Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Alte discutii Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 12-10-10, 18:13   #1
B 58 MAL

Stage 5
 
B 58 MAL's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,335
Default Cielo sau Espero pe gpl ?

Salut am studiat piata... si m-am gandit sa iau unul din cele 2 modele: cielo sau espero amandoua pe gaz ? ce ma sfatuiti ? am avut cielo pe benzina ? nu stiu cum este cu gazul ? la espero nu prea imi place forma caroseriei ...dar are cu 2-3 optiuni in plus fata de cielo ...si inca ceva , orice espero are cotiera aceea pe fata ? sau este optiune , cu cat sunt mai scumpe piesele la espero fata de cielo ? dati-mi un ex daca puteti : cielo placute frana - 80 lei...espero placute frane - ? Multumesc, astept pareri.
B 58 MAL is offline   Reply With Quote
Old 12-10-10, 19:10   #2
maryus_83

Stage 4
 
maryus_83's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 195
Member of:
[DACIA]
[DAEWOO]
Default Re: Cielo sau Espero pe gpl ?

Din ce vad pe autovit espero e mai ieftin ca cielo cu cateva sute bune de euro dar nu este in niciun caz mai putin masina ca cielo, ba dimpotriva. Eu unul daca ar mai fi sa aleg odata as lua tot espero fara indoiala.

Da, orice espero ar trebuie sa aiba cotiera in fata... doar la vreunul neingrijit s-ar putea sa lipseasca.

Piesele sunt cam la fel la pret tinand cont ca unele repere cum ar fi.. elementele de suspensie, contact, aprindere samd sunt identice. Iar daca iei unul cu motor 1.5 16v e acelasi motor ca pe cielo executive deci iar piese comune..

Placute de frana, cel putin la mine in oras incep de la 60 de lei pentru no-name si cresc odata cu calitatea. Ce iti pot spune e ca de ex placutele sunt aceleasi cu cele de vectra A.
__________________
Espero 1.5 16v
maryus_83 is offline   Reply With Quote
Old 12-10-10, 22:45   #3
ing3r
Daewoo Driver

Stage 5
 
ing3r's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,573
Member of:
[DAEWOO]
[Fiat]
Default Re: Cielo sau Espero pe gpl ?

Idem cu colegu de mai sus...
In trafic sunt mult mai multe cielo decat espero, asta si pt ca s-au fabricat si dupa 98, cand pt Espero a incetat aventura . Preturile sunt mai mici pt Espero din motivele astea, nu ca ar fi mai proaste ca masini. Ba din contra, as putea spune ca are un plus fata de Cielo,si mai ales daca prinzi pe mana un Espero de 2000 cmc e super!
Cu gazul, e f bine, atata timp cat ii faci reviziile la timp (din cate stiu , o data la 25 mii de km) si reglata instalatia de gaz, nu ar trebui sa ai probleme...
Ca si costuri, sunt cam la fel ca la Cielo piesele, deci iarasi nu ar trebui sa iti faci probleme. Singurul plus pt Cielo legat de piese este acela ca le gasesti mai usor decat la Espero, mai ales in dezmembrari.
Deci, dintre Cielo si Espero, eu as alege CLAR Espero! Are un plus...
ing3r is offline   Reply With Quote
Old 15-10-10, 02:36   #4
B 58 MAL

Stage 5
 
B 58 MAL's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,335
Default Re: Cielo sau Espero pe gpl ?

de fapt espero nu prea are optiuni in plus...ar avea cotiera,abs,oglinzi electrice cam atat am gasit. stiti voi altceva ?
B 58 MAL is offline   Reply With Quote
Old 15-10-10, 09:13   #5
RD-Woo

Stage 5
 
RD-Woo's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,571
Default Re: Cielo sau Espero pe gpl ?

Quote:
Originally Posted by B 58 MAL View Post
de fapt espero nu prea are optiuni in plus...ar avea cotiera,abs,oglinzi electrice cam atat am gasit. stiti voi altceva ?
Unele au si ABS, iar oglinzile sunt incalzite
RD-Woo is offline   Reply With Quote
Old 15-10-10, 09:24   #6
mike-fullspeed

Stage 5
 
mike-fullspeed's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,608
Default Re: Cielo sau Espero pe gpl ?

SI eu iti recomand ESPERO.... la mecanica au acelasi pret piesele... Doar elementele de caroserie sunt mai scumpe! toate au cotiera, oglinzi electrice... unele au si volan reglabil, piele, air-bag, motor mai mare..
mike-fullspeed is offline   Reply With Quote
Old 15-10-10, 09:30   #7
Andutu TZH

Stage 5
 
Andutu TZH's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 934
Default Re: Cielo sau Espero pe gpl ?

Quote:
Originally Posted by B 58 MAL View Post
de fapt espero nu prea are optiuni in plus...ar avea cotiera,abs,oglinzi electrice cam atat am gasit. stiti voi altceva ?
Espero are in plus de cielo cotiera fata spate,volan reglabil doar la 1.8 si 2.0,oglinzi electrice si incalzite,unele au si abs,reglajul intensitati beculetelor in bord,luminite pentru pasageri in spate,spatiul interior mai mare ca la cielo si or mai fi cateva optiuni care nu imi vin mie in minte.Eu am mai avut un cielo inainte de espero si nu regret nici o clipa ca am luat espero,acum decizia este a ta
Andutu TZH is offline   Reply With Quote
Old 15-10-10, 09:41   #8
Robert_MNW

Stage 5
 
Robert_MNW's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 1,313
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Cielo sau Espero pe gpl ?

Espero clar! Nu am nimic cu Cielo dar nu se compara cele doua masini din nici un punct!
Robert_MNW is offline   Reply With Quote
Old 15-10-10, 11:43   #9
banzay

Stage 5
 
banzay's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,967
Default Re: Cielo sau Espero pe gpl ?

Ca design nu ma omor, dar ca si confort, clar espero. Cielo e mai inchegat, mai dur la gropi. Numai sa gasesti un Espero bun, ca foarte putine sunt ok la varsta lor.
banzay is offline   Reply With Quote
Old 15-10-10, 12:43   #10
B 58 MAL

Stage 5
 
B 58 MAL's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,335
Default Re: Cielo sau Espero pe gpl ?

si cam la ce ar trebui sa ma uit ? Am gasit un espero 1000 si ceva de euro de prin 97' ...acuma in anunt scria , incalzire auxiliara...pf..nu cred , parbriz incalzit..., iar nu cred,imobilizator...nu stiu ce e ala, si antifurt...se refera cumva la fieru ala lung care il prinzi de pedale si volan ? si apropo toate au oglinzi incalzite espero ? si daca imi zice cineva la butelia de gaz tre sa ma uit la ceva sa verific ceva ? Multumesc pentru raspunsuri. apropo la espero ma intereseaza numai motorul de 1.5 am gasit varianta de 90 cp 16v
B 58 MAL is offline   Reply With Quote
Old 15-10-10, 13:51   #11
ing3r
Daewoo Driver

Stage 5
 
ing3r's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,573
Member of:
[DAEWOO]
[Fiat]
Default Re: Cielo sau Espero pe gpl ?

Pai Espero au motoare de 1.5 doar in 16 valve, Cielo are 1.5 in 8v.
Anuntul respectiv e cam inflorit, ca sa zic asa...Espero au ca dotari (cele de 1.5) A/C, oglinzi electrice si incalzite(toate au), geamuri electrice toate 4, cotiera fata-spate, si unele au si ABS.
Cu cat anuntul e mai inflorit, cu atat e mai mare posibilitatea sa fie samsar ala, sau sa nu fie masina conform cu realitatea.
Parerea mea e ca nu gasesti in stare buna de functionare decat cateva, si alea cu siguranta necesita mici ajustari pe ici pe colo...Una 100% buna nu cred ca gasesti . Nici din Germania daca o iei nu o gasesti fara defecte...Sunt masini foarte bune, daca ai grija de ele...Doar ca sunt evaluate cam prost, isi merita banii ceruti pe ele. Am spus-o si repet:
Espero e o masina care ofera multe pe bani putini. Doar sa o intretii cum trebuie!
Spor la cautari si mare grija ce iti alegi! Nu te arunca cu capul inainte, sa nu dai cu el de prag :P Eu i-am luat fratelui meu in ianuarie un Espero fff ieftin (pt vremea respectiva) si in 2 zile am mai bagat inca aproape 500 euro ca sa fie totul ok pe ea (arc spate, fise, bujii, schimb de ulei, filtre, antigel, senzor VSS, furtune, termostat 1.8, placute fata, saboti spate,distributie, pinion arbore, etc... si multe alte chestii care trebuiau, nu mi le mai amintesc acum :P .Era praf masina, dar acum merge cum trebuie. Deci, vezi ce faci
ing3r is offline   Reply With Quote
Old 16-10-10, 10:26   #12
gabilx

Stage 4
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 176
Default Re: Cielo sau Espero pe gpl ?

Eu as opta pentru cielo. Se gasesc mai usor piesele de schimb(la caroserie si ornamente ma refer).
gabilx is offline   Reply With Quote
Old 16-10-10, 17:27   #13
nt98adu

Stage 5
 
nt98adu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,820
Default Re: Cielo sau Espero pe gpl ?

Clar Espero si daca se poate automat e si mai bine. Am avut Cielo si pot spune ca Espero e o clasa mai sus. Plus ca e mai spatios, are dotari peste Cielo si este cam la fel de intretinut. Cauta un motor de 2000.
__________________
Chevrolet V210
nt98adu is offline   Reply With Quote
Old 17-10-10, 20:41   #14
PetricaCBD
Daewoo Driver

Stage 5
 
PetricaCBD's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,899
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[DAEWOO]
Default Re: Cielo sau Espero pe gpl ?

Malule...ai avut cielo...eu am cielo....stim prea bine ce le poate pielea....sunt masini bune si ieftine....dar acum sincer incearca si un espero...merita au mai multe dotari...sunt mai mari,mai confortabile....mai ieftine la pret.....cu piesele stau mai nasol ca nu se gasesc asa diversificat ca la cielo....eu insa nu sunt adeptu la GPL....daca a venit pe benzina de ce sa umblu cu bomba de GPL in portbagaj....si sa stau sa ma gandesc...ca poate merge mai bine pe benzina sau pe GPL...
__________________
mandru posesor de cielo rosu
PetricaCBD is offline   Reply With Quote
Old 17-10-10, 23:56   #15
B 58 MAL

Stage 5
 
B 58 MAL's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,335
Default Re: Cielo sau Espero pe gpl ?

oo salut petrica, da stiu cum e , stai linistit ca de la cielo ala am avut inca 3 masini bmw 320 24V , 325 24V , si acum am avut 520 24 V , toate pe benzina,nici unu nu mi-a consumat mai putin de 15% in oras la mersul meu . Dar inainte unde lucram eu era bine nu era problema de benzina de bani....dar acuma...de aia tin neaparat pe gpl , si vreau ceva iefin la 1000 si ceva de euro...sa trec si eu de iarna vad ca toata lumea zice ca espero e mai bun , nu am condus niciodata, si daca stau bine sa ma gandesc nici ca pasager nu m-am urcat intr-un espero, de aia intrebam si eu cum e. oricum va multumesc pentru sfaturi. apropo imi place foarte mult cum l-ai facut , am vazut un topic de al tau cu masina , foarte frumoasa.
B 58 MAL is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -