Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Zona tehnica Daewoo

Zona tehnica Daewoo Zona tehnica, secrete, tips&tricks Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 01-05-08, 20:58   #1
smc07

Stage 4
 
smc07's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 281
Default Zgomot suspensia fata cielo

O mica/mare problema cu un cielo. De ceva vreme a inceput sa scoata un sunet aiurea suspensia pe fata, dreapta; un troncanit care se aude numai la gropi si denivelari.
Amortizoarele nu au nici 5 mii de km. Schimbat de curand capete de bara si bielete. Arcurile sunt ok, pivotii nu mai zic.
2 zile am stat pe ea si nu am reusit sa ii dau de cap. Am dat jos caseta fiindca mi se parea ca bieletele aveau joc in caseta. Am reglat jocul din caseta dar zgomotul persista. Pe urma am luat la mana fiecare bucsa, fiecare imbinare, bascula si am verificat dupa jocuri. locuri unde ar putea zbarnaii ceva. Intr-un final am descoperit un mic joc la bara antiruliu. Bucsile putin uzate. Am decuplat bara antiruliu de bascula in cauza si zgomotul tot se aude. Si numai pe partea dreapta. Sfaturi?
smc07 is offline   Reply With Quote
Old 01-05-08, 21:02   #2
Kent8

Stage 5
 
Kent8's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,298
Default Re: Zgomot suspensia fata cielo

palier telescop?
Kent8 is offline   Reply With Quote
Old 01-05-08, 21:09   #3
smc07

Stage 4
 
smc07's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 281
Default Re: Zgomot suspensia fata cielo

Quote:
Originally Posted by Kent8 View Post
palier telescop?
Sincer si eu il suspectez. Am miscat de el, cu toata jamba data jos, da nu pare nimic nelalocul lui, sau joc exagerat. Problema e ca nu am presa pentru arc si nu am cum sa il verific altfel. Ai idee cam cat ar costa o bucata?
smc07 is offline   Reply With Quote
Old 01-05-08, 21:48   #4
BGD_NNE

Stage 5
 
BGD_NNE's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 583
Default Re: Zgomot suspensia fata cielo

Ai incercat sa verifici bolturile portierei ?? Stiu ca pare o tampenie dar e posibil sa fie alea .
BGD_NNE is offline   Reply With Quote
Old 01-05-08, 21:57   #5
smc07

Stage 4
 
smc07's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 281
Default Re: Zgomot suspensia fata cielo

Quote:
Originally Posted by BGD_NNE View Post
Ai incercat sa verifici bolturile portierei ?? Stiu ca pare o tampenie dar e posibil sa fie alea .
Nu au cum. Dupa cum se aude, zgomotul e undeva in compartimentu motor. Plus ca s-ar auzi mult mai clar din pozitia soferului, adica de langa mine. E dupa peretele despartitor sigur.
Cu balamalele am eu alte probleme stresante. Azi am uitat sa le ung.
Cea mai mare problema care ma doare pe mine momentan sunt zgomotele aiurea la gropi si drumuri grele:
1. suspensia de care vb acu
2. si usile cam scartaie din balamale
3. si cel mai enervant, bordul. trosneste si plesneste din toate incheieturile. E drept ca masina e din 96-97, da totusi. am mai completat suruburi lipsa, mai la suprafata unde erau mai accesibile, dar totusi am impresia ca inca mai trebuie.
nu am nici timpul necesar si nici nu ma incumet acu sa desfac bordu cu totu. da la vara trebuie.
Astept in continuare idei.
smc07 is offline   Reply With Quote
Old 02-05-08, 02:58   #6
adibaiacos2003

Stock
 
Join Date: May 2008
Posts: 1
Default Re: Zgomot suspensia fata cielo

incearca sa vezi etrierii cat de bine unt stransi...mai apar si de la ei zgomote ciudate pe denivelari
adibaiacos2003 is offline   Reply With Quote
Old 02-05-08, 08:59   #7
smc07

Stage 4
 
smc07's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 281
Default Re: Zgomot suspensia fata cielo

Quote:
Originally Posted by adibaiacos2003 View Post
incearca sa vezi etrierii cat de bine unt stransi...mai apar si de la ei zgomote ciudate pe denivelari
Jamba am dat-o jos de 2 ori pana acu si implicit si etrierii. Deci de 2 ori i-am strans. Imposibil sa ii fii lasat slabiti. Multumesc oricum.
smc07 is offline   Reply With Quote
Old 02-05-08, 09:31   #8
Kent8

Stage 5
 
Kent8's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,298
Default Re: Zgomot suspensia fata cielo

vezi sa nu fie porcaria aia de con de plastic ce se baga sub volan.
Kent8 is offline   Reply With Quote
Old 02-05-08, 09:46   #9
smc07

Stage 4
 
smc07's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 281
Default Re: Zgomot suspensia fata cielo

Quote:
Originally Posted by Kent8 View Post
vezi sa nu fie porcaria aia de con de plastic ce se baga sub volan.
O sa ma uit. Momentan masina nu e la mine. Da tot porcaria aia de rulment din palier cred ca e.
smc07 is offline   Reply With Quote
Old 02-05-08, 11:24   #10
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: Zgomot suspensia fata cielo

acelasi lucru am patit si eu

vezi ca e bucsa de la bascula,ce joaca si rolul de tirant ,situata pe la picioarele pasagerului.la mana nu ai cum sa o descoperi ci doar cu un levier
300zxtt is offline   Reply With Quote
Old 02-05-08, 18:53   #11
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Zgomot suspensia fata cielo

si la mine troncane ceva, dar se aude ca si cum ar fi in interior, pe undeva prin bord... dupa schimbarea capetelor de bara si a flansei de la caseta de directie (cu bucsi cu tot), mecanicul a ajuns la concluzia ca ar fi axul glisor de la etrier... ca are un joc si loveste etrierul in disc. eu nu prea sunt de acord cu el dar o sa-l schimb si pe asta sa vedem...
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 02-05-08, 23:46   #12
smc07

Stage 4
 
smc07's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 281
Default Re: Zgomot suspensia fata cielo

Quote:
Originally Posted by Geo_ZGA View Post
si la mine troncane ceva, dar se aude ca si cum ar fi in interior, pe undeva prin bord... dupa schimbarea capetelor de bara si a flansei de la caseta de directie (cu bucsi cu tot), mecanicul a ajuns la concluzia ca ar fi axul glisor de la etrier... ca are un joc si loveste etrierul in disc. eu nu prea sunt de acord cu el dar o sa-l schimb si pe asta sa vedem...
Exact asa pare si la mine: ca iese de undeva din spatele bordului. Si flansa aia din caseta am schimbat-o si eu, ca am rupt-o cand am demontat caseta
Nici eu nu cred sa fie de la etrier, nu e "clinchet" metalic.

@300zxtt : M-am exprimat gresit cand am spus ca "am luat la mana". Bineinteles ca nu am tras de bucsi cu mana ci cu levieru. Era un fel de a spune . Oricum zgomotul nu e sigur din partea pasagerului, adica de pe dreapta.
smc07 is offline   Reply With Quote
Old 10-06-08, 00:37   #13
Man3l3

Stage 4
 
Man3l3's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 173
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Zgomot suspensia fata cielo

aceasi problema am avuto si eu cand dadeam in cea mai mica groapa troncanea
si cand ma-am dus la service Surpriza mi sa rupt prima spira de la arc aia de jos si trancanea bucata aia de fier ramasa pe suportu de amortizor am scoso si azi merg cu aceleasi amortizoare si am mai facut inca 11 mii de k cu el asa
Man3l3 is offline   Reply With Quote
Old 10-06-08, 08:55   #14
Kent8

Stage 5
 
Kent8's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,298
Default Re: Zgomot suspensia fata cielo

oricum ideea ii cat timp bate stii ca`i acolo, cang dispare zgomotul dintr`o data atunci ii problema
Kent8 is offline   Reply With Quote
Old 11-06-08, 10:36   #15
gabilx

Stage 4
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 176
Default Re: Zgomot suspensia fata cielo

o problema asemanatoare am avut si eu la masina mea dupa ce am dat intr-un canal cu roata din dreapta. cand plecam de pe loc, cand puneam frana, la denivelari mai pronuntate se auzea un parait ca si cum ar fi o tabla care se rupe. ciudat insa ca in gropi nu se auzea. am fost la 10 service-uri si nimeni nu reusea sa-i dea de cap. toti spuneau ca e o problema dar nimeni nu stia de unde vine zgomotul. am gasit intr-un final un mecanic priceput, mi-a strans bridele unde vin bucsile de la bascule si ... problema rezolvata.
gabilx is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -