Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FIAT > Zona tehnica Fiat

Zona tehnica Fiat Zona tehnica, secrete, tips&tricks Fiat

Reply
 
Thread Tools
Old 13-08-11, 18:04   #1
Eraser_24

Stock
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 6
Exclamation Airbag Failure & Zgomot la Gropi - Stilo 1.6 16v

Salut baieti! Sunt un nou posesor al unui Fiat Stilo 1.6 16v in 4 usi din 2002. Masina o am de curand (totusi am facut 9000km cu ea) merge impecabil, nu am avut probleme cu motorul(am schimbat filtrele si uleiul cum am cumparat-o - Selenia 20K uleiul // distributia era schimbata si am sa o schimb cand voi schimba uleiul adica peste 10k km),nu am avut probleme cu electricele, insa ma confund cu 2 probleme.

Prima este vechea: "Airbag Failure" cu luminita aferenta in bord, care nu ma deranjeaza in mod neparat insa as vrea sa o elimin ca deja incepe sa ma streseze.

Cea de-a 2-a: Cand trec peste gropi(chiar si peste liniile de tramvai) se aude o bataie ciudata ca de metal pe metal de la roata dreapta spate...de fapt masina nu se zguduie, nu se misca ciudat, amortizoarele suporta groapa dar bataia este enervanta...pentru ca este brusca si puternica. Se aude in spate, insa daca trec cu roata stanga spate, nu este atat de puternica ca si atunci cand trec cu cea din dreapta. Am primit sfaturi sa incerc amortizoarele(am facut asta si amortizoarele sunt in stare perfecta, masina nu are ruliu in curbe si nici nu sare ciudat cand dau intr-o groapa sau trec peste guri de canal/linii tramvai), dar cineva mi-ar fi zis ca ar fi flanseta de la amortizorul dreapta fata!

Acuma stiu ca povestea este cam lunga dar mi-ar fi de folos ajutorul vostru, pentru ca nu stiu site mai specializat decat asta si nici nu mai stiu pe cine sa intreb. Mentionez ca inca nu am schimbat nimic, mecanicul meu a zis ca problema cu "Airbag Failure" nu stie cum sa o rezolve(de aia intreb ca poate pot eu sa fac ceva "babesc" sa ma scap de ea sau sa ii dai o indicatie unui electrician care ar fi solutionarea ) iar in legatura cu bataia in partea din spate nu am nici cel mai mic habar, pentru ca nu am intrebat mecanicul momentan, asta pana nu-mi fac eu o parere la ce ar putea fi!

Sper din suflet sa ma ajutati, pentru ca altceva nu am sa reprosez masinii.

Multumesc si tin pumnii stransi la o solutie
Eraser_24 is offline   Reply With Quote
Old 13-08-11, 19:19   #2
DAVIDS25

Stock
 
Join Date: May 2011
Posts: 7
Default Re: Airbag Failure & Zgomot la Gropi - Stilo 1.6 16v

buna,vad k avem masini asemanatoare .problema cu eroare de airbag eu am rezolvat-o bagand mufa de airbag in suportul de pe tavita aceea de plastic(era cazuta de acolo),am dat cu niste spray de contacte si am pus tavita la loc sub scaun.referitor la zgomotul produs la gropi si a mea face,dar pe fata,asa k luni am programat-o la ''doctor'' sa vad ce gaseste pe acolo.cred eu k sunt barile anti-ruliu sau ce sunt alea.
PS:verifica ultimul suport la toba.al meu e rupt si imi bate si toba putin
DAVIDS25 is offline   Reply With Quote
Old 14-08-11, 00:40   #3
Eraser_24

Stock
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 6
Default Re: Airbag Failure & Zgomot la Gropi - Stilo 1.6 16v

Quote:
Originally Posted by DAVIDS25 View Post
buna,vad k avem masini asemanatoare .problema cu eroare de airbag eu am rezolvat-o bagand mufa de airbag in suportul de pe tavita aceea de plastic(era cazuta de acolo),am dat cu niste spray de contacte si am pus tavita la loc sub scaun.referitor la zgomotul produs la gropi si a mea face,dar pe fata,asa k luni am programat-o la ''doctor'' sa vad ce gaseste pe acolo.cred eu k sunt barile anti-ruliu sau ce sunt alea.
PS:verifica ultimul suport la toba.al meu e rupt si imi bate si toba putin
Pai atunci am sa te rog sa-mi spui si mie ce a descoperit si cat te costa toata distractia! A trebuit sa dai scaunul jos de pe masina sau ai reusit sa umbli sub el sa cureti mufa?
Eraser_24 is offline   Reply With Quote
Old 14-08-11, 18:25   #4
DAVIDS25

Stock
 
Join Date: May 2011
Posts: 7
Default Re: Airbag Failure & Zgomot la Gropi - Stilo 1.6 16v

daca tragi de tavita aceea cu mufe o sa vina destul de in fata incat sa poti umbla fara sa dai scaunul jos.cel mult ingenunchezi langa masina
DAVIDS25 is offline   Reply With Quote
Old 18-08-13, 22:18   #5
spy_spd

Stock
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1
Default Re: Airbag Failure & Zgomot la Gropi - Stilo 1.6 16v

Problema e bucsa de la punte spate
spy_spd is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -