Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Alte discutii Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 16-12-13, 08:10   #1
CNexiaT

Stage 3
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 86
Default Intrebare - Honda sau Daewoo?

Salut a-si dori si eu un sfat de la cunoscatori.
M-ar interesa sa cumpar o masina si dupa multe chiniuri si strofocari am decis sa aleg intre 2 marci si anume:
-Daewoo Cielo
-Honda Civic
Acu sunt in urmatoarea dilema: pe care sa o aleg,specificati va rog motivele.
Scuze daca am gresit/postat auirea topicul.
CNexiaT is offline   Reply With Quote
Old 16-12-13, 09:23   #2
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default re: Intrebare - Honda sau Daewoo?

Fiind pe zona Daewoo a forumului, cel mai probabil marea majoritate te vor sfatui pt Daewoo, e normal
Honda e altceva, alta calitate, alta masina... dar probabil ca cele sh nu stralucesc si vei avea de bagat bani in ea. Iar la capitolul asta, Daewoo exceleaza prin piese ieftine. Japonezele sunt cunoscute ca fiind de calitate, dar cu o intretinere scumpa...
Ca dotari, nu cred ca o vechitura de Honda sa-ti ofere mai mult decat o vechitura de Cielo... AC, geamuri electrice, inchidere centralizata... poate doar confortul sa fie mai bun la Honda, dar si asta depinde de model, de cat de intretinuta e masina etc.
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 16-12-13, 12:04   #3
robisavage

Stage 5
 
robisavage's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 1,107
Default Re: Intrebare - Honda sau Daewoo?

in 2 ani de zile la Honda nu am schimbat absolut nimic inafara de consumabile , acum depinde de ce masina gasesti cum a spus si Geo , pretul pieselor intradevar sunt mai scumpe in comparatie cu altele , in acest caz Cielo
robisavage is offline   Reply With Quote
Old 21-12-13, 21:02   #4
CNexiaT

Stage 3
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 86
Default Re: Intrebare - Honda sau Daewoo?

Quote:
Originally Posted by Geo_ZGA View Post
Fiind pe zona Daewoo a forumului, cel mai probabil marea majoritate te vor sfatui pt Daewoo, e normal
Honda e altceva, alta calitate, alta masina... dar probabil ca cele sh nu stralucesc si vei avea de bagat bani in ea. Iar la capitolul asta, Daewoo exceleaza prin piese ieftine. Japonezele sunt cunoscute ca fiind de calitate, dar cu o intretinere scumpa...
Ca dotari, nu cred ca o vechitura de Honda sa-ti ofere mai mult decat o vechitura de Cielo... AC, geamuri electrice, inchidere centralizata... poate doar confortul sa fie mai bun la Honda, dar si asta depinde de model, de cat de intretinuta e masina etc.
Quote:
Originally Posted by robisavage View Post
in 2 ani de zile la Honda nu am schimbat absolut nimic inafara de consumabile , acum depinde de ce masina gasesti cum a spus si Geo , pretul pieselor intradevar sunt mai scumpe in comparatie cu altele , in acest caz Cielo
Mersi de sfaturi insa nu am ales nici o marca din cele de mai sus!
Si am mi-am achizitionat un VW Passat B5 din 1999 1.9 tdi.
CNexiaT is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -