Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Alte discutii Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 07-01-08, 11:03   #16
Ovy_cielo

Stage 3
 
Ovy_cielo's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 87
Default Re: Cielo Timp 0-100km/h

aa si sa-i raspund shi lu dacia nu nu eu eram la volan ci tata pt ca el e sofer profesionist si isi permite eu la viteza aia crek ma rasturnam cu ea pt ca deja la 180 pluteste la 200 e moarte cu ea.am 18 ani dar nu am permisul luat inca dar mai merg shi eo cu ea noaptea asha sa nu se prinda lumea si mai mult de 110 nu i-am dat ca mi-e frika mai ales fara permis puscarie scrie pe mine daca se intampla ceva... respect ceao
Ovy_cielo is offline   Reply With Quote
Old 07-01-08, 11:07   #17
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Cielo Timp 0-100km/h

si poza... inca nu aveam 180 si turometrul era usor trecut de 5000 ture. de la viteza asta in sus chiar e nevoie de multa "pedala" si destule ture ca sa urce la 200 km/h.
oricum, sa fiti toti constienti ca viteza asta nu e reala. eroarea este dir prop cu viteza. cu cat creste viteza, cu atat eroarea este mai mare...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC01674.JPG
Views:	91
Size:	368.2 KB
ID:	420602  
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 07-01-08, 11:21   #18
DACIA-Wrc

Stage 5
 
DACIA-Wrc's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 4,203
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Cielo Timp 0-100km/h

dar tot nu ai raspuns daca ai condus tu sau nu.
geo...sa sti ca nu are eroare pentru ca am muscat radar cu 120 si fix cu atata m`a prins.
pana la 120km/h n`am deloc eroare...poate dupa aia
__________________
Sa fi Om e o Intamplare, sa fi Domn e un Lucru Mare ! ! !
DACIA-Wrc is offline   Reply With Quote
Old 07-01-08, 11:23   #19
DACIA-Wrc

Stage 5
 
DACIA-Wrc's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 4,203
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Cielo Timp 0-100km/h

nu de alta dar scrie 17 ani la ani .
geo ii drept de la 180 incolo urca destul de greu...dar merge
DACIA-Wrc is offline   Reply With Quote
Old 07-01-08, 11:33   #20
Ovy_cielo

Stage 3
 
Ovy_cielo's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 87
Default Re: Cielo Timp 0-100km/h

may eu sunt constient de anumite chestyy shi anume ca voi stitzi mai multe despre ce inseamna o masina in primul rand pt ca avetzi permis shi atzi fost pusi in tot felul de situatzii la volan.mi-am zis shi eu parerea de incepator shi cred ca nu e una prea rea... app geo vezi ca asha e in jur de 5100 rpm ai 180 pt ca si tu daca puneai acu` pe 180 observai ca turometrul era cam in acelasi loc ca in poza...
Ovy_cielo is offline   Reply With Quote
Old 07-01-08, 12:51   #21
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Cielo Timp 0-100km/h

Ovy, poza e facuta din dreapta bordului... deci acele nu se vad tocmai "realistic"
in poza am cam 5300 ture si cam 178 km/h, oricum sub 180 km/h. crede-ma ca stiu mai bine cum erau acele decat le vezi tu in poza
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 07-01-08, 12:55   #22
aXeL.ZeY
BMW Driver

Stage 5
 
aXeL.ZeY's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 379
Member of:
[DAEWOO]
Post Re: Cielo Timp 0-100km/h

Quote:
Originally Posted by Ovy_cielo View Post
sincer sa fiu am fost putzin baut cand am postat dar daca e asha abtine-te ca iti iau 10 000 de euro nush ce cielo ai avut tu dar acul la al meu a fost pe 200 shi nu ma poate contrazice nimeni.de la 160 un pic mai greutz dar ia 180 repejor ,iar de acolo greu dar se duce pe 200 .ceao
Ma pustiu acum vad ca nu ai nici carnet, da nu conteaza iti mai zic inca o data tu nu o sa ai viteza aia care zici tu si anume 200 nici cand mi`oi vedea eu ceafa, ia-ti un gps si uite-te pe el sa vezi ce viteza ai cand zici tu ca acu e la 200, ai eroare cel putin 20 km/h, daca nu este chiar rupta sarma aia de la kilometraj si iti arata aiurea, motorul nu iti duce atat de mult, ca sa nu mai vorbim ca daca e din 2006 e si euro 3.



Quote:
Originally Posted by DACIA-Wrc View Post
m`am dat cu un cielo stock cu loganu asta nou pe 380 metri si am ajuns cu jumate de masina.
cielo`ul era a unui vecin de la firma si loganul era a altui prieten proprietate personala.
cielo`ul era din 97 loganul din 2007. diferenta de tehnologie de 10 ani.
cielo`ul nu s`a facut de rusine.
si daca tu toba, filtru, chip mai mult de 160 nu putea inseamna ca era varza(fara suparare)
a meu 8v ii dau 200 pe ceas si cand am fost in franta acuma 2 ani i`am dat pe autostrada de l`am prafonat in 5.
la 200 aveam 5500rpm. si in 5 plafoneaza la 7000. fa calcul matematic vezi ce viteza iasa apoi scade vreo 10% sa zicem marja de kilometraj.
oricum peste 120-130 rar ma duc.
in fine


ovi_cielo i`ai dat 200 zici nu? si ai condus cumva tu sau sau de unde sti ca aveai 200?
Nu exista diferenta aia de care zici tu DACIA-Wrc este aceeasi tehnologie, golanu are aceeasi tehnologie cu cielo, nu e cu nimic mai presus, depinde si ce motor avea loganu, ala de 1.6 pe treapta 1 si 2 (pana pe la vreo 60) se ducea putin in fata mea, pe 400 m cred ca il faceam dar nu am apucat. Iar masina mea nu avea chip avea doar toba si filtru, nu am zis nimic de chip, daca aveam chip insemna sa o duc undeva pe la vreo 95 cp si atunci se schimba situatia, o toba pusa fara cap(cum a fost a mea, recunosc) iti ia din cuplu la turatii mici, dar urca ceva mai repede in ture si atunci castigi putin. Cielo`ul meu nu era varza, avea 24k km cand l-am dat si a fost intretinut dar si forjat, de la 160 nu mai vroiam eu sa ii dau pt ca nu o simteam in siguranta dar o si simteam ca nu mai trage. Cum a zis si Geo ai erori serioase la kilometraj, sau sarma stricata.
aXeL.ZeY is offline   Reply With Quote
Old 07-01-08, 13:02   #23
Ovy_cielo

Stage 3
 
Ovy_cielo's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 87
Default Re: Cielo Timp 0-100km/h

bay axel eroare mai mult de 5-10km/h nu avea cum sa dea pt ca la asta fabricatzie recenta e electric kilometrajul din cate au zis aia la reprezentantza shi in plus eu nu am zis neaparat ca-s reali ci am zis ca acul a fost pe 200 acum poate cu un gps viteza reala era 190 nu se stie...pa
Ovy_cielo is offline   Reply With Quote
Old 07-01-08, 13:05   #24
Ovy_cielo

Stage 3
 
Ovy_cielo's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 87
Default Re: Cielo Timp 0-100km/h

aa shi inca ceva kilometrajul in general da eroare mare din cauza cauciucurilor shi a jentzilor e normal daca nu respectzi marimea jentzilor shi a cauciucurilor sa dea eroare f mare dar daca e cu sunt marimile stok te asigur ca mai mult de 10km/h nu ai eroare de kilometraj nici la 200/h... crede-ma sunt eo mai incepator asha dar am vb cu multzi care se pricep la masini f bine shi e shi logic ce am zis eu asha cred.pa
Ovy_cielo is offline   Reply With Quote
Old 07-01-08, 13:10   #25
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Cielo Timp 0-100km/h

ovy, nu te supara... dar ai si nu ai drepate. si mai mult nu ai... stii cum se zice: "teoria ca teoria, dar practica ne omoara"
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 07-01-08, 13:26   #26
DACIA-Wrc

Stage 5
 
DACIA-Wrc's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 4,203
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Cielo Timp 0-100km/h

daca nu as fi facut cluj-paris si retur cu masina as fi zic ca nu merge.
daca nu as fi facut cluj-atena cu cielo in vara as fi zis din nou ca nu merge...
dar merge 200 pe ceas...dar se intinde greu.
dupa ce`i fac motorul vreau as`i dau in gura si sa vad daca reusesc sa`l plafonez in 5 in romania :P
DACIA-Wrc is offline   Reply With Quote
Old 07-01-08, 13:31   #27
aXeL.ZeY
BMW Driver

Stage 5
 
aXeL.ZeY's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 379
Member of:
[DAEWOO]
Post Re: Cielo Timp 0-100km/h

Quote:
Originally Posted by DACIA-Wrc View Post
daca nu as fi facut cluj-paris si retur cu masina as fi zic ca nu merge.
daca nu as fi facut cluj-atena cu cielo in vara as fi zis din nou ca nu merge...
dar merge 200 pe ceas...dar se intinde greu.
dupa ce`i fac motorul vreau as`i dau in gura si sa vad daca reusesc sa`l plafonez in 5 in romania :P
Mama ta face coliva buna ? =))) scuza-ma da nu am putut sa ma abtin Daca cielo`u tau avea 200 si inca nu se plafonase inseamna ca nu-ti sta in fata nimic, eu zic sa le dai putin mai scurte
aXeL.ZeY is offline   Reply With Quote
Old 07-01-08, 14:40   #28
DACIA-Wrc

Stage 5
 
DACIA-Wrc's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 4,203
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Cielo Timp 0-100km/h

nu stiu daca face...dar de ce ma intrebi?
ai planuri nasoale...ca sa stiu...strang bani pt coroana si mama sa faca coliva?
DACIA-Wrc is offline   Reply With Quote
Old 07-01-08, 18:38   #29
aXeL.ZeY
BMW Driver

Stage 5
 
aXeL.ZeY's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 379
Member of:
[DAEWOO]
Post Re: Cielo Timp 0-100km/h

Nu te-ai prins ) ma refeream la faptul ca tu vrei sa vezi cat poate cielo`u tau, la viteza aia cred ca iti dai seama ce se poate intampla ! oricum glumeam iti dai seama
aXeL.ZeY is offline   Reply With Quote
Old 07-01-08, 19:20   #30
DACIA-Wrc

Stage 5
 
DACIA-Wrc's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 4,203
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Cielo Timp 0-100km/h

sunt constient de ce se poate intampla dar sper ca o data sa vad.
o data i`am dat 140 si apoi am pus frana brusc si am simtit instabilitatea masinii.
oricum...sa vad acuma cu volanta si chiuloasa.
am gasit o firna care ne poate face autocolant 3d...daca intereseaa pe careva
DACIA-Wrc is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -