Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Alte discutii Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 22-02-10, 19:14   #1
ionut_bio

Stock
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 3
Default cum sa cumpar?

Salut, ma tot uit de cateva zile pe diverse site-uri si ma intreb cum sa fac sa cumpar un cielo, adica, ma sperie ''lucratura'' la nr de km! Cum oare pot sa-mi dau seama daca un cielo are km reali si ce ar trebui sa vad la acea masina pe langa chestiile normale (rugina, batai la motor....); chiar imi place masina, oscilez intre cielo si solenza, dar parca cielo e altceva! Multumesc pentru orice idee
ionut_bio is offline   Reply With Quote
Old 23-02-10, 00:48   #2
ing3r
Daewoo Driver

Stage 5
 
ing3r's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,573
Member of:
[DAEWOO]
[Fiat]
Default Re: cum sa cumpar?

Eu am mers cu o solenza ceva timp, ma simteam de parca e masina mea. Masina avea in jur de 60 mii de km, se misca f bine DAR...se cunostea ca e Dacia. Cand m-am urcat in a mea, ma simteam "ca acasa", alt confort si alta tinuta de drum. A mea mi se parea si mai "elastica" in mers, superioara ca dotari si confort.
Eu as alege Cielo, probabil e si un pic mai ieftin (daca e 8v)...
ing3r is offline   Reply With Quote
Old 24-02-10, 13:05   #3
RD-Woo

Stage 5
 
RD-Woo's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,571
Default Re: cum sa cumpar?

Ti-l vand eu pe-al meu. fara aranjament la nr de km.
pt detalii da-mi PM.
RD-Woo is offline   Reply With Quote
Old 24-02-10, 13:21   #4
ionut_bio

Stock
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 3
Default Re: cum sa cumpar?

Quote:
Originally Posted by RD-Woo View Post
Ti-l vand eu pe-al meu. fara aranjament la nr de km.
pt detalii da-mi PM.
salut, sa zicem ca ai dreptate, de cand e masina si cat vrei?
ionut_bio is offline   Reply With Quote
Old 24-02-10, 16:48   #5
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: cum sa cumpar?

am mers cu ambele... iar Cielo am si in prezent. La Solenza ai avantajul anului mai recent, dar Cielo e mai fiabil, mai ieftin la intretinere si mai comod (sa nu zicem "luxos").
Ca posesor de Cielo, e logic ce iti recomand... Cielo
Iar legat de numarul de km... asta poate fi o problema la absolut orice masina, romanul e inventiv, indiferent ca e km electronic sau analog
Sunt si alte criterii dupa care poti lua o masina "de buna"... aici pe forum ai avantajul ca multe masini au topicul lor si poti vedea ce a scris proprietarul despre masina si problemele intampinate si rezolvate.
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 25-02-10, 00:32   #6
ing3r
Daewoo Driver

Stage 5
 
ing3r's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,573
Member of:
[DAEWOO]
[Fiat]
Default Re: cum sa cumpar?

Aproape toate pot avea nr de km "manariti". Mai important insa e cum se prezinta masina per total, si cel mai important e cum se aude motorul, cum merge. Sunt multe de verificat, mai ales la o masina veche cum e Cielo. Iti recomand , daca nu stii ce sa verifici, neaparat sa o duci la un service sau meserias pe care il cunosti sa iti faca o mini constatare , in care sa iti descrie in mare parte defectele masinii si ce trebuie inlocuit/schimbat.
Iti recomand cu caldura Cielo, ofera mai mult decat Solenza pe bani aprox mai putini. Doar ca nu are Airbag (doar Nexia avea) , in rest ca dotari nu e mare diferenta.
Sunt fff putine masini cu nr de km mai putin de 100 mii , din an de fabricatie mai mic de 2000. Eu nu inghit prostii din alea , de ex. unu cu Espero zicea ca masina lui, din 1996, avea 119 000 km. Ma lasi, pana si tapiteria de pe usi era tocita, sa fim seriosi...
In acelasi timp, mai sunt si masini cu unic proprietar, astea sunt mai rare si daca sunt intretinute bine, pot trada anul de fabricatie!
Bafta la cumparare.
Apropo, am vazut masina lui Rd-WOO si e ca lumea.Ti-o recomand ! (asta ca offtopic)
ing3r is offline   Reply With Quote
Old 25-02-10, 18:46   #7
ionut_bio

Stock
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 3
Default Re: cum sa cumpar?

multumesc pentru idee, e clar ca nu ma astept la minuni, doar ca tot ce am vazut prin galati pareau cel putin dubioase, in sensul in care vrei sa-mi spui ca un cielo din '98 are 80 k de km! De asta am intrebat, cat de cat ma pricep la masini, dar ma gandeam ca pentru cielo ar exista ceva ce numai detinatorii imi pot spune si nu bisnitarii
ionut_bio is offline   Reply With Quote
Old 25-02-10, 19:05   #8
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: cum sa cumpar?

nu exista ceva anume... doar chestii generale: cati proprietari a avut, uzura pedalelor, maciuliei schimbatorului, a tapiteriei, corelate cu nr de km din bord, macar sa-ti faci o idee daca minte sau nu.
E posibil sa gasesti si masina de 12 ani cu 80.000 km, depinde de proprietar.
Singurul lucru pe care il poti verifica e sigiliul de la ceasurile de bord... dar la o masina de atatia ani, in mod sigur s-a defectat cate ceva si s-a umblat pe acolo.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 26-02-10, 12:36   #9
ing3r
Daewoo Driver

Stage 5
 
ing3r's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,573
Member of:
[DAEWOO]
[Fiat]
Default Re: cum sa cumpar?

Dar pune proprietarul sa iti arate cartea de identitate a masinii. Vezi cati proprietari a avut, si daca e prim proprietar pe carte sa te uiti sa nu fie cartea duplicat (adica masina sa fi avut atat de multi proprietari incat nu mai incapeau scrisi pe cea veche). Dupa uzura in general te uiti, dar in acelasi timp astea pot fi schimbate unele: volanul, schimbatorul, tapiteria de pe usi, etc...
O masina ingrijita si intretinuta poate avea 80 mii km in 12 ani, si atunci masina ar fi o ocazie. Insa genul asta de ocazii sunt mult prea rare...
Legat de km din bord: eu cand mi-am schimbat acele si unele leduri din spatele ceasurilor puteam f usor sa dau de la 171 mii km la 71 mii ) . Insa cu ce scop, oricum nimeni nu crede ca ar avea atatia...)
ing3r is offline   Reply With Quote
Old 26-02-10, 13:23   #10
Dr. Feng Shui

Stage 4
 
Dr. Feng Shui's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 254
Default Re: cum sa cumpar?

Criteriile enumerate mai sus sunt valabile, insa trebuie sa ai putin simt sa-ti dai seama de nr. de km dati inapoi. Am cumparat Tico care are pe carte 4 proprietari si masina a avut la fix 43.000 km absolut reali si masina avea 9 ani. Oamenii au tinut masina 9 luni, 11 luni si in general femei care nu au circula cu ea. Si eu am facut intr-un an 4000 de km.

Exista si masini cu putini km, foarte intretinute. Important este sa sti ce vrei. Cei care au masini intretinute si stiu ce au, nu vor vinde masinile usor si nu vor lasa la pret, pentru ca stiu ca vand o masina buna.

Adevarat ca in Romania multe masini sunt manarite cel putin la km. Te mai uiti si la vanzator. Eu cel putin asta fac prima data si pe urma ma uit la masina.
Dr. Feng Shui is offline   Reply With Quote
Old 06-03-10, 20:05   #11
nt98adu

Stage 5
 
nt98adu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,820
Default Re: cum sa cumpar?

Ca regula generala: niciodata sa nu va intereseze anul, ci starea tehnica a masinii. Poate fi 2007 si distrusa si poate fi 1998 si cu 35000km la bord perfect reali pentru o masina care sta de vreo 8 ani pe tusa intr-un garaj.

Pot fi schimbate foarte multe pe o masina (pedale, schimbator, scaune, volan, ceasuri bord), insa se observa din prima o masina care a fost intretinuta sau care a fost spalata si lustruita doar pentru vanzare. Totul este sa ai ochi si sa nu te grabesti.
__________________
Chevrolet V210
nt98adu is offline   Reply With Quote
Old 02-04-10, 20:37   #12
clau56

Stage 4
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 242
Default Re: cum sa cumpar?

MASINA SE CALCULEAZA APROX PE ANI INTRUN AN SE FAC CAM APROX 20000 KM,ASTA DACA NU ESTI PENSIONAR,SI AI ACTIVITATI,IN PRINCIPIU CAROSERIA TREBUIE SA FIE BUNA,NEMINCATA DE RUGINA IAR MOTORUL SA NU SCOATA FUM ALB-ALBASTRUI,DAR ACUM SI MOTOARE CUMPERI CU 200-300DE EURO.SI NU TE ASTEPTA SA IEI MASINA NOUA CU 1000 DE EURO DACA ESTE UNIC PROPRIETAR SI A INGRIJIT BINE MASINA SI ARE KM PUTINI NU O VINDE IEFTIN SI CERE BANUL CIT MERITA.DECI FI ATENT LA RUGINA CAROSERIE,PRAGURI USI,SA NU FIE MINCATE SI LA LINIILE MASINI SA NU FI FOST CINVA LOVITA,IN REST BAFTA SI DESCHIDE OCHII BINE
clau56 is offline   Reply With Quote
Old 23-04-10, 11:23   #13
i0_nu_tz

Stage 3
 
i0_nu_tz's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 120
Default Re: cum sa cumpar?

sa tii cont si daca are carte service...din punctul meu de vedere e importanta... cel putin la km dupa parerea mea, chiar daca nu e facuta pana in prezent dar daca masina e din 96 si are carte service pana in 2007 spre exemplu poti sa iti faci cat de cat o idee fata de una care nu are deloc....iar la proprietari pot fi multi dar daca a stat la 1 doua luni la altu o luna si tot asa ...oricum revin si sustin ce au spus mai sus trebuie sa vezi masina per ansamblu si sa vezi cat de "uzata" e ...iar rugina e rugina ... apare cand vrea ea....din pacate
__________________
NEVER Drive Faster than YOUR Angel Can FLY !
i0_nu_tz is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -