Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FIAT > Alte discutii Fiat

Reply
 
Thread Tools
Old 08-12-06, 20:12   #1
mitty

Stage 3
 
mitty's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 121
Default Pareri despre Fiat Marea

Vreau sa-mi schimb Punto-ul cu ceva mai mare si m-am gandit la Fiat Marea 1,9JTD 110CP din 2002....am gasit la pret bun. Astept pareri pro si contra !!!
__________________
LIVE ALL
mitty is offline   Reply With Quote
Old 03-01-07, 17:23   #2
AlexXx-4ti


Stage 5
 
AlexXx-4ti's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 606
Member of:
[4Tuning International]
[Fiat]
Default Re: Pareri despre Fiat Marea

salut -ca avantaj este spatiul interior,consum putin ,trage bine
-dezavantajele apar in functie de km,de cit de intretinutä este ,eventualele probleme care nu ti se spun dar care mai tirziu le poti vedea si binenteles pretul masinii.
Pretul poate fi bun ,dar si masina poate sä fi avut accident.
Piese scumpe :catalizator,senzor turbo,cureaua de distributie ce trebuie schimbatä cam la 90.ooo-100oooKm si schimbul curelei nu trebuie fäcut de oricine.
Numai bine
__________________

Last edited by AlexXx-4ti; 03-01-07 at 17:27.
AlexXx-4ti is offline   Reply With Quote
Old 09-01-07, 10:47   #3
marsuleu

Stage 5
 
marsuleu's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 328
Exclamation Re: Pareri despre Fiat Marea

esti posesor de italianca , asa ca tu ar trebui sa fii cel care stie cel mai bine daca se merita akizitia unui Marea diesel. comfortul si siguranta sunt superioare Punto-ului, dar costurile de intretinere sunt mult ridicate. daca ti le permiti, fa pasul asta, daca nu, ramai la Punto. numai bine!
__________________
FIAT Stilo 1.2 16V 80cp
marsuleu is offline   Reply With Quote
Old 09-01-07, 19:58   #4
toxygene

Stage 2
 
toxygene's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 38
Smile Re: Pareri despre Fiat Marea

Sal.Eu am un fiat marea 1.8 si merge de rupe, numa k am unele mici probleme q ea, e o masina pretentioasa dar n-ash schimba-o cu alta.
toxygene is offline   Reply With Quote
Old 10-01-07, 09:01   #5
marsuleu

Stage 5
 
marsuleu's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 328
Thumbs down Re: Pareri despre Fiat Marea

Quote:
Originally Posted by AlexXx-25 View Post
salut -ca avantaj este spatiul interior,consum putin ,trage bine
-dezavantajele apar in functie de km,de cit de intretinutä este ,eventualele probleme care nu ti se spun dar care mai tirziu le poti vedea si binenteles pretul masinii.
Pretul poate fi bun ,dar si masina poate sä fi avut accident.
Piese scumpe :catalizator,senzor turbo,cureaua de distributie ce trebuie schimbatä cam la 90.ooo-100oooKm si schimbul curelei nu trebuie fäcut de oricine.
Numai bine
sal. am primit pm de la tine. din pacate tu ti-ai restrictionat pm incoming, asa ca ma simt obligat sa iti zic aici ca nu a fost nici o greseala din partea mea. si nu vad ce legatura are Bravo-ul tau cu Marea! fii mai atent te rog cand faci afirmatii. ( scuze de off-topic)
marsuleu is offline   Reply With Quote
Old 16-01-07, 00:40   #6
AlexXx-4ti


Stage 5
 
AlexXx-4ti's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 606
Member of:
[4Tuning International]
[Fiat]
Default Re: Pareri despre Fiat Marea

[quote=marsuleu;691848]sal. am primit pm de la tine. din pacate tu ti-ai restrictionat pm incoming, asa ca ma simt obligat sa iti zic aici ca nu a fost nici o greseala din partea mea. si nu vad ce legatura are Bravo-ul tau cu Marea! fii mai atent te rog cand faci afirmatii.

salut -am avut probleme dar acum merge .
Nu stiu cite stii tu despre Bravo,Brava si Marea dar ia o foaie si un pix si bagäte pe sub ele ,si spune-mi cite piese gäsesti sä le schimbi de la una la alta .
Bravo si Marea necesitä acelea-si intretineri si preturile la piese sunt la fel ,la asta m-am referit.
Cel care a deschis thread-ul a vrut sä stie cite ceva despre Marea avantaje si dezavantaje ale masini cu sigurantä ,lasä-i si pe alti sä-si spunä pärerea si nu mai veni cu critici despre pärerile altora.
---Toate bune ........(Bleib C L!!)..........
AlexXx-4ti is offline   Reply With Quote
Old 16-01-07, 08:06   #7
marsuleu

Stage 5
 
marsuleu's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 328
Thumbs down Re: Pareri despre Fiat Marea

[QUOTE=AlexXx-25;700154]
Quote:
Originally Posted by marsuleu View Post
sal. am primit pm de la tine. din pacate tu ti-ai restrictionat pm incoming, asa ca ma simt obligat sa iti zic aici ca nu a fost nici o greseala din partea mea. si nu vad ce legatura are Bravo-ul tau cu Marea! fii mai atent te rog cand faci afirmatii.

salut -am avut probleme dar acum merge .
Nu stiu cite stii tu despre Bravo,Brava si Marea dar ia o foaie si un pix si bagäte pe sub ele ,si spune-mi cite piese gäsesti sä le schimbi de la una la alta .
Bravo si Marea necesitä acelea-si intretineri si preturile la piese sunt la fel ,la asta m-am referit.
Cel care a deschis thread-ul a vrut sä stie cite ceva despre Marea avantaje si dezavantaje ale masini cu sigurantä ,lasä-i si pe alti sä-si spunä pärerea si nu mai veni cu critici despre pärerile altora.
---Toate bune ........(Bleib C L!!)..........
mah fratioare..e plina lumea de suferinzi. de ce tre sa mai fie unul in plus? ce critici am adus eu la comentariile altora? ti-am zis doar ca mi-ai dat un pm in care ma faceai atent ca tu ai Bravo si ca nu ai cerut pareri despre Marea. ti-am dat tie vreun sfat in ce priveste masina ta? te crezi atat de important si crezi ca posturile de pe topic ti se adreseaza doar tie?
marsuleu is offline   Reply With Quote
Old 07-02-07, 21:38   #8
mmc83

Stage 3
 
mmc83's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 105
Default Re: Pareri despre Fiat Marea

Daca mai vrei Marea am eu una de vanzare, tu ce Punto ai ? Oricum, am avut foarte multe masini pana acum ( aduc masini din Germania) si pot spune ca Marea e una dintre cele mai silentioase masini diesel la drum. E putin cam aspra pt. drumuril noastre dar asta e compromisul pentru o tinuta de drum sportiva, pozitia de condus e foarte interesanta(joasa si stabila) motorul e 1.9 JTD se tureaza asemeni unei benzine si consuma foarte decent pentru o masina cu gabaritul mareei , in rest o masina corecta pentru categoria de pretz din care face parte ( adik sub pretul unei Lagune, Passat, A4, Vectra...care oricum sunt supraevaluate pe piata gen VITAN din Romania !!!)
mmc83 is offline   Reply With Quote
Old 18-08-08, 18:19   #9
myzu ''82

Stock
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 4
Default Re: Pareri despre Fiat Marea

sal, am gasit un marea din ''98 , 1,9td , weekend , la un pret f. bun de 2500 euro si e inmatriculata. ce ziceti? se merita? e o masina buna?
astept pareri
myzu ''82 is offline   Reply With Quote
Old 16-01-09, 09:15   #10
imbaplayer

Stage 4
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 227
Member of:
[FORD]
[Fiat]
Default Re: Pareri despre Fiat Marea

vezi sa nu fi fost accidentata
imbaplayer is offline   Reply With Quote
Old 16-01-09, 09:38   #11
myzu ''82

Stock
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 4
Default Re: Pareri despre Fiat Marea

pai cred ca a fst accidentata , se cunoaste la portiera din dreapta
dar totusi e prea ieftina
myzu ''82 is offline   Reply With Quote
Old 16-01-09, 10:04   #12
imbaplayer

Stage 4
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 227
Member of:
[FORD]
[Fiat]
Default Re: Pareri despre Fiat Marea

una in stare buna, neinmatriculata valoreaza ~1500 euro.
repet, in stare buna
fa tu calculele, tinand cont de taxa de poluare, de 1800 euro ( triplata )
imbaplayer is offline   Reply With Quote
Old 16-01-09, 10:16   #13
myzu ''82

Stock
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 4
Default Re: Pareri despre Fiat Marea

dar asa ca si masina , e buna fiat marea?
adica se merita bagati bani in ea ca s-o aduci la o stare cat de cat buna?
myzu ''82 is offline   Reply With Quote
Old 16-01-09, 10:32   #14
myzu ''82

Stock
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 4
Default Re: Pareri despre Fiat Marea

imi lace cum arata
piesele sunt scumpe?
myzu ''82 is offline   Reply With Quote
Old 16-01-09, 13:54   #15
imbaplayer

Stage 4
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 227
Member of:
[FORD]
[Fiat]
Default Re: Pareri despre Fiat Marea

un telescop original, monroe, e cu ~30 lei mai scump decat unul de dacie.
la fel si restul
enjoy.
imbaplayer is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -