Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Alte discutii Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 15-07-09, 23:04   #46
aikman

Stage 5
 
aikman's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 995
Member of:
[DAEWOO]
[VW]
[Opel]
Default Re: Viteza maxima - Tico

tico duce acu pana la maxim dar dupa 130 e sport extrem ... eu am plecat la munte cu tico saptamna trecuta ... am dat si pedala pana jos , dar 130 cred ca o viteza relativ sigura pentru un tico ... oricum sigur in caz de impact , cred ca ma intalneam cu bunicu (e mort de 20 de ani) )
__________________
aikman is offline   Reply With Quote
Old 12-08-09, 20:02   #47
addyaddu
Renault Driver

Stage 3
 
addyaddu's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 80
Member of:
[DAEWOO]
[RENAULT]
Default Re: Viteza maxima - Tico

Motor refacut - am prins aprox 147-150 , 3 baieti in masina la 60-65 kg, Buzau - Merei .
Sincer, mi s-au inmuiat picioarele!!! dar a fost al naibii de placut!
addyaddu is offline   Reply With Quote
Old 12-09-09, 00:02   #48
crystygye

Stage 5
 
crystygye's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 428
Default Re: Viteza maxima - Tico

140 - cu 3 baieti in masina + scule de peste + gratar,mancare.etc...
si masina are 2 baterii de 65A..
Cu atata greutate masina s-a comportat super la 140...Dar fara oameni si bagaje...nu m-as risca
crystygye is offline   Reply With Quote
Old 05-11-09, 21:06   #49
nchivu

Stage 4
 
nchivu's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 174
Default Re: Viteza maxima - Tico

Salutare! ca viteza maxima 130 mergea mult mai mult da nu am mai avut unde(de cand am cumparato nu am iesit cu ea din bucuresti)
Dar tin sa precizez ca am ramas complect uimit intr-a doua am prins 80 cu acceleratia la maxim lucru la care nu ma asteptam la un motoras de 800 de cm
nchivu is offline   Reply With Quote
Old 07-11-09, 09:45   #50
valitataye


Stage 5
 
valitataye's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 3,465
Member of:
[Competitor CNCA]
[SEAT]
[4Tuning International]
Default Re: Viteza maxima - Tico

senzatie majora cu TICO la 160km/h )

am auzit si eo persoane care ar fi depasit 160km/h dar era umblat la motor
valitataye is offline   Reply With Quote
Old 07-11-09, 15:11   #51
aikman

Stage 5
 
aikman's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 995
Member of:
[DAEWOO]
[VW]
[Opel]
Default Re: Viteza maxima - Tico

tu cu ce ai depasit 160 ? cu bicicleta ? vad ca ai 17 ani
aikman is offline   Reply With Quote
Old 07-11-09, 18:10   #52
sergiuhusca

Stage 5
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 632
Default Re: Viteza maxima - Tico

Da mah...poate l-am tras eu...Vrei sa iti mai dau si tie vre-o 2 ponei?
sergiuhusca is offline   Reply With Quote
Old 07-11-09, 19:54   #53
valitataye


Stage 5
 
valitataye's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 3,465
Member of:
[Competitor CNCA]
[SEAT]
[4Tuning International]
Default Re: Viteza maxima - Tico

Quote:
Originally Posted by aikman View Post
tu cu ce ai depasit 160 ? cu bicicleta ? vad ca ai 17 ani
mda foarte nostim...daca nu ai fost atent am spos ca am auzit de la cnv care ar fi depasit 160km/h cu TICO...si nu conteaza ca eo am 17 ani...poate merg fara permis cu masina pe drumuri publice...si de bicicleta a fost un proiect care am vrut eo sa il fac..hai ca deja o dam in OFF topic...cius
__________________
valitataye is offline   Reply With Quote
Old 08-11-09, 00:29   #54
STREET
Daewoo Driver

Stage 5
 
STREET's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 3,062
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Viteza maxima - Tico

nu prea is de laudat vitezele astea cu tico
STREET is offline   Reply With Quote
Old 08-11-09, 19:31   #55
nchivu

Stage 4
 
nchivu's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 174
Default Re: Viteza maxima - Tico

ba eu cred ca sunt de laudat! tind cont de faptul ca buburuza are un consum minim! oricum pentru ce ai nevoie de mai mult de 140? unde sa mergi cu mai mult(in afara de autostrada) dar daca vrei o masina de viteza iati un mustang gt si gata Oricum eu unul sunt foarte impresinoat de ce poate aceasta gargarita!
nchivu is offline   Reply With Quote
Old 09-11-09, 13:22   #56
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Viteza maxima - Tico

1. cine nu a mers cu tico la viteze d-astea, si are vreo masina din 2001 incoace (gen opel, vw, etc), mai bine sa taca.
2. nu stiu exact cum e cu turatia, dar nu as merge cu a 2 a pana la 80... tocmai d-asta am 5 trepte
3. al meu are 150.000 km, nesegmentat, merge extrem de bine.
4. si ca sa fiu ontopic...
A2: 140 km/h (3 pers in masina+bagaje)
Paralela 45 (spre sinaia): 145 km/h (4 insi+bagaje).
si tin sa mentionez ca as duce-o si mai mult, pentru ca poate!
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 09-11-09, 19:37   #57
STREET
Daewoo Driver

Stage 5
 
STREET's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 3,062
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Viteza maxima - Tico

Quote:
Originally Posted by nchivu View Post
ba eu cred ca sunt de laudat! tind cont de faptul ca buburuza are un consum minim! oricum pentru ce ai nevoie de mai mult de 140? unde sa mergi cu mai mult(in afara de autostrada) dar daca vrei o masina de viteza iati un mustang gt si gata Oricum eu unul sunt foarte impresinoat de ce poate aceasta gargarita!
tu lauzi un tico cand merge cu 140 ?
sunte criminali? sau sinucigasi? si pe deasupra se kk pe el motorul la turatia aia ca sa nu mai vorbim de uzura si poluare
__________________

Contact: performancetuning2000@yahoo.com
STREET is offline   Reply With Quote
Old 10-11-09, 01:27   #58
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Viteza maxima - Tico

Quote:
Originally Posted by STREET View Post
tu lauzi un tico cand merge cu 140 ?
sunte criminali? sau sinucigasi? si pe deasupra se kk pe el motorul la turatia aia ca sa nu mai vorbim de uzura si poluare
tinand cont de capacitatea motorului si carcateristicile generale ale masinii, de asemenea si de vechimea acesteia, eu zic ca se tine mult mai bine ca alte masini... fara sa fiu rau, dacia nova/supernova, in ciuda injectiei, n-am vazut niciuna sa-mi dea flashuri (ba dimpotriva)
nu vad "uzura"... de ce altceva e facuta masina? sa mergi cu 1-2-3 prin oras?
si btw STREET, nu stiu la cate tico "se kk pe el motorul".... mie mi se pare ca abea de la 100 km/h incepe sa mearga gigea, si ador sa merg pe autostrada cu...cat ma duce... respectiv 140-150-160, in functie de context.
dar in fine, fiecare cu parerile lui, cu fricile lui, cu prejudecatile lui.... va zic din experienta ca tico se tine super bine atat pentru oras cat si pentru in afara.
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 10-11-09, 21:03   #59
aikman

Stage 5
 
aikman's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 995
Member of:
[DAEWOO]
[VW]
[Opel]
Default Re: Viteza maxima - Tico

aici cam fiecare cu parerea lui ... eu am cateva zeci de mii de kilometri cu ticozaurul meu ... am multe drumuri in tara si afara din tara ... adica imi stiu masina destul de bine ... si stiu sigur ca dupa 130 tico nu are cum sa se comporte bine , adica un tico normal are cam 4000 de ture in 130 ...
@B-99-SAA tu care mii de kilometri ai cu masina ta ? cam cate ture ai tu in 160 si cu trei oameni in masina ? si ca fapt divers asa ... cam ce consum ai tu cu stilul tau de mers ?
@valitataye esti cam inconstient daca faci asta ... sa mergi cu viteza asta si sa te lauzi cu asta ... oricum cred ca doar gura de tine
@sergiuhusca iti apari consatenii ? a fost o intrebare destul de normala zic eu ... si partea cu poneii ... nu am inteles exact ce vrei sa spui ... esti fermier ceva ? lucrezi la vrun grajd ceva si vrei sa faci si tu o treaba ? a si pentru tine si pentru copilul de mai sus ... voi chiar aveti tico sau doar sunteti in trecere ?
aikman is offline   Reply With Quote
Old 10-11-09, 23:59   #60
banzay

Stage 5
 
banzay's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,967
Default Re: Viteza maxima - Tico

Un motor de tico, matiz bun nu ar trebui sa ai probleme la 130. Singura problema tine de confortul auditiv (motorul de iti zornaie in urechi) si de o usoara instabilitate (la matiz mai ales, cu dinamica oului de o are). Sfaturile lui aikman ar trebui urmarite cu sfintenie, pt ca el stie ce vb. Sa ai un varf scurt de acceleratie la 160 nu e rau, mai cureti un injector, dar sa tii toata autostrada cu pedala blana sau sa omori masina peste 130-140 e cam gresit. Aici vad ca se vorbeste de vitezele astea pe autostrada, ceea ce mi se pare destul de corect, tinand cont ca pe un alt drum e destul de greu, cu tirurile de vin de pe contrasens si te cam balangane sau drumurile valurite, curbe etc. Chiar daca sunt motoare in 3 cil de turatie ceva mai mare, nu are rost sa le omori la drum lung. 90-110 scoti cel mai bun consum in raport cu performantele (raspuns la pedala in vit a 5-a)
banzay is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -