Go Back   Forum 4Tuning > Diverse > Tot ceea ce nu poate fi incadrat

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 09-01-09, 03:44   #1
EvLSant0S
BMW Driver

Stage 5
 
EvLSant0S's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 12,416
Member of:
[BMW]
[Anonymous Motorsport ]
[FOTO]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Asigurarile , RCA in principal ...

E simplu , se iau sa zicem , 100 de masini ..
din 100 de masini , toate sunt OBLIGATE sa faca ASIGURARE..

din 100 de masini , pe an , se lovesc , 10 , sa zicem ..
repararea celor 10 masini costa sa zicem .. 30% desi nu cred, din suma totala stransa dinbanii dati de cei 100 de oameni ...
cam asa merg asigurarile,dap ?


de ce, ma obliga pe mine , cineva , sa platesc suma aia, desi , pana acum , nu am facut NICI un accident... ?

l.e: intr-un final, asigurarea, mi se pare ca te lasa sa fii un sofer mult mai , slab .. pentru ca te gandesti, eh , o lovesc o face casco,sau o face asigurarea ..
fiind riscul mai mare, mergi mult mai prudent si tot asa...
cel putin asa vad eu lucrurile ..
oricum ati da-o, intr-un final, EI castiga, NOI pierdem , stai cu masina la asigurari o groaza de timp ..
e mai rentabil sa ti-o faci singur .. zic eu , desigur, e relativ, de cat de rau e lovita si tot asa.. insa , per total .. cred ca e mai bine fara.. repet,in conditiile in care , sper, la o lume mai buna,cu mai putina durere de pwla fatza de celalalt...
















cam asta ar fi in mare intrebarea, acum sa vin cu parerea mea ...


in primul rand ca nu sunt de acord sa platesc,si sa umflu buzunarele altora,pe motiv ca , imi e frica de mine si de greselile mele SAU imi e FRICA(cea mai buna metoda de a manipula un OM) de ALTCINEVA ca o sa-mi loveasca masina ..

parerea mea e ca , atata vreme cat esti un om cu coloana vertebrala,poti ,sa conduci in asa fel, incat sa te feresti de accidente,nu trebuie decat sa existe respect reciproc , si sa fii stapan pe tine ..

am deschis discutia asta cu un grup de oameni si mi s-au dat cele mai proaste exemple ever, cum ar fi :
"bun, si daca lovesti un maybach, ce faci ?
okay,in primul rand , TU decizi daca lovesti un maybach sau nu ... tu conduci masina,nu ea pe tine, daca ai lovit-o ,e vina ta si suporti consecintele ..
a doua varianta,te loveste el, n-ai nici o treaba, o rezolvati cumva..

in fine,nu stau sa mai scriu ca si asa am scris mult,sunt curios de parerea voastra si atat..



insa,mi se pare stupid,ca din , FRICA si NEINCREDERE ... sa platesti ..
in speranta c-o sa fie bine , ca dupa un accident, te fwt aia de la asigurari cum vrea pwla lor,(STITI BINE !) e altceva...
nu discutam desprea asta ..


consider ca daca faci un calcul ...
banii pe care-i dai pe asigurare , toata viata...
intr-un final ..
sunt mai MULTI , decat banii,pe care i-ai da ... daca ai avea un accident, si n-ai avea asigurare,si deci s-ar rezolva prin mica intelegere ...

de ce ne asteptam de la altii sa faca dreptate?
cand putem sa evitam evenimente neplacute de la bun inceput .. ?


hai sa vedem cine se baga intr-o asemenea discutie ..
everyone is invited ..
__________________

Last edited by EvLSant0S; 09-01-09 at 03:48.
EvLSant0S is offline  
Old 09-01-09, 10:01   #2
bmwm5
Skoda Driver

Stage 5
 
bmwm5's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,261
Member of:
[SKODA]
Default Re: Asigurarile , RCA in principal ...

1.daca discutam pe cifrele date de tine 100 masini asigurate si 10 avariate sa facem un calcul:la o medie de 500 ron/asigurare obtinem 50.000 ron,din asta presupunem o cheltuiala de 20000 ron la o reparatie de 2000 ron/masina(asta daca reparam doar dacii),ramanem cu 30.000 de ron care se duc fie la fondul victimelor strazii(despagubirile in cazul vatamarilor corporale au o limita maxima de 1,5 milioane euro) fie pentru despagubirea asiguratilor casco.numai anul trecut la societatea unde am lucrat eu au fost zeci de daune/zi si lucram in FIECARE ZI....
2.sa zicem ca ai o dacie si platesti pe an 200 ron asigurarea,crezi ca scapi mai ieftin daca lovesti pe cineva?gandeste-te ca la un logan o portiera e 700 ron,nu mai spun de alte masini mai scumpe
3.bancile,companiile de asigurari nu au fost gandite pentru a iesi in pierdere
4.poti sa nu-ti faci rca,nu te obliga nici o societate de asigurari sa-ti faci,te obliga statul.la mine la servici sunt cel putin 4 masini care nu mai au numere de inmatriculare,confiscate de politie pentru ca nu au avut polita de asigurare
5.daca lovesti un maybach...e cam treaba ta.limita maxima de despagubire e de 300.000 euro,un maybach valoreaza mult mai mult,vezi cum te descurci
__________________

My name is Beu...BomBeu!
bmwm5 is offline  
Old 09-01-09, 12:08   #3
orlando

Stage 5
 
orlando's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 2,595
Member of:
[Hyundai]
Default Re: Asigurarile , RCA in principal ...

In toate tarile exista RCA dupa cunostiintele mele precare in materie.
Eu vad RCA-ul ca pe ceva benefic pentru civilizatie...de ce spun asta?Pentru ca tu poate ai o masina de 15.000 euro(am dat un exemplu) si vine unu cu o dacie si ti-o trage de nu te vezi ca el n-a vazut ca tu ai franat,sau mai rau,nu a reusit sa franeze.Ce faceti?Pai incepeti sa va tocmiti in mijlocul strazi?Pai stii ca eu n-am bani sa-ti fac masina...ca eu de fapt am masina asta luata de la unu pe bani putini,sunt sarac lipit...si asa mai departe...ce faci de aici in colo tu ca proprietar de masina avariata...dai in judecata nu?Si dupa cum merge la noi justitia(lent,prost,pe legi idioate) faci rahatu bici...ce faci in situatia asta Santos?Te duci sa il ameninti pe acasa pe la el?Dar daca el nu sta pe adresa din buletin?
Inca odata iti zic,este o chestie foarte benefica pentru CIVILIZATIE!Ai lovit-o pe barba ta...iti faci masina pe casco(daca ai) sau daca nu ti-o faci din banutii tai la un service.
S-a scumpit rca-ul este altceva...si aici ii pot condamna ca au facut acest lucru,dar fiind o piata libera de ce sa cumperi de la cea mai scumpa firma de asigurari cand poti cumpara de la una ieftina(dar si aici este cu dus si intors deoarece multe firme care practica preturi f. mici s-au dovedit a fi falimentare).
Eu am platit pentru masina cea noua un RCA extraordinar de mare,dar asta nu este vina nimanui deoarece brokerul cu care s-a incheiat polita cred ca a avut adaos comercial de 100%...dar nu asta e important.
Numai bine
orlando is offline  
Old 09-01-09, 12:36   #4
bmwm5
Skoda Driver

Stage 5
 
bmwm5's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,261
Member of:
[SKODA]
Default Re: Asigurarile , RCA in principal ...

Anul trecut eu am platit rca-ul aproape 700 ron pentru ca e in leasing si platesc pentru persoane juridice.anul asta pentru ca nu am avut daune m-a costat 400 ron,deci se mai intampla si lucruri bune
PS. asigurarea o am la alta firma decat cea la care lucrez
bmwm5 is offline  
Old 09-01-09, 12:48   #5
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Asigurarile , RCA in principal ...

dupa parerea mea rca-ul e unul din lucrurile bune pe care le avem, riscurile pe soselele minunate ale patriei sunt imense, suntem o tara uc un trafic aglomerat, haotic, cu o infrastructura proasta si prost intretinuta, cu foarte multi soferi care nu stiu sa conduca din simplul motiv ca scolile de soferi de la noi au un invel al pregatirii extrem de slab, toate adunate formeaza un butoi cu pulbere pentru oricine se aventureaza in trafic, si tine doar de noroc sa scapi 1-2-3 ani fara niciun incident...
aleks is offline  
Old 09-01-09, 18:23   #6
addicted2trance

Stage 5
 
addicted2trance's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 313
Default Re: Asigurarile , RCA in principal ...

Eu incerc sa inteleg ce spuneti voi ...
Insa tot ce spuneti voi cade din prima , cand te gandesti ca ..
Daca fiecare om in parte, ar fi un pic matur,si precaut,si constient de ce face la volan, NU s-a mai intampla ..
de ce sa dai 400 ron si sa fii fericit ? mi se pare stupid, cand poti sa NU dai , de la bun inceput ..
nu e vorba de bani,e vorba de principiu , de ce sa te bazezi pe altii sa te scoata din cacat ?
dc plm va e frica de altii ? incercati sa discutati cu cat mai multi , in asa fel incat sa se ajunga la un nivel bun si sanatos,al constiintei,mentalitatii ..
in fine,nu neg faptul ca are si partile ei bune,asigurarea, insa NU e corect, sa fii bagat in aceiasi oala,cu ceilalti .. si doar din ipoteza,ca ai putea face accident,sa platesti o viata intreaga..
unde vreau sa ajung e ca , nu ar trebui sa fie obligatorie..
ca idee,nimic nu ar trebui sa fie obligatoriu ..
consider ca se poate rezolva si altfel,decat prin obligatie ..
sant0s sunt,mi-a fost lene sa-l deloghez pe colegu d munca
addicted2trance is offline  
Old 09-01-09, 23:25   #7
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Asigurarile , RCA in principal ...

mnah, utopic vorbind suna bine, dar cand cobori la realitatea de zi cu zi s-ar puteasa-ti blestemi zilele ca masina la care ai muncit de ti-a iesit pe ochi (ca s-o achiti, ca s-o cumperi, ca s-o mdifici, nu conteaza) ti-a fost facuta praf de unul intr-o clipa, iar ala sa nu aiba bani sa ti-o faca, iar asigurari sa nu existe.
mda, minunata perspectiva...
aleks is offline  
Old 09-01-09, 23:32   #8
pHlow
4Tuning International Member


Stage 5
 
pHlow's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 610
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Asigurarile , RCA in principal ...

Asigurarea obligatorie RCA este in favoarea victimei. Nu te poti baza pe constinta oamenilor. Aleks a dat un foarte bun exemplu. Nu cred ca este vreun om care zice ca merge cum vrea doar pentru ca are RCA(nu casco) si daca intra in cineva ii da RCA-ul. Si masina lui?! Cine i-o repara? Ai fi indreptatit sa fi indignat daca ar fi CASCO obligatoriu si ai putea sa spui ca tu conduci model. Dar nu stii cum conduc altii si nu stiu ce te-ai face daca persoana care te loveste nu ar avea bani sa iti repare tie masina la care inca platesti leasing sau mai stiu eu ce. Inteleg revolta ta impotriva sistemului dar nu totul este gandit cu dosul. Dintre atatea taxe idioate pe care le-am platit, ai ales sa te legi de una care chiar te ajuta.
__________________
I am free, no matter what rules surround me. If I find them tolerable, I tolerate them; if I find them too obnoxious, I break them. I am free because I know that I alone am morally responsible for everything I do.
pHlow is offline  
Old 10-01-09, 09:25   #9
Kedy
AfterDark Racing Member


Stage 5
 
Kedy's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 3,847
Member of:
[AfterDark Racing]
[FORD]
[DACIA]
[4Tuning International]
Default Re: Asigurarile , RCA in principal ...

Subiectul asta e cu doua taisuri.
1)Cum a spus si BMWM5 si EvlSant0s daca lovesti un Maybach e nasol pt ca RCA nu acopera decat 300.000 de Euro si atunci, te rogi ca paguba sa fie mica incat sa se poata acoperi din RCA. Daca nu se acopera e cam nasol si patesti ca un vecin care a lovit un S-classe cu un Oltcit si lucra de vreo 4 ani ca sa-i plateasca la om masina. Aici sunt contra RCA daca eu am platit la tine o polita de asigurare ar trebui sa nu am treaba si firma de asigurari sa se descurce.
2)Pe de alta parte sunt de acord cu Aleks daca ai o masinuta mai de doamne ajuta(care nu costa cat o vila in Pipera) si te loveste unul cu o coaja(nu neaparat ca a fost el vinovat, vezi situatiile din Bucuresti acum de cand o dat zapada) si nu are asigurare si nici banii sa ti-o faca, atunci ce faci? In cazul asta sunt de acord cu RCA.
__________________
Kedy is offline  
Old 10-01-09, 14:37   #10
EaGle
Banned

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 4,131
Default Re: Asigurarile , RCA in principal ...

Mah, eu stiu ca in Romania sa plateste RCA-ul dar cu mult mai putin fata de celalalte tari din Europa. Aici la o masina de 1.6 se plateste 1200 € pe an, fara casco. Apoi daca dauna depaseste valoarea masina se ajunge la avocati, tribunale etc. Mai bine ti-o repari singur.

Singurul lucru bunicel aici este ca, cu timpul ce avansezi la aceeasi agentie de asigurari, se scade pretul, deci in fiecare an platesti mai putin, pana la o anumita suma.

Sincer, prosti nu sunt ei ca ne ia banii, ci noi ca le dam.

O asigurare ar trebuii sa acopere TOT, mai ales cand platesti 1200 € pe an; nu sa te duca in tribunal etc. + ca te tine cu masina lovita si un an.
EaGle is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -