Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FIAT > Alte discutii Fiat

Reply
 
Thread Tools
Old 29-04-13, 09:31   #1
ven

Stock
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 2
Smile Despre Fiat Bravo 1.9 JTD 1999 - Problema flansa planetara

Salutare tuturor! Detin un Fiat Bravo 1.9 JTD, anul 1999. A aparut o problema la o planetara de pe stanga si anume: s-au forfecat suruburile de angrenare a planetarei dintre capatul interior al planetarei si flansa din cutia de viteze. Problema a aparut in momentul cand am incercat sa plec cu frana de mana trasa, din neatentie, s-au distrus suruburile care deja cred ca erau slabite... S-a facut o reparatie, mai mult de forma pentru a putea macar ajunge acasa pentru ca imi caram bagajele fiind student. Durerea e ca suruburile inlocuite nu consider ca erau din acelasi material intarit + plus ca au fost decat 4 prinse din 6 si asa mi s-a mai intamplat iarasi (de asteptat fiind situatia) cand am schimbat in treapta a 2-a de viteza (adica deja s-a intamplat din mers). Am ajuns la concluzia ca trebuie schimbata flansa inclusiv suruburile. Intrebarea mea este: Neavand un buget considerabil, m-am gandit sa caut pe la dezmembrari (stiu ca nu este cea mai buna solutie, dar am nevoie sa ma deplasez...) se potrivesc flansa si suruburile de la alte modele de masini din cadrul producatorului? Asa o sa imi fie mai usoara cautarea. Va multumesc anticipat. Apreciez orice fel de sugestii.
ven is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -