Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Alte discutii Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 22-01-12, 17:51   #1
Burghy_lrd

Stage 1
 
Burghy_lrd's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 10
Default cate ceva despre matiz!

Buna seara! As dori sa vorbim despre probleme intalnite la MATIZ. Pana acum am avut cateva probleme unele mai mari altele mai mici si intamplari urate dar si foarte comice. Haideti sa ne ajuta intre noi. Nu cred ca este foarte greu sa dam un sfat sau o informatie. Nu stiu daca pana acum a aparut vrun club pentru MATIZ si daca nu a aparut hai sa il infiintam noi. Nu este foarte greu! Voir reveni putin mai incolo cu schite, imaginii si informatii legate de MATIZ!
Burghy_lrd is offline   Reply With Quote
Old 22-01-12, 21:07   #2
Burghy_lrd

Stage 1
 
Burghy_lrd's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 10
Default Re: cate ceva despre matiz!

MAM INTERESAT CAM CE NE TREBUIE PENTRU A INFIINTA UN CLUB AUTO. NU ESTE FOARTE GREU DAR DE INCEPUT ESTE NEVOIE DE VRO 10-15 MEMBRI.

n primul mergeti dumneavoastra pentru a depune acele acte, dar sunt si unele cheltuieli pe care nu le puteti evita. In primul rand mai cautati cativa prieneti, cunoscuti sau chiar simplii pasionati pentru acest domeniu care vor deveni membrii fondatori. Va intalniti toti si va puneti de acord. La acesta intalnire stabiliti si persoana care sa va reprezinte si sa se ocupe cu inregistrarea asociatiei.
Acestia sunt pasii infiintarii unei organizatii neguvernamentale:
1. Disponibilitatea denumirii
Dovada disponibilitatii denumirii se obtine de la Ministerul Justistiei(judecatorie), in baza unei cereri.
Valabilitatea dovezii este de 3 luni de la data emiterii.
2. Sediul
Dovada sediului o aratati cu actele in cauza, contract de inchiriere, contract de comodat etc. Daca sediul este stabilit intr-un imobil ce cuprinde mai multe proprietati cu destinatie rezidentiala (bloc, vila), se mai cer urmatoarele:
acordul vecinilor cu pereti comuni cu apartamentul-sediu (un tabel cu semnaturi cum ca sunt de acord cu functionarea sediului Asociatiei in apartamentul respectiv) si acordul Asociatiei de Proprietari. Unele instante nu solicita aceste acorduri considerand ca se refersa strict la agentii economici insa este bine sa fiti pregatit pentru orice situatie.
3. Intocmirea actelor (Act Constitutiv si Statut)
Aceste acte sunt Statut si respectiv Act constitutiv
Pot fi intocmite de avocat sau notar.
4. Constituirea patrimoniului initial
Se deschide unui depozit bancar care are, pentru o asociatie non-profit, un cuantum egal cu un salariu minim brut pe economie.
In cazul fundatiilor al caror scop exclusiv “este efectuarea operatiunilor de colectare de fonduri care sa fie puse la dispozitia altor asociatii si fundatii, in vederea realizarii de programe de catre acestea din urma”, activul patrimonial poate avea o valoare totala de cel putin 20 de ori salariul minim brut pe economie.
5. Cazierul fiscal al fondatorilor
Fondatorii (asociatii) trebuie sa obtina cazierul fiscal personal.
6. Dobandirea personalitatii juridice
Se depune un dosar la Judecatoria pe raza careia se afla sediul.
Dosarul cu sina contine:
- cererea de inscriere in vederea dobandirii personalitatii juridice, conform Anexei 8 la Ordinul Ministerului Justitiei nr. 945/2000 ;
- dovada disponibilitatii denumirii;
- actul constitutiv si statutul autentificate in original + cate 3 copii de fiecare;
- cazierul fiscal al asociatilor;
- dovada sediului social;
- dovada patrimoniului initial;
- un timbru judiciar in valoare de 1 leu;
- chitanta doveditoare ca ati achitat taxa de timbru judiciar.
Nu uitati sa actualizati aceste date si in general orice informatii regasite pe internet intrucat acestea se modifica cu usurinta in Romania.
La depunerea dosarului, primiti un numar de inregistrare (numarul dosarului ) si termenul. Daca termenul nu vi se comunica pe loc, il puteti afla de pe internet, la Portalul Instantelor de Judecata.
Este bine sa va prezentati la termen, in cazul in care judecatorul are nelamuriri acestea pot fi rezolvate cu ajutorul dvs.
Daca dosarul este complet, instanta ramane in pronuntare, respectiv se va admite (sau respinge) cererea de infiintare a ONG-ului.
Veti primi prin posta o copie a incheierii judecatoresti de inscriere in Registrul Asociatiilor si Fundatiilor.
Practic in acest moment se dobandeste personalitatea juridica.
Hotararea este supusa recursului in 5 zile de la pronuntare.
7. Inscrierea in Registrul Asociatiilor si Fundatiilor
La maxim 2 saptamani (acesta este termenul de transcriere in registrul Judecatoriei) dupa pronuntare, depuneti o cerere pentru eliberarea acestei Sentintei civile si a Certificatului de inscriere in Registrul Asociatiilor si Fundatiilor, aflat la grefa Judecatoriei. Cereti mai multe copii autentificate de fiecare. Inscrierea in registru se face din oficiu de catre Instanta.
8. Certificatul de inregistrare fiscala
La Administratia Finantelor Publice unde aveti sediul depuneti un dosar cu urmatoarele acte: Statut, Act constitutiv, incheierea judecatoreasca, Certificatul de inscriere in Registrul Asociatiilor si Fundatiilor (copii), timbrul fiscal 3 RON, 2 formulare “cod 010” (pe care vi le da inspectorul fiscal) completate.
Eliberarea Codului Fiscal (act autentic) dureaza 10 zile. Repet, actualizati informatiile citite pe internet si in special, taxele.
9. Deschiderea contului bancar
Deschideti in cont la orice banca doriti. Aveti nevoie de Statut si Actul Constitutiv, incheierea judecatoreasca, Certificatul de Inregistrare Fiscala (in original sau copie legalizata) care se inapoiaza si o fotocopie (care se retine).

10. Stampila si imprimatele cu regim special
La comandarea stampilei trebuie sa prezentati o copie de pe Codul Fiscal si dupa C.I.
Mai aveti nevoie de un chitantier si un facturier pentru activitati comerciale.
Imprimatele sunt persoanlizate si contin si contul bancar.
Acesta a fost un mic ghid de infiintare a unui ONG.
Ulterior, puteti modifica actele ori de cate ori doriti, fie ca intentionati sa schimbati denumirea, sediul, scopul si obiectivele etc. Pentru aceasta trebuie sa convocati AGA (in cazul unei asociatii) sau Consiliul Director (in cazul unei fundatii), sa autentificati noile acte, dupa care sa depuneti din nou dosarul la Judecatorie, dosar care va contine de asemenea:
- noul statut si/sau noul act constitutiv sau actul aditional autentificat si 4 exemplare;
- procesul verbal autentificat;
- chitanta doveditoare a platii taxei de timbru;
- timbrele judiciare (veti fi informat de la judecatorie de valoarea lor);
- copie dupa vechile acte;
- copie hotarare judecatoreasca;
- certificatul de inscriere in original;
- cerere tip completata pe loc.
Burghy_lrd is offline   Reply With Quote
Old 22-01-12, 22:17   #3
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: cate ceva despre matiz!

Pt ce ia face asta? Exista club cielo, club tico si multe alte cluburi de marca, fara sa fie inregistrate. E complet inutil ceea ce vrei tu sa faci si fara nici un beneficiu real.
Va puteti intalni foarte bine si fara un club inregistrat. Club Cielo exista de vreo 2-3 ani, are forum, ne intalnim saptamanal, se face si intalnire anuala cu toti membrii (sau cati vin, din toata tara), exista stickere... tot tacamul, dar fara birocratie si hartii inutile.
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 22-01-12, 22:28   #4
Burghy_lrd

Stage 1
 
Burghy_lrd's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 10
Default Re: cate ceva despre matiz!

Quote:
Originally Posted by Geo_ZGA View Post
Pt ce ia face asta? Exista club cielo, club tico si multe alte cluburi de marca, fara sa fie inregistrate. E complet inutil ceea ce vrei tu sa faci si fara nici un beneficiu real.
Va puteti intalni foarte bine si fara un club inregistrat. Club Cielo exista de vreo 2-3 ani, are forum, ne intalnim saptamanal, se face si intalnire anuala cu toti membrii (sau cati vin, din toata tara), exista stickere... tot tacamul, dar fara birocratie si hartii inutile.

Faza cu birocratia pentru mine nu este ceva complicat.... eu am venit cu o propunere....sunt nou pe aici... si incerc sa ma adaptez cat mai repede. Am cativa prieteni care au matiz si am vorbit sa facem un club. Nu mi se pare foarte greu. Nu spun ca e usor. Dar uite mi-ai dat o idee.
Burghy_lrd is offline   Reply With Quote
Old 22-01-12, 22:32   #5
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: cate ceva despre matiz!

Eu n-am spus sa nu se faca un club (desi s-ar putea sa existe, mai bine studiaza putin topicul matizarilor ), am spus doar ca e inutil sa il inregistrati, nu are rost.
Succes.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 22-01-12, 22:39   #6
Burghy_lrd

Stage 1
 
Burghy_lrd's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 10
Default Re: cate ceva despre matiz!

Din cate stiu nu exista nici-un club... am vazut pe aici cateva persoane care ar vrea sa faca un club..... in mare ar fi o risipa de bani, benzina si timp cu inregistrarea si alte nebunii.... am sa vad ce voi face... pana vad cu clubul am sa incerc sa imi aranjez masina.
Burghy_lrd is offline   Reply With Quote
Old 23-01-12, 00:09   #7
B-72-RZD

Stage 5
 
B-72-RZD's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 672
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: cate ceva despre matiz!

ve ve ve matizclub punct ro
clubul exista, sunt multi membri, multi matizari
momentan sunt si au fost ceva probleme cu forumul, deci daca intri s-ar putea sa nu fi incantat caci a fost recent redeschis dupa ce s-a pierdut fosta baza de date.. asta fiind a 3-a. dar matizisti exista
numai bine!
B-72-RZD is offline   Reply With Quote
Old 31-01-12, 19:57   #8
dog

Stage 3
 
dog's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 129
Default Re: cate ceva despre matiz!

Bine ca a inceput sa mearga iar clubu'.
dog is offline   Reply With Quote
Old 08-02-12, 17:00   #9
Burghy_lrd

Stage 1
 
Burghy_lrd's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 10
Default Re: cate ceva despre matiz!

Buna seara. Azi am schimbat:- kit distributie
- pompa apa
- antigel
- manopera
Totul ma costat 652 LEI. Cu reducere ca il cunosc pe patron.
Dupa ce am plecat de la service am observat ca are variatii de turatie si din cand in cand da sa moara motorul. de la ce o fi oare?
Vineri ii schimb ulei si placutele de frana si dupaia incepem cu interiorul.
Burghy_lrd is offline   Reply With Quote
Old 08-02-12, 19:08   #10
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: cate ceva despre matiz!

Te-a costat foarte mult. Mai mult de 250 lei (cu exigenta) nu cred sa te coste piesele, adica pompa, rola, curea si antigel+apa... deci 400 lei manopera, cu reducere!!! E enorm. Eu zic sa iti cauti alt service si sa nu mai faci "afaceri" cu, cunostiinte. Iti pot recomanda un service bun si relativ ieftin daca vrei, pt viitor, undeva in zona Aparatorii Patriei. Ca exemplu: in 2 zile mi-au desfacut motorul (mai putin blocul motor), au schimbat supapele de evacuare si segmentii lor, au dus chiulasa la rectificat, au pus garnituri (chiulasa si capac culbutori) noi victor Reintz, au curatat tot interiorul motorului, au schimbat un rulment pe dreapta fata, bucsile la timonerie, uleiul din cutia de viteze, garnitura cutiei, reglat timoneria si frana de mana, totul cu 1100 lei, piese+manopera in pretul asta.
Daca motorul iti mergea bine inainte si acum nu... probabil ca nu au pus la punct distributia. Nu mai merge cu ea asa, ori te duci inapoi si le dai in cap cu masina (figurat vorbind), fara sa le mai dai nici un ban, ca deja te-au jecmanit destul, ori la un mecanic care stie ce face.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -