa de care ziceam mai sus se plateste la firma X,si iti baga pe gat o stewardesa ,care cica ar fi insotitoarea ta
eu prima data cand am iesit din tara,merg la ghiseu dau biletu,nestiind ca trebuie sa arata actele de la notar,sta ala se uita,dupa 30 de sec scoate perla- pai nu te pot lasa sa pleci
)) ii arat foile, si aia a fost ,calatorie placuta
mihai88 is offline  
Old 23-06-10, 00:04   #6
D.Y ¬

Stage 5
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 1,490
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Călătorie cu avionul pentru minori.

Quote:
Originally Posted by mihai88 View Post
am calatorit cu avionu pana sa fac 18 si nu am avut probleme
dar aveam intotdeauna acte facute la notar de catre parinti ca sunt de acord sa ma lase sa ies din tara,plus ca plateam la compania aeriana o taxa
prin taxa aia se intelegea ca am insotitor,insotitorul era doar pe hartie

deci poti iesi din tara singur dar inainte mergi la un notar si suna la compania aeriana ptr detalii sa iti spuna ei exact
Mulţumesc pentru informaţii.

Şi azi mi-a spus un prieten despre faza cu notarul. O să trec pe acolo şi văd cum e treaba.
Oricum mi se pare o mare porcărie..
Īncă odată mulţumesc!
D.Y ¬ is offline  
Old 23-06-10, 12:04   #7
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Călătorie cu avionul pentru minori.

Quote:
Originally Posted by D.Y ¬ View Post
Mulţumesc pentru informaţii.

Şi azi mi-a spus un prieten despre faza cu notarul. O să trec pe acolo şi văd cum e treaba.
Oricum mi se pare o mare porcărie..
Īncă odată mulţumesc!
Treaba cu notarul se face imediat, si din cate tin eu minte costa sub 100lei. Dar trebuie sa se duca ambii parinti.
22VIN is offline  
Old 23-06-10, 12:47   #8
D.Y ¬

Stage 5
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 1,490
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Călătorie cu avionul pentru minori.

Quote:
Originally Posted by amphetamine View Post
Treaba cu notarul se face imediat, si din cate tin eu minte costa sub 100lei. Dar trebuie sa se duca ambii parinti.
Asta nu e o problemă. Chestia e că plec o perioadă la fratele meu..
D.Y ¬ is offline  
- Copyright 2026 4Tuning -