Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Alte discutii Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 23-02-07, 10:00   #31
b0gdan4you

Stock
 
b0gdan4you's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 8
Unhappy Re: top SPEED ESPERO

Ok ! In primul rand imi cer scuze !!! dak se accepta bine dk nu imi pare rau, dmx are dreptate cu ceea ce a spus el de motorul ala 1.8 turbo, e in proiect o sa fac treaba dak fac rost de bani, am vrut sa ma dau rotund, intradevar costa ceva bani dar zic k merita! Espero are defapt motor de 1.5 si kilometrjaul este stricat(o problema care am vazut-o la multe espero) si din nou dmx demonstreaza k are dreptate !! Din nou imi cer scz .... tare gluma cu nfs-ul! SCUZE din nou!!! Cel mai mult a fugit 185. Incepusem sa aberez tare de tot oricum!! Scuze iar!!
b0gdan4you is offline   Reply With Quote
Old 23-02-07, 12:32   #32
DACIA-Wrc

Stage 5
 
DACIA-Wrc's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 4,203
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: top SPEED ESPERO


incet incet iasa adevarul la iveala...eu astept din 89 sa vad din ce cauza o scapat ceasca sa fie omorat si unde ii...dar mno va mai trece timpul :P
__________________
Sa fi Om e o Intamplare, sa fi Domn e un Lucru Mare ! ! !
DACIA-Wrc is offline   Reply With Quote
Old 23-02-07, 13:52   #33
geti

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 1,121
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: top SPEED ESPERO

Scuzele se accepta,cel putin din perspectiva mea.Tu macar ai avut curajul sa recunosti,altii nu ar mai fi scris deloc.Daca tu ai motor de 1500 cmc de ce vrei sa montezi unul de 1800 cmc OHC pe care sa montezi turbo?Crezi ca merita.Mai degraba planteaza un C20LET(turbo) sau un C20XE(aspirat),C20NE s.a.Dacia WRC ai fi uimit sa stii ca in acest moment Ceausescu Sadam si 2Pac sunt pe o insula si beau suc cu paiul,scuze de offtopic.
geti is offline   Reply With Quote
Old 23-02-07, 14:09   #34
DACIA-Wrc

Stage 5
 
DACIA-Wrc's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 4,203
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: top SPEED ESPERO

tot offtopic apoi se poate sterge, cica ceausescu nu a fost omorat a murit de diabet... si sadam se spune ca s-ar putea sa nu fie el cel spanzurat...oricum
DACIA-Wrc is offline   Reply With Quote
Old 24-02-07, 18:21   #35
D_M_X

Stage 5
 
D_M_X's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 2,485
Member of:
[VW]
Default Re: top SPEED ESPERO

ptr montarea unui c20 let trebuie investita o suma de aprx 3-4000 de e cel putin...ptr ramforsari,montare,suspensie,frane,diferential...e tc....
...mai bine un sfi si nici nu se solicita caroseria asa mult..
binenteles caramane si partea cu omologarea..dar asta este optionala...celelalte nu sunt optionale in cazul unui transfer
D_M_X is offline   Reply With Quote
Old 24-02-07, 21:26   #36
geti

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 1,121
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: top SPEED ESPERO

Cine stie cunoaste.Dar omu vrea sa puna turbo pe motor de 1800 cmc.In felul asta nu da bani numai pe modificarea motorului si si pe ranforasari,suspensii s.a.Eu zic ca cea mai buna varianta ramane SFI sau un OHC(c20ne)dar asta se preteaza mai mult la cielo.Raman la ideea unui SFI care isi va face treaba mai mult decat bine.Si acum sa puna ce cutie vrea F16,F18,F20 sau daca se tot tine de top speed sa bage F28(dar nu cred sa se potriveasca pe SFI)

Last edited by geti; 24-02-07 at 21:29.
geti is offline   Reply With Quote
Old 25-02-07, 10:00   #37
b0gdan4you

Stock
 
b0gdan4you's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 8
Talking Re: top SPEED ESPERO

Si astea sunt penale.....
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC01572.JPG
Views:	122
Size:	1.51 MB
ID:	222145   Click image for larger version

Name:	DSC01574.JPG
Views:	119
Size:	1.44 MB
ID:	222146  
b0gdan4you is offline   Reply With Quote
Old 01-03-07, 16:33   #38
bulldog_cox

Stage 5
 
bulldog_cox's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 1,389
Member of:
[AUDI]
Default Re: top SPEED ESPERO

am circulat si eu cu o dacie....si se dadea vitezometru peste cap...facea roatii de 360 grade in functie de cum apasai acceleratia...si totusi nu avea c20let de 1.8 turbo=))....ti-ai batut joc de minciuna
dar nu e o idee rea sa pui un turbo pe 1.8...si nu e deloc buna
mai bine sui un c20ne sau un c20xe..cum au spus si altii.... sunt multi care au pus c20ne(115cp).....mai bine cumperi o calibra 8v(neimatriculata) pe ea si iti schimbi tot ce iti trebuie de pe ea....frane,directie,etc..e cel mai ieftin...
__________________
S6 C4 avant 2.2 turbo


Vand Xenon-Sibiu -click

bulldog_cox is offline   Reply With Quote
Old 07-03-07, 01:12   #39
D_M_X

Stage 5
 
D_M_X's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 2,485
Member of:
[VW]
Default Re: top SPEED ESPERO

Quote:
Originally Posted by geti View Post
Cine stie cunoaste.Dar omu vrea sa puna turbo pe motor de 1800 cmc.In felul asta nu da bani numai pe modificarea motorului si si pe ranforasari,suspensii s.a.Eu zic ca cea mai buna varianta ramane SFI sau un OHC(c20ne)dar asta se preteaza mai mult la cielo.Raman la ideea unui SFI care isi va face treaba mai mult decat bine.Si acum sa puna ce cutie vrea F16,F18,F20 sau daca se tot tine de top speed sa bage F28(dar nu cred sa se potriveasca pe SFI)
Daca pune turbo are nevoie de ramforsari speciale nu doar de ' o bara intre telescoape'..aia e buna la un ne sau xe.
am un amic care are un espero sfi cu strut bar si nu are probleme(pe motor mai are si admisie lexmaul,filtru de aer sport,cip si evacuare inox sport) deci cam 170-180 cp
Eu doar cu filt sport si evacuare inox lonjeronul stanga a plecat hai-hui si locul unde se prinde caseta de directie(fisura)
Ideea de a pune turbo pe 1.8 de la espero mi se pare foarte proasta(multi bani si o mare nesiguranta)
P.S. este in tara un espero cu c20let pe el si facut ca la carte
D_M_X is offline   Reply With Quote
Old 07-03-07, 01:25   #40
D_M_X

Stage 5
 
D_M_X's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 2,485
Member of:
[VW]
Default Re: top SPEED ESPERO

cum ai pus u ultimele poze am inchis eu bordul pe autostrada si in dreapta mea era un prieten cu o vectra a sfi si el avea in bord 240...... eu zic ca real era pe la 210-220 la mine si la el
De o vreme ma batea gandul sa fac un proiect pe un espero dar invatand din greseli(cel pe care l-am avut asa il cumparasem gata modificat si m-am chinuit 2 ani s-ai dau de cap si sa repar tampeniile facute de cel de dinaintea mea).Singura dilema pe care o am este shasiul care nu mi se pare foarte stralucit si in curbe abordate tare poate(si sigur o face) sa-ti joace feste ...si atunci ai nevoie de ceva cunostinte si pricepere sa tii masina pe strada
D_M_X is offline   Reply With Quote
Old 08-03-07, 13:07   #41
mihai L`amour

Stage 3
 
mihai L`amour's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 89
Default Re: top SPEED ESPERO

sal
vad k va pricepeti la motaore si masini in general
vreau si eu ceva sugestii pt exteriorul unu espero k acum chiar nu am nici o idee
vreau ceva diferit fata de ce am vazut pana cum
pt k tot ce am vazut erau prea sorcova facute
unul sg mi-a placut dar l-am vazut o sg data si nu am retinut prea multe detalii
ast rasp p mihai_albu2004@yahoo.com
va rog sa ma ajutati si p mine la greu
dak s poate sa imi trim
niste poze p topic dak p mail nu vreti sau nu puteti
k?
ms si va sunt recunoscator
mihai L`amour is offline   Reply With Quote
Old 08-03-07, 13:18   #42
b0gdan4you

Stock
 
b0gdan4you's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 8
Lightbulb Re: top SPEED ESPERO

Uitati un espero......
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Espero_japan.jpg
Views:	140
Size:	51.1 KB
ID:	228727  
b0gdan4you is offline   Reply With Quote
Old 08-03-07, 13:30   #43
mihai L`amour

Stage 3
 
mihai L`amour's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 89
Talking Re: top SPEED ESPERO

Quote:
Originally Posted by b0gdan4you View Post
Uitati un espero......
da mai ms dar eu vreau ceva mai simpli k nu particip la nascar
vreau ceva simplu si cu gust
ms oricum pt straduinta dar asae nu ai de unde sa sti c gusturi am eu
ms ink o data
dak mai aveti alte poze
mihai L`amour is offline   Reply With Quote
Old 08-03-07, 15:28   #44
bulldog_cox

Stage 5
 
bulldog_cox's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 1,389
Member of:
[AUDI]
Default Re: top SPEED ESPERO

Quote:
Originally Posted by D_M_X View Post
Daca pune turbo are nevoie de ramforsari speciale nu doar de ' o bara intre telescoape'..aia e buna la un ne sau xe.
am un amic care are un espero sfi cu strut bar si nu are probleme(pe motor mai are si admisie lexmaul,filtru de aer sport,cip si evacuare inox sport) deci cam 170-180 cp
Eu doar cu filt sport si evacuare inox lonjeronul stanga a plecat hai-hui si locul unde se prinde caseta de directie(fisura)
Ideea de a pune turbo pe 1.8 de la espero mi se pare foarte proasta(multi bani si o mare nesiguranta)
P.S. este in tara un espero cu c20let pe el si facut ca la carte
si...let-ul....la cine este?e pe site,
sunt curios cum se comporta pe espero.....ceva detalii?
bulldog_cox is offline   Reply With Quote
Old 08-03-07, 16:18   #45
D_M_X

Stage 5
 
D_M_X's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 2,485
Member of:
[VW]
Default Re: top SPEED ESPERO

nu este pe site ..nu are treaba cu chestia asta.....am stat de vrb la drajna la o cafea dupa ce m-a spulberat pe autostrada.Am vazut masina si omu mi-a zis ce modificari are masina....motorul nu era omologat . Dar era facuta masina cum trebuie...treaba asta se antampla cam acum 2 ani si ceva
D_M_X is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -