Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FIAT > Zona tehnica Fiat

Zona tehnica Fiat Zona tehnica, secrete, tips&tricks Fiat

Reply
 
Thread Tools
Old 22-12-12, 13:23   #1
bogdankitra

Stock
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 2
Question ajutor marea1.9 jtd

salut...am un marea 1.9 jtd 2001 berlina si ma confrunt cu urmatoarea problema:in timpul functionarii fara nici o atentionare de orice fel se opreste motorul.am fost la tester si m i-au spus ca de vina e valva de la pompa de inalta presiune,dar pt.remediere mi-au spus ca nu e suficient sa schimb valva respectiva,trebuie centricubate si injectoarele lucru imposibil la calarasi.ce sa fac?
bogdankitra is offline   Reply With Quote
Old 25-12-12, 21:18   #2
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: ajutor marea1.9 jtd

Nu are nici un sens ce spui! De centicubat (fara r) era vorba la pompele in linie, cu element separat pt fiecare injector si este operatia prin care se regleaza si egalizeaza debitul elementilor! Jtd e commonrail, n-ai cum sa faci asa ceva.
Daca a gasit eroare pe regulatorul pompei e posibil sa fie doar murdar/blocat sau sa aiba injectoarele pierderi pe retur. Eu zic sa faci niste verificari la un centru diesel specializat care sa stie ce si cum si sa poata verifica functionarea diferitelor componente ale sistemului de injectie.
john17 is offline   Reply With Quote
Old 12-01-14, 18:41   #3
tati

Stock
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 2
Default Re: ajutor marea1.9 jtd

[QUOTE=bogdankitra;5293524]salut...am un marea 1.9 jtd 2001 berlina si ma confrunt cu urmatoarea problema:in timpul functionarii fara nici o atentionare de orice fel se opreste motorul.am fost la tester si m i-au spus ca de vina e valva de la pompa de inalta presiune,dar pt.remediere mi-au spus ca nu e suficient sa schimb valva respectiva,trebuie centricubate si injectoarele lucru imposibil la calarasi.ce sa fac?[/QUOTE
Senzor volanta
tati is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -