Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > TOYOTA - LEXUS > Alte discutii Toyota - Lexus

Reply
 
Thread Tools
Old 10-03-13, 13:43   #1
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Lexus IS 220d vs IS250 [ informatii asupra modelelor ] ]

Sunt proprietari ai acestui model pe forum sau prieteni care detin asa ceva? Sunt interesat de acest model , problemele care le poate avea un model SH , consum , piese , posibilitate modificari tehnice/estetice cu piese bune? , intretinere etc ! orice informatie [ reala ] e de folos. Multumesc anticipat !
__________________
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 08-07-13, 13:19   #2
petreals
Mitsubishi Driver

Stage 5
 
petreals's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 758
Member of:
[Mitsubishi]
Default Re: Lexus IS 220d vs IS250 [ informatii asupra modelelor ] ]

detin un IS 220 D care are aprox 115.000 km. daca treci usor peste preturile reprezentantei (o sa iti detaliez mai jos) totul este fara greseala.

Service:

- schimbata (prin rechemare in service) caseta de directie. au rechemat absolut toate modelele 2006-2007 pentru a le schimba respectiva caseta cu una de 2008~

- schimbat pe garantie ceva pe la catalizator. nu stiu sa iti spun exact ce daca e nevoie ma uit in carte si iti detaliez; oricum a fost o operatie rapida

- revizie de 15.000 km: ulei+filtre+manopera costa 1500 RON

- revizie de 95.000 km care include pe langa cele enumerate mai sus si uleiurile din diferentiale, cutie + placute frana a costat 3200 RON

Masina:

- motorul 2.2 D Cat mie imi consuma intre 10 si 12 (urban) functie de conditiile de trafic iar in afara orasului o medie de 7 la suta de km dar am reusit si consumuri de 5.5. surpriza mare apare la viteze mai mari unde reuseste consumuri de 8.5-9 alergata pe autostrada undeva la cc 180 km/h.

- masina nu se gaseste si cu optiune de cutie automata. pt asta trebuie preferat modelul IS250

minusuri: bancheta spate nu se rabateaza, spatiu interior relativ mic pt cei din spate, motor ceva mai galagios (distributie pe lant)

plusuri: Tinuta de drum f buna, confortabila, sitemul audio Mark Levinson, scaunele incalite si ventilate


sper sa iti fie de ajutor...daca mai e ceva imi spui
__________________
ex Mitsubishi Pajero Pinin 1.8i
ex Mitsubishi Colt CZ3 1.5T
ex Renaultsport Clio 197 R27
ex Lexus IS 220D
ex Renault Clio 1.5 dCi

Lexus CT200h driver

Last edited by petreals; 08-07-13 at 13:42.
petreals is offline   Reply With Quote
Old 08-07-13, 14:17   #3
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: Lexus IS 220d vs IS250 [ informatii asupra modelelor ] ]

Pe langa asta am mai aflat ca lexus is 220 vine cu 3 tipuri de diferential [ raportul diferentialului difera in functie de model , se , sport, business edition ]

O alta problema la ele sunt egr ul si chiuloasa... de caseta de directie nu stiam ca au avut probleme ! stiu ca sunt dotate si ofera confort , stiu ca sunt o idee mai scumpe la intretinere fata de germane...
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 10-07-14, 08:11   #4
Alexccls

Stage 2
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 38
Default Re: Lexus IS 220d vs IS250 [ informatii asupra modelelor ] ]

Mama ce scoruri se practica prin alte parti! De curios ce ulei au folosit? 0-20 sau 5-30 Dpf?
Alexccls is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -