Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > NISSAN - INFINITI > Alte discutii Nissan - Infiniti

Reply
 
Thread Tools
Old 01-10-08, 14:38   #1
procos
Toyota Driver

Stage 3
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 90
Member of:
[Toyota]
Default Achiziţionare Nissan Cherry 1.5 Turbo

Bună ziua. Am deschis acest thread deoarece doresc sa achiziţionez un Nissan Cherry 1,5 turbo din 1984, iar informaţiile pe care le-am găsit pe internet sunt prea puţine (probabil că nu am căutat unde trebuia). Am deschis thread aici deoarece am observat că sunt mulţi oameni pricepuţi care ştiu despre ce vorbesc.

1 Aş dori să ştiu dacă acest model este pe injecţie sau pe carburator.
2 Au fost maşini fiabile la vremea lor? Vă daţi seama că nu mă aştept la cine ştie ce maşină bună după 24 de ani, am pus această întrebare mai mult din curiozitate.
3 Care ar fi punctul slab al acestei maşini (caroseria/motorul/cutia de viteze etc)?
4 Piese mai am vreo şansă să găsesc, se potrivesc piese şi de la alte modele de Nissan?

Orice informaţie despre această maşină, chiar dacă nu îmi răspunde la nici una din întrebări, o primesc cu mare plăcere.

Vă mulţumesc !
procos is offline   Reply With Quote
Old 23-10-09, 11:57   #2
chatagra

Stock
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 3
Default Re: Achiziţionare Nissan Cherry 1.5 Turbo

Salut ,
Modelul 1.5 turbo pot zice ca e o adevarata raritate si un candidat excelent pt tuning sau resturare .
Motorul este pe carburator dublucorp .
Sunt niste masini excelente daca au fost intretinute cum trebuie ( eu am una de 26 de ani 250 de mii de km facuti motor 1.5 dar fara turbo, momentan are nevoie de lucru la tablarie dar motorul toarce ca o pisica).
Caroseria e ca la o masina de 25 de ani ( adica vei gasi destul de multa rugina mai ales in partea amortizoarelor din spate )
Piese se gasesc pe comanda din catalog dar sunt foarte scumpe , pe ea poti folosi piese de la modelul de 1.5 normal , cel mai usor poti gasi piese din dezmembrari sau sa mai cumperi una neinmatriculata .
chatagra is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -