Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > NISSAN - INFINITI > Zona tehnica Nissan - Infiniti

Zona tehnica Nissan - Infiniti Zona tehnica, secrete, tips&tricks Nissan

Reply
 
Thread Tools
Old 04-03-10, 21:59   #1
h3llow33n

Stock
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 2
Default Nissan Primera 1.8

As vrea sa cumpar un Nissan Primera cu motor de 1.8 adus din Germania. Insa am dubii in legatura cu norma de poluare a masinii(daca e E4 sau E3). Un prieten a adus una de 1.6 din Spania si la RAR a iesit E3. Conteaza ce noxe scoate efectiv pentru stabilirea normei de poluare, sau norma de poluare este data de omologarea facuta de producator?
Daca puteti oferi alte detalii despre aceasta masina, probleme, tinuta de drum, zgomot pe autostrada... orice informatie ma poate ajuta.

Multumesc
h3llow33n is offline   Reply With Quote
Old 22-03-10, 07:42   #2
slv86
Nissan Driver

Stage 4
 
slv86's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 184
Member of:
[Nissan]
Default Re: Nissan Primera 1.8

salutare.
eu nu te-as sfatui sa iti iei cu motorul de 1.8, este cel mai rar motor folosit pe Nissanuri Primera si nu este cel mai fiabil. Cele de 1.6 sunt recunoscute ca fiind foarte robuste daca sti sa le intreti putin (schimb ulei la timp, bujii si alte consumabile). Cele de 2.0 sunt aproape indestructibile, motoare facute sa reziste sute de mii de km. mentionez ca Nissanul Primera are distributie pe lant, deci sunt fiabile
probleme la Primera nu o sa prea ai, doar grija la planetare, in rest no problem. pe partea electrica poti sta linistit ca nu o sa pice electrica.
APP. din ce an vrei sa fie masina? ca pe forumurile de specializare spun toti sa te feresti de Primera dupa 2002 (se stie, fuziunea Nissan-Renault)
__________________
I drift not because it is a quicker way around a corner, but the most exciting way. - Keiichi Tsuchiya, The Drift King
slv86 is offline   Reply With Quote
Old 22-03-10, 08:34   #3
h3llow33n

Stock
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 2
Default Re: Nissan Primera 1.8

Quote:
Originally Posted by slv86 View Post
salutare.
eu nu te-as sfatui sa iti iei cu motorul de 1.8, este cel mai rar motor folosit pe Nissanuri Primera si nu este cel mai fiabil. Cele de 1.6 sunt recunoscute ca fiind foarte robuste daca sti sa le intreti putin (schimb ulei la timp, bujii si alte consumabile). Cele de 2.0 sunt aproape indestructibile, motoare facute sa reziste sute de mii de km. mentionez ca Nissanul Primera are distributie pe lant, deci sunt fiabile
probleme la Primera nu o sa prea ai, doar grija la planetare, in rest no problem. pe partea electrica poti sta linistit ca nu o sa pice electrica.
APP. din ce an vrei sa fie masina? ca pe forumurile de specializare spun toti sa te feresti de Primera dupa 2002 (se stie, fuziunea Nissan-Renault)


Pai as vrea modelul de dupa 2002. Eu o sa stau mai mult in germania si vreau sa imi caut o masina acolo. La ei motoarele de 1.6 sunt extrem de rare, spre deosebire de cele de 1.8 sau 2.0. Stiu ca cele de 1.6 sunt E3.
Tu ai modelul de pana in 2002 nu? Presupun ca partea electronica e apropiata ca fiabilitate, iar motorul asta de 1.8 cred ca este derivat din cel vechi.

Multumesc pt informatii
h3llow33n is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -