Go Back   Forum 4Tuning > Diverse > Tot ceea ce nu poate fi incadrat

Reply
 
Thread Tools
Old 16-06-09, 12:52   #1
Sasha
Girl on Road

Stage 5
 
Sasha's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 5,483
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
Default Diverse stiri din presa...

Aici puteti sa postati diverse stiri din presa si tv.

Last edited by Sasha; 23-06-09 at 13:28.
Sasha is offline   Reply With Quote
Old 16-06-09, 22:04   #2
akaware

Stage 5
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 480
Member of:
[4Rally]
Default Diverse stiri din presa...

Mănăstirea Chiajna este o biserică în ruină, aflată la marginea Bucureştiului, în jurul căreia circulă legende cum că ar fi blestemată.Ruinele se află la periferia Bucureştiului, la marginea cartierului Giuleşti-Sârbi, lângă o groapă de gunoi, subiect al multor legende şi mituri urbane.[necesită citare] Construcţia Mănăstirii Chiajna a început în timpul domniei lui Alexandru Ipsilanti (1774-1782) şi a fost finalizată în timpul domnului fanariot Nicolae Mavrogheni (1786-1790). A fost construită în stil neoclasic, având dimensiuni mari pentru acea vreme: 43 metri lungime si 18 inaltime, ziduri groase de 1 si 2 metri.
Clopotul ei cel mare ar fi fost aruncat in apele Damboviţei şi, după spusele localnicilor, se aude bătând în nopţile cu lună plină.[necesită citare] Câteva înregistrări ale acestui sunet au fost făcute publice, însa nu au fost niciodată luate în serios.
Pe zidul din dreapta, dinspre intrare, cam pe la mijloc, la câţiva metri înălţime, desprinzându-se tencuiala, a aparut un chip enigmatic, de o stranie frumuseţe, ce seamană cu o domniţă, dar şi cu un înger, iar după alte pareri ar semăna cu Sfinxul de la Gizeh sau cu Sfinxul românesc.Totuşi, unii dintre aceia cei care au vizitat ruinele mănăstirii, în speranţa că vor găsi răspunsuri în legătură cu întâmplările stranii care se petrec sub cer cu lună plină, s-au ales cu cefalee(dureri de cap), erupţii cutanate, boli diareice, numeroase infecţii la nivelul pielii sau chiar şi scabie.
http://ro.wikipedia.org/wiki/M%C4%83...stirea_Chiajna





A fost facut si un film de doi studenti,care au disparut misterios in timpul filmarilor..Filmul se numeste "Bucuresti 13" in care studentii prezinta manastirea iar apoi dispar subit...

Am deschis acest thread in speranta ca vom afla lucruri interesante despre manastire,despre care uniii dintre noi nu stim..Eu ,acum vreo 3 luni,ma gandeam sa ma duc acolo,dar neavand cu cine,am abandonat ideea..
Astept opiniile voastre.
__________________
LUCRARI ALPINISM UTILITAR

PLACARI POLISTIREN,TOALETARI ARBORI,CURATAT ZAPADA DE PE ACOPERISURI,SPALARE GEAMURI,CURATARI FATADE,VOPSIRI FATADE SI MULTE ALTELE

DETALII LA NR DE TELEFON 0762125625
akaware is offline   Reply With Quote
Old 16-06-09, 22:45   #3
coco_stancu

Stage 5
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 767
Default Re: Mănăstirea Chiajna-mit sau adevar???

Eu zic ca i adevar, dar daca este mit am putea muta turismul acolo (doamne daca gaseau starinii asa biserica la ei in capitala sau aproape de capitala cu asemenea mit acum toata Europa venea sa viziteze mitu)
coco_stancu is offline   Reply With Quote
Old 17-06-09, 06:56   #4
Alex30

Stage 5
 
Alex30's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 2,417
Member of:
[DACIA]
[4Wheels]
Default Re: Mănăstirea Chiajna-mit sau adevar???

Si eu zic ca e un pic de adevar in toata chestia aia. Am vazut multe filmulete pe net, inclusiv acela cu tinerii care au disparut. Au aratat si la TV cum ca ar fi luat ratingu' elodiei . Trec pe langa acea manastire(cel mai bine se observa cu trenul) si am vazut odata o groaza de turisti pe acolo care au venit sa viziteze...foarte interesant articolul daca mai are cineva noutati postati-le
__________________
Alex30 is offline   Reply With Quote
Old 17-06-09, 07:09   #5
addicted2trance

Stage 5
 
addicted2trance's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 313
Default Re: Mănăstirea Chiajna-mit sau adevar???

am fost acolo
nu mi s-a parut atat de straniu,in schimb mi se pare foarte tare,e pacat ca zace-n gunoaie,rusine ...
addicted2trance is offline   Reply With Quote
Old 17-06-09, 07:57   #6
Gabitu31

Stage 2
 
Gabitu31's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 35
Member of:
[FORD]
Default Re: Mănăstirea Chiajna-mit sau adevar???

Filmul se vehiculeaza ca a fost regizat, ca a fost un scurtmetraj al unor studenti facut pentru un concurs.

Si eu am fost acolo si a fost un pic straniu. Exista posibilitatea sa se desfasoare anumite ritualuri de secte d-astea, avand in vedere ca am gasit totusi un fel de torta si o cioara moarta

Bag si niste poze
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC03967.JPG
Views:	88
Size:	2.11 MB
ID:	969519   Click image for larger version

Name:	DSC03972.JPG
Views:	73
Size:	1.81 MB
ID:	969520   Click image for larger version

Name:	DSC03973.JPG
Views:	58
Size:	2.06 MB
ID:	969521  

Click image for larger version

Name:	DSC03974.JPG
Views:	63
Size:	2.03 MB
ID:	969522   Click image for larger version

Name:	DSC03980.JPG
Views:	52
Size:	2.04 MB
ID:	969523   Click image for larger version

Name:	DSC03981.JPG
Views:	70
Size:	2.35 MB
ID:	969524  

Click image for larger version

Name:	DSC03990.JPG
Views:	109
Size:	2.46 MB
ID:	969525   Click image for larger version

Name:	DSC04013.JPG
Views:	110
Size:	2.07 MB
ID:	969526   Click image for larger version

Name:	DSC04078.JPG
Views:	116
Size:	2.47 MB
ID:	969527  

Click image for larger version

Name:	DSC04037.JPG
Views:	97
Size:	2.17 MB
ID:	969528  
Gabitu31 is offline   Reply With Quote
Old 17-06-09, 08:04   #7
Gabitu31

Stage 2
 
Gabitu31's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 35
Member of:
[FORD]
Default Re: Mănăstirea Chiajna-mit sau adevar???

Daca va plac chestiile astea, mai este in campina, Castelul Iulia Hasdeu. Daca va documentati pe net aflati niste chestii, cum ar fii ca e bantuit de spiritul iuliei etc..
Eu nu cred in chestiile astea...dar pentru amatorii de senzatii
Gabitu31 is offline   Reply With Quote
Old 17-06-09, 08:06   #8
Gabitu31

Stage 2
 
Gabitu31's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 35
Member of:
[FORD]
Default Re: Mănăstirea Chiajna-mit sau adevar???

Si aici este filmul cu Manastirea Chiajna, si dupa cum vedeti la inceput scrie UNIVERSITATEA MEDIA.

https://video.google.com/videoplay?do...37925175563850
Gabitu31 is offline   Reply With Quote
Old 17-06-09, 23:06   #9
Gabitu31

Stage 2
 
Gabitu31's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 35
Member of:
[FORD]
Default Re: Mănăstirea Chiajna-mit sau adevar???

Manastirea nu e bantuita, si nici nu cred ca se tin nici un fel de ritualuri, in schimb e o opera de arhitectura, cu peretii grosi de un metru si un sistem de ventilatie vechi
Gabitu31 is offline   Reply With Quote
Old 18-06-09, 08:00   #10
Alex30

Stage 5
 
Alex30's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 2,417
Member of:
[DACIA]
[4Wheels]
Default Re: Mănăstirea Chiajna-mit sau adevar???

Bantuita nu cred ca e dar tot are un spirit al ei...cum este si padurea Baciu. Cautati pe net despre padure sa vedeti. A fost realizat si un documentar in padurea Baciu care a fost dat la Fenomene Stranii pe Discovery
Alex30 is offline   Reply With Quote
Old 19-06-09, 23:58   #11
rebelfire
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 0
Default Re: Mănăstirea Chiajna-mit sau adevar???

In ordinea de idei mai serioasa...as merge acolo sa vad ce figura e pe peretele " de la intrare'..care e intrarea?ca e o ruina..se pare ca da, Bucuresti13 a fost regizat..dupa un caz real insa...eu am vb cu un medium care m-a rugat sa nu ma duc acolo, ptr ca locul e incarcat de energii malefice..nush daca ati observat,casele parasite, cladirile parasite in general..devin locuri bantuite si ceea ce trebuia sa fie al divinitatii- ptr cine crede-, a devenit al raului, asa mi-a spus mediumul...scabie, raie, dureri de cap..am auzit cativa spunand de asta..raia si scabia se iau de la mizerie,microbi..insa, e ciudat, eu nu cred ca baietii aia au atins ceva pe acolo, deci cum au luat?din aer? pe urma...am analizat filmul...apartamentul,mobila,acel pick-up..ca si vechime, par sa fie din 95 decembrie, cand se spune ca se petrece actiunea..desi, si azi poate foarte bine sa arate asa o casa, a unor oameni mai saraci...
ce e bizar,faptul ca ei au avut tupeu sa filmeze noaptea..nu pot sa-mi dau f bine seama daca e filmat chiar acolo..dar eu zic ca este acolo..faza cu torta...sa fim seriosi, torta acea prea se apropiase de cel cu camera, deci..eu o rupeam la fuga de cand se auzea acel clopot...Energii negative...acolo s-ar tine ritualuri satanice.Cineva spunea ca in 95 nu erau sticle de plastic de apa Dorna- a observat el..oare?eu nu mai tin minte, desi am 40 de ani

Last edited by rebelfire; 20-06-09 at 00:03.
rebelfire is offline   Reply With Quote
Old 20-06-09, 07:18   #12
pwr_bz

Stage 5
 
pwr_bz's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 4,289
Default Caz Socant-Tinut intr.o coliba timp de 40 de ani

Caz şocant în Vaslui. Bărbatul bolnav psihic nu ştie să vorbească sau să meargă.
Îmbrăcat în haine murdare şi rupte, un bărbat din satul Jigălia, judeţul Vaslui, trăieşte de aproape 40 de ani pe o bucată rece de pământ, într-o colibă. Nu ştie să vorbească, nu poate să meargă şi se sperie de oameni. Singurele feţe cunoscute sunt ale mamei şi fratelui său, care ar trebui să îl îngrijească.
Marcel Petrea a fost diagnosticat încă de la naştere, în urmă cu aproape 40 de ani, cu handicap psihic sever. Ar fi avut nevoie de recuperare şi de îngrijire specială, însă mama sa l-a închis într-o colibă de lut din curtea casei. Acolo, Marcel trăieşte şi doarme pe jos, direct pe pământ, îmbrăcat cu haine murdare şi rupte. Singurele figuri cunoscute sunt ale mamei şi fratelui său, aşa că se sperie de alţi oameni. Ar vrea să vorbească, dar reuşeşte numai să scoată nişte răgete ca de fiară. Ba, mai mult, pentru că nu s-a putut mişca în voie, trupul nu i s-a mai dezvoltat şi nu ştie să meargă, ci se târăşte sprijinin- du-se în mâini.

Doarme direct pe pământ

Cu toate acestea, mama sa spune senină că îi face un bine lui Marcel şi că îl fereşte de căldura de afară. “Îl ţinem aici, la umbră, dar seara îl ducem în casă, acolo doarme”, susţine Maria Petrea, deşi vecinii, care au sesizat asistenţii sociali, spun că bărbatul stă tot timpul închis ca un animal.


Pentru că nu poate merge, Marcel este târât de mama lui din loc în loc


Până anul trecut, femeia a fost asistentul personal al fiului său, iar pentru a-l îngriji primea 520 de lei. Între timp, Maria s-a pensionat, iar responsabil de soarta lui Marcel a devenit Andrei, fratele acestuia, în vârstă de doar 22 de ani. “E un suflet chinuit, care nu poate să spună că nu e îngrijit, deşi atât mama, cât şi fratele său iau mulţi bani pentru a se ocupa de el. E ţinut ca un animal zi şi noapte, de multe ori în pielea goală, în frig şi fără lumină”, spune o vecină a familiei Petrea. Asistenţii sociali au deschis o anchetă.



SURSA:http://www.libertatea.ro/stire/inut-...ba-244475.html
__________________
pwr_bz is offline   Reply With Quote
Old 20-06-09, 09:17   #13
sTAILLL

Stage 5
 
sTAILLL's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 858
Default Re: Caz Socant-Tinut intr.o coliba timp de 40 de ani

No Comment
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	4040-156016-lut.jpg
Views:	154
Size:	177.5 KB
ID:	974148  
sTAILLL is offline   Reply With Quote
Old 20-06-09, 13:59   #14
DTH
2 Roti

Stage 5
 
DTH's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 6,411
Member of:
[VW]
[Nissan]
[2 Roti]
[FOTO]
[4Rally]
[4Wheels]
Default Re: Caz Socant-Tinut intr.o coliba timp de 40 de ani

Doamne fereste , nici macar un animal nu merita sa fie tinut in astfel de conditii , da pei un suflet ...oricat de multe greseli a facut ca i-a dat nastere , macar sa nu isi bata joc de el , bine ca asta este unul dintre milioanele de cazuri ...nu inteleg de ce este lumea asa de rea , chit ca nu ai bani ...si nu ai cu ce intretine , daca tu ca parinte esti pe picioare bune , macar te angajezi undeva sa ai ce sa oferi familiei tale , si pana mea "vecinii" mari binefacatori de situatie , dupa 40 de ani s-au trezit si ei ca amaratul ala este chinuit .

Eu am o vecina care sta la 2 case pe strada mea de mine , si parintii ei sunt in stare normala , atat fizic cat si psihic , dar femeia de 40 de ani are probleme mentale si sotul ei la fel , cand era tanara , mi-a zis mama ca era normala ca boala ei nu se agravase , dar cu timpul a crescut si a mai dat si nastere unui sufletel care acuma are 8 anisori si merge in maini , are proteze la ambele picioare , e un copil atat de destept si realizeaza ca este diferita de ceilaiti copii , si cand m-am intalnit cu ei pe strada , am stat putin de vorba si saracuta imi zicea , eu ma joc cum pot , sunt diferita de ceilaiti si mi-as dorii atat de mult sa fiu ca ei sa merg sa ma distrez , e cutremurator sa vezi ca la 8 ani isi da seama de situatia in care se afla , si e frumusica foc fetita , daca nu ar avea probleme la picioare ar fii un copil perfect , dar cum parintii ei sufera de schizofrenie a iesit cum a iesit si micuta a suferit mai multe operatii ...foarte dureroase.
Daca medicii nostrii erau suficienti de destepti incat sa ii lege trompele sa nu poata sa nasca , acuma era mai bine , aveam 1 viata in - ... dar deh...ce sa facem ...astia care suntem in stare buna , nu perfecta , ca perfect nu e nimeni , ar trebuii sa ne multumim cu ce avem .
__________________
STEAM - KLawxith
YOUTUBE - ELITE INC.
INSTAGRAM - klawxith666

PHOTOGRAPHY SITE - http://klawxith.wixsite.com/elite-inc

US/RO
DTH is offline   Reply With Quote
Old 21-06-09, 21:41   #15
Ingerasul99

Stage 5
 
Ingerasul99's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 2,599
Member of:
[DACIA]
Default Re: Mănăstirea Chiajna-mit sau adevar???

M-am uitat la documentar, nu pare deloc socant cum se zice, faza cu torta ca se apropria de ei , cred ca dadea el zoom , ca asa faceam mai mereu cand filma!
Cel mai marfa era clopotul care se auzea , dar se auzea prea bine! Totusi sa fim seriosi , aia incearca sa bage pe carca manastirii disparitia lor? ca nu inteleg .
Era ciudata faza cu clopotul , ei aud clopotul dar tot pe acolo raman desi nu e nici un clopot pe o raza destul de mare , eu unu nu as mai sta pe acolo daca ar fi real !
Dar incercarea moarte nu are , sa se sacrifice cineva sa stea vreo 2 luni pe acolo si dupa sa revina sa ne impartaseasca experienta!
__________________
https://forum.4tuning.ro/attachment.php?attachmentid=559268&d=1213063352

Ingerasul99 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -