Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Alte discutii Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 21-07-11, 13:52   #1
krvan

Stage 3
 
krvan's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 90
Default Probleme cu politia din cauza xenon-ului?

As dori sa mi pun xenon pe cielo si vreau sa stiu daca ati avut pana acum probleme cu politia cei care si au montat...? Vreau sa stiu daca le poti regla sa bata decent fara sa orbesti ceilalti participanti la trafic. Astept sugestii de la cei care utilizeaza xenon pe cielo...
krvan is offline   Reply With Quote
Old 21-07-11, 17:58   #2
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Probleme cu politia din cauza xenon-ului?

Prin lege, nu ai voie cu xenon pe masina, decat daca ai faruri autonivelante, lupe sau spalator de faruri (nu stiu exact daca se cumuleaza cerintele). Deci da, ai putea avea probleme cu politia. Practic, de mine nu s-au luat niciodata din cauza xenon-ului, desi am fost oprit de multe ori.
Da, se pot regla, dar tot vor deranja putin pe cei care vin din sens invers.
Sugestii... Serban_pc are si topic deschis pe sectiunea asta, vorbeste cu el. Sunt de calitate, garantie reala...
Eu iti recomand bi-xenon 35w, 5000 k. E compromisul perfect intre vizibilitate buna si lumina "frumoasa", e alb curat. 4300 k iti da o vizibilitate si mai buna, dar lumina e putin mai galbuie. 6000 k deja incepe sa bata usor spre albastru... iar de aici in sus, 8000, 10000, 12000 deja te duci spre mov si nu mai vezi nimic pe strada.

p.s: poti folosi functia "search" de pe forum inainte sa deschizi topicuri cu intrebari, multe probleme au fost deja discutate si ai gasi raspunsul imediat.
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -