Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Alte discutii Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 14-06-07, 21:58   #1
DACIA-Wrc

Stage 5
 
DACIA-Wrc's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 4,203
Member of:
[DAEWOO]
Default telescoape cielo

asta seara am fost cu telescoapele originale(varza) la un tip din cluj(un mos) ce cica reconditioneaza telescoape
si culme mi`a zis ca pentru cielo nu se pot reumple )
acuma imi pare rau de koni`urile alea reglabile...dar mno omu o pus banii le`am dat ( acuma`mi dau pumnio in cap.
la bani ff putini voi ce telescoape ati recomanda?
de la ce alta masina sa`i pun sa fie si rigida si si umpic mai lasata(oricum aia se lasa din arc nu din telescop dar in functie de telescop cumpar arcurile)
luni schimb ambreaju si daca tot va sta masina 2 zile in service as vrea sa`mi schimb si telescoapele si arcurile, si barea stabilizatoare.
problema`i ca nu stiu ce telescoape sa`mi pun.
aveti ceva idei?
vreau sa fie tare si rigida!
__________________
Sa fi Om e o Intamplare, sa fi Domn e un Lucru Mare ! ! !
DACIA-Wrc is offline   Reply With Quote
Old 15-06-07, 09:11   #2
Lao

Stage 5
 
Lao's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 1,205
Member of:
[Extreme Racing]
Default Re: telescoape cielo

Se incarca. Probabil ca nu se pricepea atat de bine cat se lăuda. Când te hotărăşti îmi spui, virezi banii pe cardul meu şi cam într-o săptămână sunt gata. 190 ron, telescoape întărite, de spate.
Lao is offline   Reply With Quote
Old 15-06-07, 22:34   #3
DACIA-Wrc

Stage 5
 
DACIA-Wrc's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 4,203
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: telescoape cielo

bun bun pe spate, si pe fata?
acuma pana miercuri is liber am dat si examenu de azi...sper sa trec :P da nu cu 5 ca nu`mi place 5`u
pe mine nu ma intereseaza numa spatele!!!
pe spate am amortizoare tari, chiar destul de tari...ideea ii ca vreau as pun 4 amortizoare si arcuri as prefera sa fie noi...dar nu`i neaparat.
tipu din cluj imi face cu 35 ron bucata(ca le am date jos) dar doar alea din spate, in fata nu le poate face(nu inteleg de ce nu)
degeaba schimb doar spatele(si acuma`i ok spatele) ca telescoapele lucreaza in cruce(x)
daca unu din fata`i dus automat il distruge si pe celallt din coltul opus si n`am facut nimic.
vreau 4 bucati ca vreau sa cobor umpic masina.
in alta ordine de idei imi trebuie o bara stabilizatoare...luni dimienata rezolvam cumva cu banii.


si in alte alta ordine de idei vi se pare normal ca 185/65/13 4 persoane in masina + 2 dictionare sa`mi frece guma in aripa?
mi`o distrus 2 gume noi cacamas pe ea masina.
dupa ce am gasit cu greu 185/65 deobicei astea pe 13 au bara de 70 si am gasit cu profil din ala w
cum se indoaie buza aia? efectiv dau ca taranu cu ciocanu pana se indoaie?
imi poate zice careva o modalitate? maine la prima ora ma si duc s`o indoi cumva.
nu uiotati de telescoape de fata...ce ar merge?
DACIA-Wrc is offline   Reply With Quote
Old 15-06-07, 23:40   #4
DACIA-Wrc

Stage 5
 
DACIA-Wrc's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 4,203
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: telescoape cielo

pareri



http://20054-fk-automotive.imosnet.d.../Seite_063.pdf




nu stiu daca pretul este pe bucata sau pe set.
oricum tre sa ma duc maine la un magazin din cluj care`s importatori fk pe transilvania...si sa vad daca`mi pot aduce mai repede
DACIA-Wrc is offline   Reply With Quote
Old 16-06-07, 19:32   #5
Lao

Stage 5
 
Lao's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 1,205
Member of:
[Extreme Racing]
Default Re: telescoape cielo

De 35 de ron o să te ţină, garantat. Acum am vorbit cu omul care mi le-a făcut mie.

190 - spatele, mai tari, fără scurtarea lor (asta dacă o laşi până in 4 cm.)
190 - faţa, mai tari, fără scurtarea lor.

Garanţie 12 luni. Preţurile sunt cu amortizoarele incluse, nu mai trebuie să trimiţi tu unele uzate.

Amortizoarele lucrează in x ?! Părerea mea e să-ţi "schimbi" meseriaşul, e cam varză.
Lao is offline   Reply With Quote
Old 16-06-07, 20:17   #6
gamerul

Stage 3
 
gamerul's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 119
Default Re: telescoape cielo

Arcuri FK am eu si se cunoaste diferenta intre o masina stock si a mea (in ceea ce priveste garda la sol). N-am citit daca ai sa nu amortizoare noi, dar sigur iti trebuie unele mai tari.
__________________
Cielo GL '96 / Rial Trigon 15" / FK Sport Springs / Simota Air Filter / Borla / Bi-Xenon / Pioneer + Hertz / ...
gamerul is offline   Reply With Quote
Old 16-06-07, 22:15   #7
DACIA-Wrc

Stage 5
 
DACIA-Wrc's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 4,203
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: telescoape cielo

clar...dar am gasit si eu pe site`ul de la fk
nu stiu daca pretul is pentru ele pentru toate 4 sau pe bucata
DACIA-Wrc is offline   Reply With Quote
Old 17-12-07, 23:30   #8
sutiucristi@yahoo.com

Stage 3
 
sutiucristi@yahoo.com's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 88
Default Re: telescoape cielo

am amortiz boge gaz fata spate si sunt multumit ptr unii putin rigida arcuri spate de bmw pisicuta merg super
sutiucristi@yahoo.com is offline   Reply With Quote
Old 21-01-10, 18:39   #9
july89

Stock
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 1
Default Re: bmw

am si eu o intrebare ... am un bmw si vreau sa trec de pe suspensi sport pe suspensi normale trebuie neaparat sa ii schimb si arcurile???
july89 is offline   Reply With Quote
Old 21-01-10, 20:06   #10
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: telescoape cielo

Ai gresit sectiunea (aici e Daewoo), dar primesti si un raspuns: daca ai arcuri care iti coboara masina mult, da! Pui si arcuri normale. Daca garda masinii e foarte putin coborata si amortizoarele normale au loc sa lucreze... atunci nu.
Dar parerea mea e ca trebuie sa le schimbi cu totul, si arcurile impreuna cu amortizoarele, fiindca, de obicei, lumea pune suspensii cat mai joase...
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 21-01-10, 22:06   #11
banzay

Stage 5
 
banzay's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,967
Default Re: telescoape cielo

Ca tot mi-am adus aminte de reconditionat/intarit amortizoare... Am auzit pe cineva ca se pot face amortizoarele calumea de tot, indiferent cat de slabe erau, tija sa fi fost in stare buna. Intarite si cica ies bine bine, mai ceva ca noi, garantie vreo 6 luni, dar de bani si unde nu mi-a zis...

Stiti voi cumva locuri unde se pot intari amortizoarele? Merita?
banzay is offline   Reply With Quote
Old 21-01-10, 23:35   #12
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: telescoape cielo

Sunt destui care intaresc amortizoare... vezi ca si pe sectiunea de vanzari a forumului sunt. Cat de bine le-or face... nu mai stiu.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -