Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > TOYOTA - LEXUS > Zona tehnica Toyota - Lexus

Zona tehnica Toyota - Lexus Zona tehnica, secrete, tips&tricks Toyota

Reply
 
Thread Tools
Old 23-02-13, 15:28   #1
Mihaidb

Stock
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 3
Default Lexus is220d arunca antigel!

Salut baieti.
Am si eu o problema cu un lexus is220d an 2008.i-am schimbat garnitura de chiuloasa de curand pentru ca imi arunca antigel.Aproximativ o luna a mers ok,nu se mai ridica temperatura la motor,nu mi mai arunca antigel...acum a inceput sa imi arunce iar si mi se ridica temperatura la motor.Pana la 130-140km/h e totul ok,daca depasesc sau o forjez putin in depaseri imediat se ridica acul.Am dus-o la serviceul unde am schimbat garnitura,iar domnii de acolo se tot coiesc,ca nu stiu ce are ca nush ce...m-au pus sa iau si alt termostat,degeaba.
Ce sa fie,tot garnitura de chiuloasa...exista posibilitatea sa nu o fi pus bine si sa cedeze atat de repede?
Mihaidb is offline   Reply With Quote
Old 26-02-13, 13:07   #2
MIRCAT

Stage 5
 
MIRCAT's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 2,235
Member of:
[RENAULT]
[4Rally]
[Toyota]
Default Re: Lexus is220d arunca antigel!

Quote:
Originally Posted by Mihaidb View Post
Salut baieti.
Am si eu o problema cu un lexus is220d an 2008.i-am schimbat garnitura de chiuloasa de curand pentru ca imi arunca antigel.Aproximativ o luna a mers ok,nu se mai ridica temperatura la motor,nu mi mai arunca antigel...acum a inceput sa imi arunce iar si mi se ridica temperatura la motor.Pana la 130-140km/h e totul ok,daca depasesc sau o forjez putin in depaseri imediat se ridica acul.Am dus-o la serviceul unde am schimbat garnitura,iar domnii de acolo se tot coiesc,ca nu stiu ce are ca nush ce...m-au pus sa iau si alt termostat,degeaba.
Ce sa fie,tot garnitura de chiuloasa...exista posibilitatea sa nu o fi pus bine si sa cedeze atat de repede?

depinde....este posibil!garnitura care ai schimbata este originala sau de producator?
MIRCAT is offline   Reply With Quote
Old 19-03-13, 02:44   #3
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: Lexus is220d arunca antigel!

Baiatul tocmai va afla de ce unii evita lexusul is220d : Chiuloasa proiectata prost ! Daca ai ghinionul si nimeresti o chiuloasa de genul , ori o inlocuiestie , ori o planeaza !
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 23-03-13, 21:43   #4
Mihaidb

Stock
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 3
Default Re: Lexus is220d arunca antigel!

Quote:
Originally Posted by MIRCAT View Post
depinde....este posibil!garnitura care ai schimbata este originala sau de producator?
Garnitura de chiuloasa este originala.acum totul s a rezolvat decat ca a trebuit sa mai scot inca vreo 2000 ron din buzunar.
Mihaidb is offline   Reply With Quote
Old 23-03-13, 21:47   #5
Mihaidb

Stock
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 3
Talking Re: Lexus is220d arunca antigel!

Quote:
Originally Posted by DEVIL's Style View Post
Baiatul tocmai va afla de ce unii evita lexusul is220d : Chiuloasa proiectata prost ! Daca ai ghinionul si nimeresti o chiuloasa de genul , ori o inlocuiestie , ori o planeaza !
Adevarat devil.si cei de la service mi au zis acelasi lucru,este o problema la lexus-urile 220d.mai cunosc pe cineva cu acelasi tip de masina acelasi motor la 90.000 km a cedat garnitura de chiuloasa.
Mihaidb is offline   Reply With Quote
Old 23-03-13, 23:52   #6
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: Lexus is220d arunca antigel!

Quote:
Originally Posted by Mihaidb View Post
Adevarat devil.si cei de la service mi au zis acelasi lucru,este o problema la lexus-urile 220d.mai cunosc pe cineva cu acelasi tip de masina acelasi motor la 90.000 km a cedat garnitura de chiuloasa.
Ce ai facut pana la urma! care a fost diagnosticul?
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 09-01-14, 11:46   #7
fusus85

Stock
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 1
Default Re: Lexus is220d arunca antigel!

salut spune-mi te rog ce problema a fost ca a inceput sa arunce iarasi antigel?ce nu era in regula?ce ia mai facut?
fusus85 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -