Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > NISSAN - INFINITI > Zona tehnica Nissan - Infiniti

Zona tehnica Nissan - Infiniti Zona tehnica, secrete, tips&tricks Nissan

Reply
 
Thread Tools
Old 17-03-08, 21:45   #1
88RED
Nissan Driver

Stage 5
 
88RED's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 619
Member of:
[Nissan]
Default probleme consum nissan silvia

am o mare problema cu nissanul meu consuma mult si nici cum nu pot sa il fac sa stea la relanti
motorul pe el este un fj20e din 84 daca are cineva ceva sugesti
__________________
Nissan Silvia FJ20DE-150CP
nissan 200sx s13 sr20det-200+ -proiect in curs
www.girex.ro
www.2fast2real.com
http://www.bhpracing.go.ro/
BHP- https://forum.4tuning.ro/173-cluburi/...-bistrita.html
88RED is offline   Reply With Quote
Old 18-03-08, 06:52   #2
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: probleme consum nissan silvia

84? are lambda cu taote ca ma indoiesc daca are vezi poate e stricata,

daca nu are lambda atunci are 4 fire sua 5 la debitmetru si un potentiomtru de reglaj (asta e la masinile care nu au lambda) si se mai regleaza si de acolo amestecul

vezi poate e senzorul de temperatura a motorului

vezi daca are self diagnostic si fa-i unul, vezi dac anu trage pe undeva aer fals
.....
200SX is offline   Reply With Quote
Old 18-03-08, 17:45   #3
88RED
Nissan Driver

Stage 5
 
88RED's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 619
Member of:
[Nissan]
Default Re: probleme consum nissan silvia

nu are sonda landa si nici mufa pt tester
incer sa ii reglez amestecul din debitmetru sa vad ce face
merci mult de sugestie
88RED is offline   Reply With Quote
Old 19-03-08, 05:17   #4
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: probleme consum nissan silvia

Quote:
Originally Posted by 88RED View Post
nu are sonda landa si nici mufa pt tester
incer sa ii reglez amestecul din debitmetru sa vad ce face
merci mult de sugestie
stiu ca n-are mufa
eu vb de self diagnostic tre sa sti de la 200SX despre ce vorbesc
ecu are un potentiometru pe le si 2 leduri invarti de la potentiometru ledurile clipocesc , cand clipocesc de x ori esti in modul x de diagnosticare in care poti diagnostica anumite chestii (care depinde de modul de diagnoza ales) si apoi cand selectezi modul invartind de potentiometru la max in directia cealalta o sa clipocesca ledurile de 3 ori becul verde de 5 ori becul rosu inseamna cod de eroare 35 te uiti in manualul de service si vezi ce insemna.........
la asta ma refeream
de la pagina 186 in colo
https://forum.4tuning.ro/showpost.php...94&postcount=4
din acest manual, e sitemul folosit de Nissan pt modelele mai vechi

la 200sx ledurile alea sunt exact pe latura calculatorului care e cel mai greu de vazut, asa ca la 200SX trebuie dat jos din suruburile cu care e prins de caroserie si rotit nitel ca sa poti vedea ce faci

vezi ca tot in manual scrie cum se regleaza si debitmetrul ai grija sa nu-l dereglezi.

Last edited by 200SX; 19-03-08 at 05:24.
200SX is offline   Reply With Quote
Old 19-03-08, 20:43   #5
88RED
Nissan Driver

Stage 5
 
88RED's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 619
Member of:
[Nissan]
Default

merci mult acuma descarc manualul si ma uit cat de repede sa vad care e problema

mam uitat de cateva minute la calculatorul masini mele si are potentiometru si leduri pt self diagnostic chiar lam desfacut si degeaba nici un led pe el ,
ma gandesc sa ii schimb injectoarele ce parere aveti?

scuze vroiam sa zic ca nu are nici potentiometru si nici leduri

Last edited by 200SX; 20-03-08 at 02:11.
88RED is offline   Reply With Quote
Old 20-03-08, 02:29   #6
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: probleme consum nissan silvia

Nu ma injura daca te trimit sa-ti cauti manualul de la masina pe net, si sa citesti acolo, la parte legata de consum mare si care sunt piesele care il genereaza.

1) debitmetru, poate sa simta ca primeste mult aer motorul si sa fie falsa acesta info sa dea benzina pt aer mult si sa-l inece nu f rau dar sa consume mult => mod de verificare scrie in manual pe loc in functie de turatie ce voltaj trebuie sa dea, aprat d emasura pui mana si masori ai nevoei de manual ca sa sti valorile bune, nu da valorile bune il reglezi de la potentiometru pana le da.

2) spartura intre debitmetru si admisie, trage are fals (asta nu cred ca creste consumul da e o problema), habar nu am cum s epoate verifica inafar de metoda ochiometrica

3) senzor de temperatura motor, zice ca e rece motorul tot timpul si mereg cu "socul tras" metoda de verificare scire in manual la fel aprat de masura, se baga sezorul in apa cald la diverse temperaturi si se citeste valoarea lui cu apratul d emasura scrie iara in manual temperaturile si valorile, nu da cat in manual se schimba

4) injectoare care curg, nu mai inchid perfect si curge mereu benzian prin ele, le dai jos si le testezi , se face destul de usor un banc de proba cu o pompa de benzina.... sa vezi daca picura sau nu cand sunt inchise

5) reg de presiune benzina blocat, ai pres in rampa mai mare decat trebuie => cant mai mare de benzian prin injectoare rez consum mai mare + ca poate nici nu reusesc sa se inchida bine inj la pres respectiva (avand in vedere ca au ceva ani de functionare in carca) se citeste presiunea benzinei in rampa de benzina si se copra cu valoarea din manual...

6) or mai fi si altele da m-am plictisit sa scriu


deci => ai nevoie de manual ca sa poti vedeea ce piese sunt in parametrii si sa poti elimina din lista d esuspecti piesele bune.


cel mai naspa e cand toate piesele sunt bune da tot nu merge


bafta
Attached Files
File Type: pdf Fj20man.pdf (1.22 MB, 45 views)
200SX is offline   Reply With Quote
Old 01-04-08, 23:43   #7
88RED
Nissan Driver

Stage 5
 
88RED's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 619
Member of:
[Nissan]
Default Re: probleme consum nissan silvia

merci mult de ajutor problema a fost de la vacumul de pe retur, cred ca era spart ca aveam in tot sistemul vacumatic benzina
88RED is offline   Reply With Quote
Old 02-04-08, 04:12   #8
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: probleme consum nissan silvia

Quote:
Originally Posted by 88RED View Post
merci mult de ajutor problema a fost de la vacumul de pe retur, cred ca era spart ca aveam in tot sistemul vacumatic benzina
hmm?

e un vacum care duce de la regulatorul de presiune la galeria de admisie (in fine uneori mai trece prin alte parti dar in principiu cam acolo e conectat)


ca sa ajunga benzina in traseul ala ar trebuii sa fie dus regulatorul de presiune la benzina, cumva strapuns.

asta e problema?


daca furtunul de vacum ar fi spart nu ar mai lucra regulatorul in functie de vacum si presiune, dar in nici un caz nu ar ajunge benzina in furtun.
200SX is offline   Reply With Quote
Old 02-04-08, 19:32   #9
88RED
Nissan Driver

Stage 5
 
88RED's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 619
Member of:
[Nissan]
Default Re: probleme consum nissan silvia

regulatorul de presiune era problema era strapuns
88RED is offline   Reply With Quote
Old 07-04-08, 00:02   #10
13kox

Stage 1
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 19
Default Re: probleme consum nissan silvia

daca te intereseaza am manual pt nissan silvia s12,til pot trimite pe mess, iti las idul meu pe privat,
13kox is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -