Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Alte discutii Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 09-02-13, 18:19   #1
nextul

Stage 3
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 148
Default Espero jante - dimensiuni

Salutare. AM cautat, dar nu am gasit, marimile standard, ptr espero, ptr jante, care se potrivesc FARA inele de centrare. Ce ET si J ?! de la cat pana la cat. Multam
nextul is offline   Reply With Quote
Old 11-02-13, 11:26   #2
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Espero jante - dimensiuni

La un simplu google...
Jante tabla 14'' Daewoo Espero • Jante otel 5.5Jx14 4x100x56,5 ET 49
56,5 e diametrul gaurii centrale.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 24-07-13, 18:03   #3
nextul

Stage 3
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 148
Default Re: Espero jante - dimensiuni

deci asta e marimea standard din fabrica si ptr alt et si j? de ex 6J si ET 38? imi trebuiesc inele de centrare? multumesc de raspuns !
nextul is offline   Reply With Quote
Old 24-07-13, 21:23   #4
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Espero jante - dimensiuni

inelele de centrare nu au treaba cu et-ul si J-ul... gaura centrala la Espero si Cielo e de 56,5. Orice e mai mic nu se potriveste... orice e mai mare are nevoie de inele de centrare, adica un inel care aduce gaura centrala a jantei la 56,5. fara inel de centrare jantele o sa bata pt ca, evident, nu se pot centra perfect doar din prezoane. jantele de aliaj au gaura centrala mai mare, deci da, ai nevoie la ele de inele de centrare cu interior de 56,5.
Ca explicatie: J-ul este latimea jantei, cu cat este mai mare, cu atat poti pune cauciucuri mai late. ET-ul reprezinta distanta dintre butuc si exteriorul jantei, doar ca numarul (gen et 38, sau et 49), cu cat este mai mic, cu atat iese janta mai mult in exterior. ET 49 - janta e mai in interior... ET 38 janta iese mai spre exterior.
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 12-03-14, 14:32   #5
nextul

Stage 3
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 148
Default Re: Espero jante - dimensiuni

Intrebare: Jante cu gaura de centrare de 57, niste borbet`uri 4x100, imi trebuie inele de centrare? sau se potrivesc la fix?
nextul is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -