Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Zona tehnica Daewoo

Zona tehnica Daewoo Zona tehnica, secrete, tips&tricks Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 26-06-08, 23:40   #1
D o n n

Stage 5
 
D o n n's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,971
Default probleme la viteza mare

am facut azi noapte un drum de craiova...si pe drumul ala european de la gandeasa spre craiova e un drum drept ...vreo 5-6 km...daca nu mai mult...am incercat si eu din rasputeri si am luat 150...la ora si asta pe benzina..doar 2 persoane in fata...si la 150 ...aveam un cd in spatiul acela din bord deasupra torpedoului...pur si simplu sarea parca era pe arcuri....cred ca se ridica 2-3 cm...de la vibrati...parca mergeam pe drum cu denivelari.,...si drumul era perfect intins..care ar putea sa fie probleme? pe fata am arcurile buna dar telescoape terminate....pe spate am si una si alta terminate...sta lasata de tot masina...oare sa fie de la asta?pot sa spun ca se zdruncina zdravan masina...plus ca ...nu stiu sigur...dar la un mic hop...am avut senzatia ca sunt pe 3 roti si nu mai controlez masina...si pot sa zic ca dabia la sfarsitul drumului am ajuns la 150...de la 120 nu mai vrea sa traga
__________________
All the way up..
D o n n is offline   Reply With Quote
Old 26-06-08, 23:43   #2
Snapy_xxl
4Tuning International Member


Stage 5
 
Snapy_xxl's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 2,438
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[DAEWOO]
Default Re: probleme la viteza mare

Din cauza unui CD ai deschis un topic nou?
Snapy_xxl is offline   Reply With Quote
Old 26-06-08, 23:46   #3
Dany.bilan628
VW Driver

Stage 5
 
Dany.bilan628's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 1,551
Member of:
[4Rally]
[VW]
[Toyota]
Default Re: probleme la viteza mare

in primul rand sa faci schimb de consumabile si dupa aia fa un test de drum...si ai grija ce combustibili ai pus/pui in masina, poate de asta nu trage
Dany.bilan628 is offline   Reply With Quote
Old 26-06-08, 23:52   #4
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: probleme la viteza mare

Quote:
Originally Posted by Snapy_xxl View Post
Din cauza unui CD ai deschis un topic nou?
era cd-ul lui preferat

on-topic: decat sa-ti iei eleroane si alte "avioane", mai bine schimbi odata amortizoare+arcuri fata+spate, pui Sachs (daca ai bani, Advantage) si ai terminat cu problemele astea pt cativa ani.
nu ti se pare normal ca de la amortizoarele alea duse sa nu stea masina pe roti? drumul nu e perfect drept si micile denivelari, pe care in mod normal nu le-ai simti, iti fac probleme...
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 27-06-08, 00:01   #5
B-64-KTL
Opel Driver

Stage 5
 
B-64-KTL's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,392
Member of:
[DAEWOO]
[Opel]
Default Re: probleme la viteza mare

Cam acelasi lucru ti-am zis si eu, cum a zis Geo, lasa chitibusurile alea ca o sa ai tot timpul sa le faci si fa odata masina aia cum trebuie, ca degeaba ai facut motorul daca restul ,,cade". Si inca ceva: nu te juca niciodata cu stabilitatea si frana masinii ca nu e de glumit, mai ales daca mai ai si aventuri dastea cu viteza mare. Fa-o pe ea cum trebuie, sa stii ca nu mai ai nimic necesar de facut la ea si pe urma poti sa-ti pui eleroane si ce mai vrei tu; crezi ca eleronul ala de luneta o sa te tina pe sosea in locul amortizoarelor?! Nu zic ca nu e frumos si da bine dar SIGUR nu o sa dea bine cand o sa rulezi pe 2-3 roti intr-o vreo curba sau la o denivelare mai mare la viteza mare. Sper sa nu te superi dar stii ca eu ti-am zis si pana sa-i faci motorul sa lasi tuning-ul si sa faci ce e de facut la masina ca pe urma ai tu timp ca esti tanar si masina acum este a ta.
__________________
B-64-KTL is offline   Reply With Quote
Old 27-06-08, 00:20   #6
D o n n

Stage 5
 
D o n n's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,971
Default Re: probleme la viteza mare

da normal mai ...scuze de topic nou snapy dar nu stiu ce e cu cd`ul....ala am zis ca trepida cel mai rau...masina trepida putin mai rau...pe mien ma incurca enorm de mult un imprumut de la bcr care de 3 saptamani tot "maine" trebuie sa vina...e o recalculare daia de card...mai multe prostii.sa aprobat dar se asteapta sa vina banii....
ontopic : arcurile pt spate le am in portabagj de la un bmw ...sunt bune...si cat de cat tari deci o sa dea bine pe spate,telescoapele le iau cand vine imprumut...dar iau pe ulei ca e problema pe la mien cu "hartoapele" ....apoi o sa scot mirosul de benzina din masina,mocheta se va schimba....maine voi lua alt set de saboti de 1 milion,tamburi ii am la tara au fost putin facuti la strung,i`am luat de la un opel vectra,si i`am dus la strung sa mi faca frumos...sa fie finisati pe interior...e totul ok..astept sa vina bani sa pun telescoapele apoi arcurile ,apoi franele pe spate chestia cu eleronul e o afacere...
D o n n is offline   Reply With Quote
Old 27-06-08, 11:08   #7
gabilx

Stage 4
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 176
Default Re: probleme la viteza mare

echilibreaza rotile daca vibreaza masina la viteze mari(peste 80 km/h). in legatura cu viteza maxima, daca ai mers mult timp in oras si subturat, e normal sa nu se mai duca la viteze mai mari de 150-160 pentru ca supapele se incarca de funingine si nu mai etanseizeaza bine camera de ardere (nu mai ai compresia buna). totul se rezolva cu o benzina buna(99+) si niste ture in forta. e bine sa schimbi si filtrul de aer daca e necesar. toate astea le faci doar daca nu ai alte probleme la motor (fise, bujii ... ).
gabilx is offline   Reply With Quote
Old 27-06-08, 11:59   #8
D o n n

Stage 5
 
D o n n's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,971
Default Re: probleme la viteza mare

tot motorul e renovant acum o luna ...sia re cam 4000 de km...tocmai ca nu merg incet....nu merg cu viteza dar am ce am cu demarajul ca o cam forjez mereu....si nu vibreaza decat de pe la 130-140...dar sa ziecm ca e de la suspnsie...si cu viteza...sa zicem ca as fi avut pe fata rotile putin moi...dar nush..
D o n n is offline   Reply With Quote
Old 27-06-08, 12:48   #9
gabilx

Stage 4
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 176
Default Re: probleme la viteza mare

vibratiile in masina la viteze mari apar numai de la roti (dezechilibrate de la gropi, cauciucuri deformate). suspensiile au rol doar de stabilitate pe drum, nu iti dau vibratii in masina, cat despre viteza maxima, posibil si de la cuciucuri moi, daca ai avut vant puternic din fata, benzina proasta, reglajele care le-a facut mecanicul(din cate stiu sunt trei moduri de setare a masinii : 1. mod economic in care masina nu trage deloc dar consumul e putin redus(nu e mare diferenta de consum); 2. mod normal; 3. mod "sportiv" in care masina trage putin mai bine, viteza maxima creste pe undeva pe la 170-180 dar consumul este enorm, 15% oras, 10% afara)
gabilx is offline   Reply With Quote
Old 27-06-08, 14:02   #10
D o n n

Stage 5
 
D o n n's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,971
Default Re: probleme la viteza mare

varianta a3a am avut`o pana am reglat delcoul....ca nu ma tineam de rezervorul ala...si acum abia trage....nu pot sa zic ca nu ii dau scartz a2a...daca ma straduiesc dar nu ma mai straduiesc...in fine aveam roata pe fata stanga putin lasata...dar mie imi trage si putin dreapta...nush...si paremise roata pe spate dreapta ..se blocheaza putin adica merge putin infranata de la tambur...sa zicem cu viteza...trecem peste...dar vibratiile alea....azi am franat brusc la 130.....doamne...am zis ca raman fara rotile pe fata...tot asa ...niste vibrati puternice...parca se rupeau rotile...si tin sa mentionez ca ma franale noi,am 10000 de km.ai discurile NU SUNT INDOITE
D o n n is offline   Reply With Quote
Old 27-06-08, 14:28   #11
B-64-KTL
Opel Driver

Stage 5
 
B-64-KTL's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,392
Member of:
[DAEWOO]
[Opel]
Default Re: probleme la viteza mare

Fa-ti o geometrie daca nu ai facut pana acum, verifica jantele si anvelopole. Tocmai dupa aia poti sa afli daca este de la altceva.
B-64-KTL is offline   Reply With Quote
Old 27-06-08, 14:29   #12
gabilx

Stage 4
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 176
Default Re: probleme la viteza mare

inseamna ca atunci cand l-ai reglat, ai dat in extrema cealalta si acu nu-ti mai trage deloc. regleazo normal(stiu ca-ti place cand trage bine motorul ca si mie imi placea), obisnuieste-te cu ideea ca nu poate mai mult si investeste banii economisiti din benzina in altceva, cum ar fi suspensiile. cat despre vibratii, du-te la o vulcanizare si vezi ce e in neregula cu cauciucurile (toate 4).

p.s.: discurile daca sunt incinse si ai trecut printr-o balta mai mare se deformeaza instant, chiar si noi fiind.
gabilx is offline   Reply With Quote
Old 27-06-08, 14:44   #13
D o n n

Stage 5
 
D o n n's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,971
Default Re: probleme la viteza mare

hmmm....se poate cu discurile...asa....o sa verific rotile si tot dupa ce pun suspensia...
D o n n is offline   Reply With Quote
Old 28-06-08, 01:54   #14
electric_style
Opel Driver

Stage 5
 
electric_style's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,949
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[Opel]
Default Re: probleme la viteza mare

asa mi se intampla si mie pe la 120/h , cu vechile jante !!! pana la urma observasem ca una din janta de pe spate era putin lovita , iar amvelopa avea o mica galca! aia la viteza mare e foarte sesizabila! sfat : schimba-ti amvelopele si fa-ti o echilibrare de roti!

Last edited by Snapy_xxl; 28-06-08 at 09:37.
electric_style is offline   Reply With Quote
Old 28-06-08, 23:21   #15
D o n n

Stage 5
 
D o n n's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,971
Default Re: probleme la viteza mare

da...am dat azi rotile jos si cele de pe spate sunt sub orice critica...atat cauciucurile cat si jentile...lovite...
D o n n is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -