Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Alte discutii Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 29-04-06, 00:16   #31
T@zMania

Stage 5
 
T@zMania's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 3,341
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[RENAULT]
[4Rally]
Default Re: top speed matiz....:))

la 160 nu simtzi viteza......incearca sa mergi cu o dacia cu viteza asta si o sa vezi ca e super naspa,pe cand la matiz cel putzin din pctul meu de vedere,nu se simte chiar asa de naspa viteza.cu al meu merg frecvent cu 130-140 km/h si nu mi se pare deloc ca se comporta rau sau ca se simte exagerat viteza.....multzi din prietenii mei au mers si au spus acelasi lucru....este intradevar riscant dintr-un alt punct de vedere,in caz de accident[doamne fereste]nu ai nici cea mai mica sansa,ptr ca la capitolul sigurantza e ''muci''.oricum ptr cei 796 cmc pe care ii are motorul eu zic ca se comporta mai mult deact onorabil....
__________________
T@zMania is offline   Reply With Quote
Old 29-04-06, 11:31   #32
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: top speed matiz....:))

Quote:
Originally Posted by T@zMania
la 160 nu simtzi viteza......incearca sa mergi cu o dacia cu viteza asta si o sa vezi ca e super naspa,pe cand la matiz cel putzin din pctul meu de vedere,nu se simte chiar asa de naspa viteza.cu al meu merg frecvent cu 130-140 km/h si nu mi se pare deloc ca se comporta rau sau ca se simte exagerat viteza.....multzi din prietenii mei au mers si au spus acelasi lucru....este intradevar riscant dintr-un alt punct de vedere,in caz de accident[doamne fereste]nu ai nici cea mai mica sansa,ptr ca la capitolul sigurantza e ''muci''.oricum ptr cei 796 cmc pe care ii are motorul eu zic ca se comporta mai mult deact onorabil....
eu cu mertzu nu ma risc chiar asa .... nu stiu de ce nu prea am increderi in masini , mi frica sa nu cedeze ceva sau doamne fereste sa dai peste ceva groapa ca te-ai dusss
__________________
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 29-04-06, 20:15   #33
T@zMania

Stage 5
 
T@zMania's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 3,341
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[RENAULT]
[4Rally]
Default Re: top speed matiz....:))

daca tzie dat sa mori in accident[doamne fereste]potzi sa mergi tu cu 20km/h ca se gaseste unu cu 200 la ora sa te loveasca.....o viatza ai si cred ca ar trebui sa o traiesti la ''maxim''
T@zMania is offline   Reply With Quote
Old 29-04-06, 20:16   #34
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: top speed matiz....:))

Quote:
Originally Posted by T@zMania
daca tzie dat sa mori in accident[doamne fereste]potzi sa mergi tu cu 20km/h ca se gaseste unu cu 200 la ora sa te loveasca.....o viatza ai si cred ca ar trebui sa o traiesti la ''maxim''
lol stiu ... si io ma duc tare , dar nu vreau sa ma omor singur
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 02-05-06, 11:25   #35
viorem87

Stage 2
 
viorem87's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 30
Default Re: top speed matiz....:))

Quote:
Originally Posted by tng
... se pare ca 160 e cam viteza maxima la matiz
mai merge ... iti spun eu din experienta
viorem87 is offline   Reply With Quote
Old 02-05-06, 17:01   #36
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: top speed matiz....:))

Quote:
Originally Posted by viorem87
mai merge ... iti spun eu din experienta
daca il inpinge cineva din spate , sau e la deal.....
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 02-05-06, 19:09   #37
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: top speed matiz....:))

Quote:
Originally Posted by T@zMania
la 160 nu simtzi viteza......incearca sa mergi cu o dacia cu viteza asta si o sa vezi ca e super naspa,pe cand la matiz cel putzin din pctul meu de vedere,nu se simte chiar asa de naspa viteza
te asigur eu ca viteza de 160 km/h cu o dacie bine intretinuta se simte altfel decat cu matiz (idem tico) si nu vorbesc din auzite
alt off-topic: am mers cu 150 cu tico si e cam aceeasi chestie dpdv al stabilitatii, nu cred ca mai repet experienta
__________________
https://i1195.photobucket.com/albums/aa389/quick_5hifter/w191180452small-1.jpg
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 04-05-06, 23:12   #38
T@zMania

Stage 5
 
T@zMania's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 3,341
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[RENAULT]
[4Rally]
Default Re: top speed matiz....:))

Quote:
Originally Posted by quick_5hifter
te asigur eu ca viteza de 160 km/h cu o dacie bine intretinuta se simte altfel decat cu matiz (idem tico) si nu vorbesc din auzite
alt off-topic: am mers cu 150 cu tico si e cam aceeasi chestie dpdv al stabilitatii, nu cred ca mai repet experienta
nu imi vine sa cred ca aud asta din gura unui posesor de tico!!!am mers cu tico si eu cu 150,cu matiz cu 160 si cu dacia cu aproape 150 si vreau sa spun ca nu exista grad de comparatzie,pe cand dacia statea sa zboare celelalte doua mai ''mici'' se comportau mult mai bine,sa nu mai zic ca motorul de dacie facea un zgomot insuportabil.....sincer nu stiu ce sa mai cred....dupa parerea mea e mult mai stabil un matiz sau tico la viteza mare decat o berlina stok!dar fiecare cu parerea lui
T@zMania is offline   Reply With Quote
Old 05-05-06, 14:17   #39
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: top speed matiz....:))

poate sunt putin subiectiv, si tico si dacia cu care am mers cu vitezele respective sunt masinile mele si:
-dacia avea amortizoarele foarte bune la momentul ala, eram in masina 3 persoane cu greutate moderata/mica + 14 (paisprezece) pachete cu gresie -> 160 km/h pe bord
-tico avea (si are si acum) amortizoarele cam slabe pe spate, iar la 150 km/h pe ceas chestia asta iti dadea o senzatie foarte neplacuta...in matiz n-am condus eu cand am vazut viteza de 160 km/h (tot pe ceas), dar matizul respectiv era nou si nu stiu cum ti s-a parut tie stabil
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 05-05-06, 14:33   #40
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: top speed matiz....:))

totusi nu vi frica ca cedeaza ceva pe masina la viteza aia?
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 05-05-06, 15:14   #41
tng
Observator 4tuning

Stage 5
 
tng's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,936
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[Virtual Tuning]
[Opel]
Default Re: top speed matiz....:))

Quote:
Originally Posted by wtcvictim
totusi nu vi frica ca cedeaza ceva pe masina la viteza aia?
nu mai fi asa fricos .. gandeste pozitiv
tng is offline   Reply With Quote
Old 05-05-06, 16:28   #42
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: top speed matiz....:))

Quote:
Originally Posted by tng
nu mai fi asa fricos .. gandeste pozitiv
nu is fricos , si mie imi place sa ma duc cu viteza , numai vreau sa prind macar 25 de ani integral

hmm... pt ca m-ai facut fricos, o sa incerc sa bag un top speed la c220 sper sa ajung pe la 230 macar
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 06-05-06, 08:32   #43
T@zMania

Stage 5
 
T@zMania's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 3,341
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[RENAULT]
[4Rally]
Default Re: top speed matiz....:))

Quote:
Originally Posted by wtcvictim
nu is fricos , si mie imi place sa ma duc cu viteza , numai vreau sa prind macar 25 de ani integral

hmm... pt ca m-ai facut fricos, o sa incerc sa bag un top speed la c220 sper sa ajung pe la 230 macar
asteptam cu nerabdare...
T@zMania is offline   Reply With Quote
Old 06-05-06, 09:21   #44
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: top speed matiz....:))

Quote:
Originally Posted by T@zMania
asteptam cu nerabdare...
nici nu prea am pe unde , doar pe o sosea dar c-am stau "baeetzii" cu radaru , trebuie sa incarc detectoru
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 10-05-06, 02:37   #45
TIR

Stage 5
 
TIR's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,120
Member of:
[VW]
[Fiat]
[AUDI]
[SEAT]
[SKODA]
[RENAULT]
Default Re: top speed matiz....:))

Mda eu am avut pt 3 zile un matiz... Masia era distrusa masina de firma de la agenti va dati seama... Deci directia era varza la ea... pana la urma m-am obisnuit... I-am dat 80 in a 3 viteza 120 in a 4 si surpirza 140 a 5 a... Am facut un drum rm. valcea - sibiu .... in 50 de minute cu matizul... Nici nu imi venea sa cred da nu o sa o mai fac am fost nebun... Pe la iesirea din sibiu unde mai e si putina panta... am prins 150 km/h am si poze o sa le atasez cat de curand... oricum senzatia e tare rau...
__________________
Fiat 500 Abarth transformation
TIR is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -