Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Alte discutii Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 10-01-08, 22:43   #1
Erros20

Stage 5
 
Erros20's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 315
Thumbs down Rugina

Azi dupa ce am spalat masina ... am constatat cu parere de rau ca in zona aripilor din spate isi face aparitia nemiloasa Rugina
Ce as putea face ca sa scap de ea ... dar nu prea drastic ...gen : taiata tabla si sudata alta si cum as putea face sa previn acest lucru pe viitor ... sa nu mai apara si in alte locuri
Care aveti ceva idei ... ascult
Erros20 is offline   Reply With Quote
Old 11-01-08, 10:26   #2
BGD_NNE

Stage 5
 
BGD_NNE's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 583
Default Re: Rugina

Quote:
Originally Posted by Erros20 View Post
Azi dupa ce am spalat masina ... am constatat cu parere de rau ca in zona aripilor din spate isi face aparitia nemiloasa Rugina
Ce as putea face ca sa scap de ea ... dar nu prea drastic ...gen : taiata tabla si sudata alta si cum as putea face sa previn acest lucru pe viitor ... sa nu mai apara si in alte locuri
Care aveti ceva idei ... ascult
Poi ca sa nu tai tabla si sa sudezi alta tre sa o rezolvi cat este in strat superficial ...Daca ai cunostinte de tinichigerie sau daca vrei sa incepi sa invetzi tinichigerie curati portiunea de praf apoi iei un smilgher mai abraziv si incepi sa freci pana ramana tabla alba , apoi cu un smilgher mia fin freci iar ca sa nu ramane impuritati , degresezi , dai cu chit lasi sa se intareasca iar apoi la vopsit si gata !! in zona respectiva nu prea ai cum sa previi rugina deoarece aripile spate sunt expuse la apa foarte mult ...la toate cielo apare rugina in zona aia nu ai ce sa faci !!
__________________
Citroen C4 Coupe 1.6 ... cp

Read the Mothe`F*^&*`n Thread
Before You Mothe`F*^&*`n Post!!!
BGD_NNE is offline   Reply With Quote
Old 11-01-08, 13:22   #3
D o n n

Stage 5
 
D o n n's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,971
Default Re: Rugina

mie mia aparut si pe usa din spate...si la aripi pe spate am si eu....rugina...si e vopsita de 2 ani masina
D o n n is offline   Reply With Quote
Old 11-01-08, 13:27   #4
Erros20

Stage 5
 
Erros20's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 315
Default Re: Rugina

Odata am vazut la teleshoping pe unu care prezenta o solutie ... exemplu ... au facut toata masina cu solutia respectiva dupa care i-a dat foc la masina fara ca masina sa aiba nimic ... la vopsea ma refer ... si multe alte teste ... si jur ca ash fi tentat sa comand ... daca protejeaza de foc probabil protejeaza si de apa ....
Numa ca ma gandesc ca produsu care il primesti in mana nu seama cu acela de la tv
Erros20 is offline   Reply With Quote
Old 11-01-08, 13:37   #5
D o n n

Stage 5
 
D o n n's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,971
Default Re: Rugina

sincer...eu unu n`am incredere in ce e la telesjoping....akm cum vrei...si io am vazut k dai cu nush ce solutzie si nu mai apar puncte negre,adika de la pietricelele care sar de pe asfalt...si poti sa o si zgarii si nu ramane nimic...eu nu cred....in dastea...akm na.daca tu vrei sa incerci...is banii tai
__________________
All the way up..
D o n n is offline   Reply With Quote
Old 11-01-08, 13:42   #6
DACIA-Wrc

Stage 5
 
DACIA-Wrc's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 4,203
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Rugina

pe teleshop canal ai vazut treaba aia
si cand se ca cau porumbeii pe ea si apoi dadea cu smirghel, nu?
oricum ma bate gandul ca daca vopsesc toata masina( exterior, inteior, motor si porbagaj) la vara sa`i pun niste aparatori de noroi in spate.
__________________
Sa fi Om e o Intamplare, sa fi Domn e un Lucru Mare ! ! !
DACIA-Wrc is offline   Reply With Quote
Old 11-01-08, 15:09   #7
D o n n

Stage 5
 
D o n n's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,971
Default Re: Rugina

la mine in interiorul aripilor pe spate, am stratul ala protector....(nush din ce e )cam de grosimea unui carton...si zici k s`a dezlipit de pe tabla asa sta....si orikm daca ii pui aparatori de noroi pe spate ,nuti mai apare rugina?k mie mi aparut pe dinafara si mai sus de buza aia...kam 2-3 cm mai sus...nush
D o n n is offline   Reply With Quote
Old 11-01-08, 16:12   #8
nucu_as
VW Driver

Stage 5
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 368
Member of:
[VW]
Default Re: Rugina

rugina apare si cu aparatori...si eu am aparatori si pe spate si pe fata...aceeasi problema...la aripile spate...rugina rugina rugina....ma duc si eu la primavara sa o mai retusez...
__________________
Golf 5
nucu_as is offline   Reply With Quote
Old 11-01-08, 17:04   #9
DACIA-Wrc

Stage 5
 
DACIA-Wrc's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 4,203
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Rugina

ce aparatori ai pus?
DACIA-Wrc is offline   Reply With Quote
Old 12-01-08, 01:33   #10
Erros20

Stage 5
 
Erros20's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 315
Default Re: Rugina

Hm ... azi am fost f hotarat ...
Am coborat jos si am desfacut in portbagaj ... am dat jos tapiteria aia ... si mam uitat pe acolo pe la aripi ...dezastru ...
Si la mine este aceasi problema cu aripa aia din interior ... e cam desfacuta ... si din cauza aia cred ca a intrat apa ..totul e ros pe acolo ... aia intr`un an cred ca e gata ... acuma maine o sa incerc sa o curat pe interior ... sa vad ce pot rezolva ... pf .... rugina vietzii
Erros20 is offline   Reply With Quote
Old 12-01-08, 19:56   #11
nucu_as
VW Driver

Stage 5
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 368
Member of:
[VW]
Default Re: Rugina

Quote:
Originally Posted by DACIA-Wrc View Post
ce aparatori ai pus?
te referi la aparatorile de noroi sau la cele interioare?
aparatori de noroi majoritatea avem la toate rotile...pe cand cele interioare eu nu am decat pe fata poate deaia mia aparut si rugina ca pe spate la roata se vede tot....

ps: scuze de intarziere...am avut ceva treaba....
nucu_as is offline   Reply With Quote
Old 16-01-08, 21:54   #12
XoRRo
Opel Driver

Stage 5
 
XoRRo's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 506
Member of:
[Opel]
[VW]
Default Re: Rugina

eu am rugina peste tot.... aripi, usa... pe dedesubt....
XoRRo is offline   Reply With Quote
Old 16-01-08, 22:37   #13
drive2fast

Stage 1
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 22
Default Re: Rugina

Mie mi-e frica sa ma uit... dar cred ca imi fac maine curaj Pe dinafara pare sa nu aiba, dar nu sunt sigur
drive2fast is offline   Reply With Quote
Old 16-01-08, 22:44   #14
Erros20

Stage 5
 
Erros20's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 315
Default Re: Rugina

:d ... curaj curaj ... ca numa 10 milioane e ... revopsitu si kituitu` .. din cate stiu eu .
Care e la zi cu niste informatii despre revopsire si kituire ?
Erros20 is offline   Reply With Quote
Old 16-01-08, 22:50   #15
DACIA-Wrc

Stage 5
 
DACIA-Wrc's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 4,203
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Rugina

nucu_as eu nu stiu sa citez , sper sa deduci.
eu am ala corean si in spate nu am aparatori de noroi.
in fata am la ambele roti, in spate nu.
se gasesc de spate de cumparat?
DACIA-Wrc is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -