Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Alte discutii Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 31-07-08, 12:42   #31
danutz_2007

Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 316
Default Re: OHC sau DOHC ?

eu prefer dohc-ul...asta poate ca am si un espero dohc,dar am mers si cu cielo si espero ohc....intr-adevar la un espero de 1.8 ohc se simte diferenta!citeam mai pe la inceput ca motoarele acestea nu ar fi fiabile....nu e adevarat...chiar nu e adevarat deloc!am un amic care are un espero tot de 1.5 dohc si i s a rupt cureaua de distributie in mers....si.....surpriza,motorul nu a pait nimic!asa ca nu e lege sa iti faci motorul praf daca se rupe cureaua!

Last edited by Snapy_xxl; 31-07-08 at 12:51.
danutz_2007 is offline   Reply With Quote
Old 01-08-08, 10:06   #32
nucu_as
VW Driver

Stage 5
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 368
Member of:
[VW]
Default Re: OHC sau DOHC ?

Quote:
Originally Posted by danutz_2007 View Post
eu prefer dohc-ul...asta poate ca am si un espero dohc,dar am mers si cu cielo si espero ohc....intr-adevar la un espero de 1.8 ohc se simte diferenta!citeam mai pe la inceput ca motoarele acestea nu ar fi fiabile....nu e adevarat...chiar nu e adevarat deloc!am un amic care are un espero tot de 1.5 dohc si i s a rupt cureaua de distributie in mers....si.....surpriza,motorul nu a pait nimic!asa ca nu e lege sa iti faci motorul praf daca se rupe cureaua!
DOHC este 16V (2 axe pe cama) si daca se rupe cureaua in mers e belea mare pt ca se idoaie supapele...se buleste axul cu came, pe cand la SOHC este 8V si nu se intampla intradevar nimic daca se rupe cureaua (1 ax pe cama), inlocuiesti cureaua si gata nu afecteaza motorul.
__________________
Golf 5
nucu_as is offline   Reply With Quote
Old 06-08-08, 05:26   #33
electric_style
Opel Driver

Stage 5
 
electric_style's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,949
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[Opel]
Default Re: OHC sau DOHC ?

exact!
electric_style is offline   Reply With Quote
Old 14-09-08, 15:58   #34
nt98adu

Stage 5
 
nt98adu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,820
Default Re: OHC sau DOHC ?

Quote:
Originally Posted by danutz_2007 View Post
eu prefer dohc-ul...asta poate ca am si un espero dohc,dar am mers si cu cielo si espero ohc....intr-adevar la un espero de 1.8 ohc se simte diferenta!citeam mai pe la inceput ca motoarele acestea nu ar fi fiabile....nu e adevarat...chiar nu e adevarat deloc!am un amic care are un espero tot de 1.5 dohc si i s a rupt cureaua de distributie in mers....si.....surpriza,motorul nu a pait nimic!asa ca nu e lege sa iti faci motorul praf daca se rupe cureaua!

Poate s-a rupt cureaua de alternator! Daca era distributia, nu mai scapa chiulasa intreaga!
nt98adu is offline   Reply With Quote
Old 16-01-09, 21:34   #35
XoRRo
Opel Driver

Stage 5
 
XoRRo's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 506
Member of:
[Opel]
[VW]
Default Re: OHC sau DOHC ?

1.5 dohc daca se rupe curea indoaie supapele... e aproape imposibil sa nu atinga... ati vazut vreodata cum arata pistoanele de dohc ? sunt alezate in ele 4 gauri sa aiba loc supapele.... la ohc stiu din propia experienta ca nu pateste nimic
__________________
Opel Vectra C Z18XER
Volkswagen Transporter T4 AAB .... 5 in linie...
XoRRo is offline   Reply With Quote
Old 16-01-09, 21:36   #36
Bryan

Stage 5
 
Bryan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,159
Default Re: OHC sau DOHC ?

la cielo sunt 2 cutii de viteze, ambele au aceleasi rapoarte, difere doar raportul final, la una e 3.94 si la cealalta 4 si ceva (deci mai scurta)
la executive doar cea lunga
Bryan is offline   Reply With Quote
Old 20-01-09, 08:29   #37
CIPRIAN_17_CIP
Daewoo Driver

Stage 4
 
CIPRIAN_17_CIP's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 196
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: OHC sau DOHC ?

Quote:
Originally Posted by danutz_2007 View Post
eu prefer dohc-ul...asta poate ca am si un espero dohc,dar am mers si cu cielo si espero ohc....intr-adevar la un espero de 1.8 ohc se simte diferenta!citeam mai pe la inceput ca motoarele acestea nu ar fi fiabile....nu e adevarat...chiar nu e adevarat deloc!am un amic care are un espero tot de 1.5 dohc si i s a rupt cureaua de distributie in mers....si.....surpriza,motorul nu a pait nimic!asa ca nu e lege sa iti faci motorul praf daca se rupe cureaua!

In mod sigur nu era cureaua de distributie,o fi fost cea de AC sau de la alternator.NU au cum sa scape intregi supapele daca se rupe.Dar daca s-a intamplat asta ar fi a 8-a minune a lumii ,glumeam.danutz nu are cum sa se intample asta.Ia mai intereseaza-te si vezi daca avem dreptate.
__________________
INSURED by dESPERadO
CIPRIAN_17_CIP is offline   Reply With Quote
Old 03-02-09, 02:16   #38
coseru_i

Stage 5
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 404
Default Re: OHC sau DOHC ?

din ce am auzit si eu, ohc ar fi mai fiabile... Nu spun asta pt ca eu am ohc.
Legat de viteza maxima, eu am luat mers maxim pe autostrada (4 persoane si bagaje, ce-i drept) cu 175 km/h. Cred ca mai avea putina pedala, dar nu lua mai mult de 5 km/h. Aveam deja peste 6000RPM. Ca sa nu mai vb de eroarea kilometrajului. La unul din matizurile de la munca imi arata cu 15km/h mai mult decat la celalalt mers unul langa altul si cu 20km/h mai mult deact pe GPS la viteza de 60km/h.
coseru_i is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -