Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FIAT > Alte discutii Fiat

Reply
 
Thread Tools
Old 15-07-11, 20:42   #1801
tm89sir

Stage 5
 
tm89sir's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 375
Default Re: CLUB Fiat PUNTO

mie imi da eroarea aia si nu am Xenon si am verificat intr-o zi toate becurile si toate erau ok ) cine stie ce intensitate difera in ele de imi sta aprins deci ala nu ar fi prea mare stres daca ar sta aprins la vreun punto ?
__________________
My lil " 1.2 8v " https://forum.4tuning.ro/118-masina-m...ml#post2638580
tm89sir is offline   Reply With Quote
Old 17-07-11, 15:59   #1802
Dj_kyd

Stage 5
 
Dj_kyd's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 517
Member of:
[Fiat]
Default Re: CLUB Fiat PUNTO

Quote:
Originally Posted by ing3r View Post
Eu am pus xenon pe Punto, dar are sistem CAN-Bus, care nu da eroare de bec ars. Altfel, ti se aprinde martorul in bord, oricum trebuie puse niste rezistente pe fire cand montezi...Nu am facut poze, dar in rest se monteaza la fel ca si la celelalte masini...

Nu te inteleg, pentru ce ai pus rezistentele acelea? Mi-am pus si eu xenon tot can-bus si nu i-mi da nici un fel de eroare... pozitia lor de montare la jtd este foarte nasoala deoarece motorul este cam marisor si nu mai ramane mult spatiu pentru multe lucruri. Un modul l-am pus pe suportul de trece peste baterie si unul l-am agatat in acelasi loc cu claxonul... poze nu am momentan.
Becul acela poate sa iti stea aprins daca ai becuri pe pozitii smd sau led, eventual becul din portbagaj ai verificat daca merge sau lampa din masina?
Si stres prea mare nu este pentru ca si la mine sta aprins tot timpul si nu am ce sa fac deoarece becul din portbagaj nu merge si nu am reusit sa gasesc unde am firul intrerupt.
__________________
Pareri impartite : https://forum.4tuning.ro/118-masina-m...punto-mk2.html
Dj_kyd is offline   Reply With Quote
Old 17-07-11, 20:42   #1803
ing3r
Daewoo Driver

Stage 5
 
ing3r's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,573
Member of:
[DAEWOO]
[Fiat]
Default Re: CLUB Fiat PUNTO

Pai si eu tot can bus am , dar dupa ce am pus rezistentele pe pozitie nu mai da eroarea in bord. Pt asta sunt puse rezistentele alea...Mie imi statea pe creier becul ala aprins, daca pe voi nu va deranjeaza, e altceva
ing3r is offline   Reply With Quote
Old 24-07-11, 12:02   #1804
mnstfn

Stock
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 5
Default Re: CLUB Fiat PUNTO

Salutare tuturor!

Sunt nou aici, am si eu un fiat punto 2005 1.2 8v.
Ma intereseaza daca stiti de unde as putea cumpara un motor HGT cu tot cu cutie..chiar si masina intreaga, nu conteaza daca e busiata sau nu atat timp cat nu este afectat motorul, sau puntea spate!
Daca stiti site-uri din afara de unde as putea sa aduc iar mi-ar fi de folos.
Sau fiteuri unde pot gasi masina cu totul in afara de "mobile.de"!

Multumesc!
mnstfn is offline   Reply With Quote
Old 24-07-11, 15:42   #1805
RCarlos

Stage 5
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,234
Member of:
[Crazy Drivers]
[Fiat]
Default Re: CLUB Fiat PUNTO

in caz ca vrei sa pui motorul hgt pe masina ta vezi ca difera multe piese nu numai motorul si cutia.... suporti motor, planetare, fuzete, ecu, etc etc
RCarlos is offline   Reply With Quote
Old 24-07-11, 21:40   #1806
mnstfn

Stock
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 5
Default Re: CLUB Fiat PUNTO

Da da m-am gandit si la asta si am ajuns la concluzia ca mai bine gasesc ceva gen masina toata...busita sa ceva sau sa arate intr-o stare mai naspa si sa pot alege cate ceva de pe ea in afara de motor, cutie si ce nu sa cumpar sau sa fac in fuctie de ce este nevoie...pt ca am nevoie si de amortizoare, discuri, punte, etc....
Ideea este ca vreau sa fac UN CEVA......cum s-ar spune "din cacat bici" chiar sa si trasneasca!
Adica comentariile de genul mai bine o vinzi si iti iei alta....nu ma prea intereseaza, ca asa o vindeam luam orice alta masina mai puternica si terminam balciul...dar am zis sa ma interesez si sa ma documentez in legatura cu A FACE CEVA!
Dupa care urmeaza sa vad ce si cum... am gasit o masina prin germania la vreo 500 euro, tipul scrie ca are probleme la motor o sa sun maine sa vad ce si cum ........
mnstfn is offline   Reply With Quote
Old 26-07-11, 10:24   #1807
mnstfn

Stock
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 5
Default Re: CLUB Fiat PUNTO

Are cineva idee daca se potrivesc jantele 4x100, punto-ul avand 4x98?!?
Am o mare dileeema!
mnstfn is offline   Reply With Quote
Old 26-07-11, 14:18   #1808
tm89sir

Stage 5
 
tm89sir's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 375
Default Re: CLUB Fiat PUNTO

da se potrivesc eu am pe al meu singura chestie ce tio recomand este sa folosesti prezoane de trecere wobbling bolts ....bafta iar daca vrei jante 4*100 dami un PM
tm89sir is offline   Reply With Quote
Old 31-07-11, 21:23   #1809
B77Dud

Stage 2
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 32
Default Re: CLUB Fiat PUNTO

Salut,un Fiat Punto Cabriolet Rosu,insa cu mici probleme,consumul undeva la 13-14% la mers lejer,iar ambreiajul patineaza la peste 3000 turatii daca vreau sa ii dau tare,in rest masina este ok...daca stie cineva ce ii pot face...rog sa spuna aici

intalniri se organizeaza ?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_0194.JPG
Views:	50
Size:	1,022.3 KB
ID:	2103825   Click image for larger version

Name:	IMG_0201.JPG
Views:	53
Size:	897.2 KB
ID:	2103826   Click image for larger version

Name:	IMG_0204.JPG
Views:	55
Size:	893.3 KB
ID:	2103827  

B77Dud is offline   Reply With Quote
Old 02-08-11, 16:40   #1810
antonio74

Stage 5
 
antonio74's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,289
Member of:
[Fiat]
[FORD]
Default Re: CLUB Fiat PUNTO

Quote:
Originally Posted by tm89sir View Post
da se potrivesc eu am pe al meu singura chestie ce tio recomand este sa folosesti prezoane de trecere wobbling bolts ....bafta iar daca vrei jante 4*100 dami un PM

nu inteleg faza cu prezoane de trecere , 4x100 merg foarte bine , cu inele de centrare aferente fiecarui tip de fiat si cu prezoane pentru jante aliaj , atentie ...daca masina a avut jante de tabla , pe discurile fata exista bumb de centrare , se desface cu patentul ...
antonio74 is offline   Reply With Quote
Old 02-08-11, 22:23   #1811
tm89sir

Stage 5
 
tm89sir's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 375
Default Re: CLUB Fiat PUNTO

Quote:
Originally Posted by antonio74 View Post
nu inteleg faza cu prezoane de trecere , 4x100 merg foarte bine , cu inele de centrare aferente fiecarui tip de fiat si cu prezoane pentru jante aliaj , atentie ...daca masina a avut jante de tabla , pe discurile fata exista bumb de centrare , se desface cu patentul ...
merge si cu prezoane pt jante de aliaj normale dar intampina mici fortari, iar daca folosesti prezoanele mentionate de mine nu mai ai asa ceva + nu zgarii janta cand strangi prezoanele + elimini difernta de 2 mm + pretul este aproape identic cu cel de prezoane pt jante de aliaj normale eu am platit acuma 2 ani 180 ron / 16 prezoane made by MOMO deci numai avantaje ai daca le cumperi
tm89sir is offline   Reply With Quote
Old 30-09-11, 20:14   #1812
MICUTZURBS

Stock
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 4
Default Re: Club Fiat Punto Tuning

Mi-am luat si eu un fiat punto 2005 1,2 in 16v dar busonul de la alimentare se desface cu mana fara cheie ( nu are unde sa bagi cheia) asa e normal sa fie??sau e o improvizatie de la fostul propietar care l-a pierdut pe cel original??
MICUTZURBS is offline   Reply With Quote
Old 01-10-11, 07:12   #1813
MICUTZURBS

Stock
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 4
Default Re: CLUB Fiat PUNTO

Mi-am luat si eu un fiat punto 2005 1,2 in 16v dar busonul de la alimentare se desface cu mana fara cheie ( nu are unde sa bagi cheia) asa e normal sa fie??sau e o improvizatie de la fostul propietar care l-a pierdut pe cel original??
Si a doua problema e ca atunci cand masina se opreste daca cineva trebuie sa urce nu pot sa-l iau decat daca ma intind eu sa-i deschi usa fata stanga iar usile din spate nu se deschid decat dupa ce deschid eu usa fata stanga sau sofer si nu stiu daca e preo protectie pentru copii activata sau trebuie resetata inchiderea centralizata... astept pareri si va multzumesc mult...
MICUTZURBS is offline   Reply With Quote
Old 01-10-11, 09:50   #1814
genius

Stage 2
 
genius's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 36
Member of:
[Nissan]
Default Re: Club Fiat Punto Tuning

Quote:
Originally Posted by MICUTZURBS View Post
Mi-am luat si eu un fiat punto 2005 1,2 in 16v dar busonul de la alimentare se desface cu mana fara cheie ( nu are unde sa bagi cheia) asa e normal sa fie??sau e o improvizatie de la fostul propietar care l-a pierdut pe cel original??


capacul de la buson se deschide din masina sau de afara ?
genius is offline   Reply With Quote
Old 01-10-11, 09:53   #1815
genius

Stage 2
 
genius's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 36
Member of:
[Nissan]
Default Re: CLUB Fiat PUNTO

Quote:
Originally Posted by MICUTZURBS View Post
Mi-am luat si eu un fiat punto 2005 1,2 in 16v dar busonul de la alimentare se desface cu mana fara cheie ( nu are unde sa bagi cheia) asa e normal sa fie??sau e o improvizatie de la fostul propietar care l-a pierdut pe cel original??
Si a doua problema e ca atunci cand masina se opreste daca cineva trebuie sa urce nu pot sa-l iau decat daca ma intind eu sa-i deschi usa fata stanga iar usile din spate nu se deschid decat dupa ce deschid eu usa fata stanga sau sofer si nu stiu daca e vreo protectie pentru copii activata sau trebuie resetata inchiderea centralizata... astept pareri si va multzumesc mult...
ai alarma la masina ? ai inchidere din buton la masina ?
genius is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -