Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Alte discutii Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 26-03-08, 09:17   #16
electric_style
Opel Driver

Stage 5
 
electric_style's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,949
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[Opel]
Smile Re: OHC sau DOHC ?

Quote:
Originally Posted by Geo_ZGA View Post
pai e normal sa se simta diferenta intre motor de 1.8 si motor de 1.5, oricat ar fi el de Dohc.
Electric, dar tu parca te laudai cu un motor de Opel, de ~105cp. motorul 1.5 dohc de pe espero sau cielo are 90cp. asa ca nu poti sa compari motor de opel de 105-110cp cu motor daewoo de 90cp... nu crezi?
tati la mine in familie sunt 2 espero !!! unu al meu cel alb din avatar are 1.8 motor GM , de opel caravan , skimbat acum 3 ani , iar tata are...espero 1.8 95 cp...albastru un CD din 97 !!! eu faceam comparatie dintre cel de 1.8 standard al lui tata , cu cel de 1.5 al tovarasului meu!!! pai eram tampit sa ma apuc sa-l compar cu motoru meu cu al lui cel de 1.5...era logic ca diferenta era mult mai mare de la 110 cp , motor mult mai puternic , de opel totusi , cu unul de daewoo 90 cp!!! e o diferentza totusi !!! puteam sa am yo si motor de 1.5 , dar de opel , iar el de 1.5 daewoo ca tot era o diferentza!!! sper sa ca te-am lamurit!
electric_style is offline   Reply With Quote
Old 26-03-08, 10:44   #17
W R S

Stage 5
 
W R S's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 347
Member of:
[AUDI]
Default Re: OHC sau DOHC ?

am spus ... DOHC 1.5 16v are 64 kw adica 86 CP , au fost facute si modele non-euro , acestea cred ca erau cele cu 90 cai ...

vezi ca eu fac opelurile 1.6 16v cu 101 cai de la opel , probabil e greutatea .
__________________
->Reparatii Turbosuflante 0754.455.425
W R S is offline   Reply With Quote
Old 26-03-08, 11:46   #18
electric_style
Opel Driver

Stage 5
 
electric_style's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,949
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[Opel]
Default Re: OHC sau DOHC ?

Quote:
Originally Posted by W R S View Post
am spus ... DOHC 1.5 16v are 64 kw adica 86 CP , au fost facute si modele non-euro , acestea cred ca erau cele cu 90 cai ...

vezi ca eu fac opelurile 1.6 16v cu 101 cai de la opel , probabil e greutatea .
stiu sigur k cele de 1.5 16v espero au 90 cp ,iar legat de performantza ta ca faci opelurile 1.6. 16v...mi-ar fi placut sa ne bagam la o liniutza (pacat ca nu esti din craiova)
electric_style is offline   Reply With Quote
Old 14-04-08, 09:22   #19
electric_style
Opel Driver

Stage 5
 
electric_style's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,949
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[Opel]
Default Re: OHC sau DOHC ?

legat de topicurile anterioare...in care se vorbea despre viteza maxima atinsa de un cielo!!! va intreb pe voi , ca majoritatea aveati cielo!!! poate atinge un cielo GLE Korea cu fabricatie (96-97) 190km/h fara nici un fel de modificare ???
electric_style is offline   Reply With Quote
Old 14-04-08, 11:41   #20
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,819
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: OHC sau DOHC ?

daca masina e buna, "in toate mintile ei".... pe ceas, da! cu cielo din '96 am mers cu ~180, mai putea ceva-ceva, dar rotile neechilibrate, geometria praf... si cu al meu din 2006 tot cam 180-185. ambele viteze, cu ambele masini, le-am prins pe autostrada, cu masina plina... cu masina goala s-ar fi dus mai usor la viteza ceva mai mare. dar sa retinem ca e vorba de ce afiseaza ceasul.
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 14-04-08, 23:31   #21
D o n n

Stage 5
 
D o n n's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,971
Default Re: OHC sau DOHC ?

dapp...se duce si fara modificari..doar ca te rogi un pic mai mult de ea si iti vine sa te dai jos sa impingi sa duca mai repede acul pe 200km/h...
__________________
All the way up..
D o n n is offline   Reply With Quote
Old 15-04-08, 01:10   #22
W R S

Stage 5
 
W R S's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 347
Member of:
[AUDI]
Default Re: OHC sau DOHC ?

S-au mai scris o gramada pagini pe subiectul asta aici pe 4 tuning ( https://forum.4tuning.ro/313-discutii-daewoo/14098-viteza-maxima-cielo.html ).

200km/h este o viteza mult prea mare pentru un Cielo . Eu sustin ca nu ajunge la viteza asta.

Al meu DOHC la aproximativ 180 se opreste,am mers o gramada cu el asa si nu mai urca .
W R S is offline   Reply With Quote
Old 15-04-08, 10:45   #23
D o n n

Stage 5
 
D o n n's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,971
Default Re: OHC sau DOHC ?

mai...cei care au luat 200...au spus ca era acul pe 200.....acum ca or mai fi erori si reali erau 190....e altceva..dar daca la om s-a dus pe 200 acul...el spune ce a vazut...a mea cu motorul varza s-a dus in 150...si e din 96sohc.am crezut ca pierd motorul pe drum...cand o fi buna...o sa incerc si petse 180
D o n n is offline   Reply With Quote
Old 15-04-08, 11:38   #24
electric_style
Opel Driver

Stage 5
 
electric_style's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,949
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[Opel]
Default Re: OHC sau DOHC ?

Quote:
Originally Posted by W R S View Post
S-au mai scris o gramada pagini pe subiectul asta aici pe 4 tuning ( https://forum.4tuning.ro/showthread.php?t=14098 ).

200km/h este o viteza mult prea mare pentru un Cielo . Eu sustin ca nu ajunge la viteza asta.

Al meu DOHC la aproximativ 180 se opreste,am mers o gramada cu el asa si nu mai urca .
iata un posesor de cielo (dohc 16v totusi) care recunoaste ca viteza maxima nu sare de 180km/h!!! tot respectu'
electric_style is offline   Reply With Quote
Old 15-04-08, 11:52   #25
D o n n

Stage 5
 
D o n n's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,971
Default Re: OHC sau DOHC ?

e obligatoriu ca dohc sa depaseasca sohc?in fine sa incheiem subiectu asta
D o n n is offline   Reply With Quote
Old 15-04-08, 13:45   #26
W R S

Stage 5
 
W R S's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 347
Member of:
[AUDI]
Default Re: OHC sau DOHC ?

Din moment ce un DOHC are puterea la o plaja de turatii mai mare si 10 cai in plus as deduce sa depaseasca un OHC.
@electric_style ce rost are sa spun 200 daca 180 arata pe bord...
Sunt curios cu un gps cat arata ... 160 '?
W R S is offline   Reply With Quote
Old 15-04-08, 14:03   #27
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,819
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: OHC sau DOHC ?

si cutia de viteze ce zice? poate ai o cutie cu rapoarte diferite fata de sohc... ce pot sa spun mai mult decat ca pun pariu pe orice ca masina mea trece de 185 km/h goala, pe ceas?! viteza reala e altceva... dar pe ceas eu zic ca ating 190 km/h.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 15-04-08, 20:37   #28
W R S

Stage 5
 
W R S's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 347
Member of:
[AUDI]
Default Re: OHC sau DOHC ?

Cutia stiu ca e mai scurta doar in treapta 2`a la mine , restul sunt la fel .

Eroarea pe ceas difera de la un cielo la altul...
Frumos ar fi sa facem testul pe un DOHC si un OHC cu GPS

Probabil multe cielo au pus acul vitezometrului pe 200 km/h,de aici si mitul ca ar prinde viteza asta.
W R S is offline   Reply With Quote
Old 15-04-08, 22:24   #29
D o n n

Stage 5
 
D o n n's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,971
Default Re: OHC sau DOHC ?

cu gps`ul nu am incredere,,,,am incredere mai mult in kilometrajul meu...eram cu un golf 4 si avea gps...la 120 la ora arata ca avea 90...totusi...avea doar 2 ani golful ala...nu cred eu ca insela cu 30 la ora kilometrajul..
D o n n is offline   Reply With Quote
Old 16-04-08, 02:47   #30
W R S

Stage 5
 
W R S's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 347
Member of:
[AUDI]
Default Re: OHC sau DOHC ?

Poate avea golfuletul alte roti , alte dimensiuni ?! )

Eu unul am auzit ca iti determina cu o foarte mare precizie viteza...poate mai conteaza si firma GPS`ului, cine stie , nu am, nu stiu
W R S is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2026 4Tuning -