Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Tot ceea ce nu poate fi incadrat (https://forum.4tuning.ro/32-poate-incadrat.html)
-   -   Călătorie cu avionul pentru minori. (https://forum.4tuning.ro/32-poate-incadrat/195313-calatorie-avionul-minori.html)

D.Y ¬ 22-06-10 15:51

Călătorie cu avionul pentru minori.
 
Pot să merg singur cu avionul pānă īn Anglia?
Am căutat informaţii şi am văzut că nu pot să merg singur. Numai dacă sunt cu ambii părinţi sau unul dintre ei sau īl alt caz cu un īnsoţitor.
Am mai mers cu maşina şi autocarul īn afară, dar era īn alte circumstanţe.

Ştiţi cumva dacă pot să merg şi singur? Sau unde să mă duc să īntreb? Parcă am auzit că există o cerere pe care o complectează părinţii şi nu este nicio problemă, dar pe net scrie altceva.

nea_gogu_de_la_gaze 22-06-10 16:04

Re: Călătorie cu avionul pentru minori.
 
Nu poti..pana la 18 ani iti trebuie un insotitor de zbor(cel putin la mine asa a fost).Trebuie sa completeze parintii tai un formular innainte de imbarcare.Insotitorul nu face altceva decat sa te treaca pe la securitate si restu de verificari,practic te conduce de la terminal pana in avion.La sosirea ta in tara de destinatie,te va prelua alt insotitor care te va duce pana la terminal,unde persoana care te asteapta va semna restul formularului.

mihai88 22-06-10 16:25

Re: Călătorie cu avionul pentru minori.
 
am calatorit cu avionu pana sa fac 18 si nu am avut probleme
dar aveam intotdeauna acte facute la notar de catre parinti ca sunt de acord sa ma lase sa ies din tara,plus ca plateam la compania aeriana o taxa
prin taxa aia se intelegea ca am insotitor,insotitorul era doar pe hartie

deci poti iesi din tara singur dar inainte mergi la un notar si suna la compania aeriana ptr detalii sa iti spuna ei exact

22VIN 22-06-10 18:19

Re: Călătorie cu avionul pentru minori.
 
Quote:

Originally Posted by mihai88 (Post 3461066)
am calatorit cu avionu pana sa fac 18 si nu am avut probleme
dar aveam intotdeauna acte facute la notar de catre parinti ca sunt de acord sa ma lase sa ies din tara,plus ca plateam la compania aeriana o taxa
prin taxa aia se intelegea ca am insotitor,insotitorul era doar pe hartie

deci poti iesi din tara singur dar inainte mergi la un notar si suna la compania aeriana ptr detalii sa iti spuna ei exact

Exact, si eu stiu ca trebuie doar procura facuta la notar. Nu tin minte nici eu sa fi avut nevoie de insotitor.

mihai88 22-06-10 19:10

Re: Călătorie cu avionul pentru minori.
 
teoretic trebuie sa ai insotitor
taxa de care ziceam mai sus se plateste la firma X,si iti baga pe gat o stewardesa ,care cica ar fi insotitoarea ta :lol:
eu prima data cand am iesit din tara,merg la ghiseu dau biletu,nestiind ca trebuie sa arata actele de la notar,sta ala se uita,dupa 30 de sec scoate perla- pai nu te pot lasa sa pleci
:))) ii arat foile, si aia a fost ,calatorie placuta

D.Y ¬ 23-06-10 00:04

Re: Călătorie cu avionul pentru minori.
 
Quote:

Originally Posted by mihai88 (Post 3461066)
am calatorit cu avionu pana sa fac 18 si nu am avut probleme
dar aveam intotdeauna acte facute la notar de catre parinti ca sunt de acord sa ma lase sa ies din tara,plus ca plateam la compania aeriana o taxa
prin taxa aia se intelegea ca am insotitor,insotitorul era doar pe hartie

deci poti iesi din tara singur dar inainte mergi la un notar si suna la compania aeriana ptr detalii sa iti spuna ei exact

Mulţumesc pentru informaţii.

Şi azi mi-a spus un prieten despre faza cu notarul. O să trec pe acolo şi văd cum e treaba.
Oricum mi se pare o mare porcărie..
Īncă odată mulţumesc!

22VIN 23-06-10 12:04

Re: Călătorie cu avionul pentru minori.
 
Quote:

Originally Posted by D.Y ¬ (Post 3462279)
Mulţumesc pentru informaţii.

Şi azi mi-a spus un prieten despre faza cu notarul. O să trec pe acolo şi văd cum e treaba.
Oricum mi se pare o mare porcărie..
Īncă odată mulţumesc!

Treaba cu notarul se face imediat, si din cate tin eu minte costa sub 100lei. Dar trebuie sa se duca ambii parinti.

D.Y ¬ 23-06-10 12:47

Re: Călătorie cu avionul pentru minori.
 
Quote:

Originally Posted by amphetamine (Post 3463257)
Treaba cu notarul se face imediat, si din cate tin eu minte costa sub 100lei. Dar trebuie sa se duca ambii parinti.

Asta nu e o problemă. Chestia e că plec o perioadă la fratele meu..


All times are GMT +2. The time now is 18:57.

- Copyright 2026 4Tuning