Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FIAT > Zona tehnica Fiat

Zona tehnica Fiat Zona tehnica, secrete, tips&tricks Fiat

Reply
 
Thread Tools
Old 12-01-14, 09:44   #1
Alex_Punto

Stock
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 1
Exclamation Fiat Punto 1.2 8v 2001 - merge intrerupt

Am achizitionat recent un Fiat Punto din 2001 motor 1.2 8v de 44 kw (60 cp) si am nistre probleme cu el...
1. Ecranul ala mik din bord ce arata kilometri parcursi,consum alea alea licareste intruna si pe orce as apasa nu se opreste....din cate am inteles a ramas blocat pe setarea orei...am incercat eu sa dau borna jos si altele dar inca nici un rezultat.....daca stiti ceva astept parerile voastre.
2. Motorul mergea putin intrerup si cand am fost la tester mi-a zis ca pe pistonul nr 4 din 5 scantei 2 nu imi da....am crezut ca is bujiile si le-am schimbat saptamana trecuta si de atunci mai urat face.....adevarul e ca si fisele sunt putin cam carbonizate si urmeaza sa le schimb.
Astept parerile voastre!!
Alex_Punto is offline   Reply With Quote
Old 16-01-14, 02:46   #2
TR.91.ZML
Fiat Driver

Stage 5
 
TR.91.ZML's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 610
Member of:
[VW]
[Fiat]
Default Re: Fiat Punto 1.2 8v 2001

Salut, sa-l stapanesti sanatos! e foarte posibil sa fie una din urmatoarele cauze : fisele, una din cele 2 bobine sau mai grav, ECU (noroc ca acum se poate repara relaiv ieftin - 350 lei). Asta e o problema comuna la 1.2 8v Ia-le prin eliminare..
__________________
"My Punto is terrible. I hate it. It is always going wrong. So I shall buy another." - Jeremy Clarkson
TR.91.ZML is offline   Reply With Quote
Old 23-01-14, 21:28   #3
RainMan1

Stage 2
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 30
Default Re: Fiat Punto 1.2 8v 2001

Chestiunea cu bordul se rezolva cu testerul. Procedura ce trebuie urmata se numeste Proxi Alignment. In acest fel se invata ceasurile care probabil au fost schimbate la un moment dat. De aceea palpaie.
RainMan1 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -