Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Zona tehnica Daewoo

Zona tehnica Daewoo Zona tehnica, secrete, tips&tricks Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 04-05-08, 23:48   #46
i0_nu_tz

Stage 3
 
i0_nu_tz's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 120
Unhappy Re: boxe spate

inca o problema...am o cunostinta care si-a pus pe masina(cielo) pe spate 2 difuzoare infiniti la un service specializat ideea e ca nu se aude bassul .... in ce sens ....adik daca eu las reglajele facute si scot unu din difuzoare duduie masina...daca il bag la loc...nu se mai aude asa adik basu e dar nu se aude cum trebuie....de la ce poate fi sau da-ti-mi o solutie....va rog frumos...ca am de gand sa imi iau si eu difuzoare (tot cielo am) si mi-e frica sa nu patesc la fel.....:-ss...aa si in cazul in care va ganditi ca poate nu scoate aparatu ca sa faca fata ..nu cred ca e...pentru ca si la cel original cu difuzoarele originale era aceeasi problema....Multumesc !
__________________
NEVER Drive Faster than YOUR Angel Can FLY !

Last edited by i0_nu_tz; 04-05-08 at 23:51.
i0_nu_tz is offline   Reply With Quote
Old 05-05-08, 18:09   #47
D o n n

Stage 5
 
D o n n's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,971
Default Re: boxe spate

firele inversate bagate in boxe
D o n n is offline   Reply With Quote
Old 05-05-08, 18:53   #48
i0_nu_tz

Stage 3
 
i0_nu_tz's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 120
Default Re: boxe spate

plus cu minus ? ? da ideea e ca daca le las separate se aud foarte bn...
i0_nu_tz is offline   Reply With Quote
Old 05-05-08, 19:03   #49
D o n n

Stage 5
 
D o n n's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,971
Default Re: boxe spate

sutn doua fire care vin in boxa...alea sa nu fie inversate ...cum ai zis tu...trebe verificate
D o n n is offline   Reply With Quote
Old 05-05-08, 19:08   #50
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: boxe spate

aceeasi problema am avut-o si eu... firele inversate, + cu - la boxe.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 05-05-08, 19:13   #51
i0_nu_tz

Stage 3
 
i0_nu_tz's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 120
Default Re: boxe spate

eu cred ca am explicat bn....deci difuzoarele nu au nicio pb cd-playerul nicio vina....cand dau balans mai mult dr sau st se aude basuu efectiv se simte o vibratie si in scaun... plus la plus minus la minus....nu e nicio eroare...sa zic asa....
i0_nu_tz is offline   Reply With Quote
Old 05-05-08, 20:46   #52
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: boxe spate

totul merge dar nu functioneaza.... cum poate sa nu aiba nimic nici o problema cand zici ca nu ai bas? la fel am patit si eu, era la unul din difuzoae pus + la - si - la +, adica inversate firele. da-i balance pe rand, pe o parte si pe alta si vezi daca unul dintre ele se aude mai prost... ala e de vina, inversezi firele la el.
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 05-05-08, 21:24   #53
i0_nu_tz

Stage 3
 
i0_nu_tz's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 120
Default Re: boxe spate

am dat balans se aud aman2 la fel ...nu face niciunu figuri asta e misteru )
i0_nu_tz is offline   Reply With Quote
Old 06-05-08, 13:18   #54
D o n n

Stage 5
 
D o n n's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,971
Default Re: boxe spate

dai un reset la cdplayer
D o n n is offline   Reply With Quote
Old 12-05-08, 14:07   #55
W R S

Stage 5
 
W R S's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 347
Member of:
[AUDI]
Default Re: boxe spate

Eu pateam la fel mai demult,cu niste boxe de casa mesterite de mine , pur si simplu parca sunetele sub 50 HZ se neutralizau si nu se mai auzea asa bine basul,dar separat se auzea!

Daca tot la fel face baga`te in portbagaj si uita`te daca se misca membrana difuzoarelor cand sunt date drumu.
Verifica daca sunt pe 2-3 cai sa mearga inclusiv tweeterul(e) in caz ca nu mere ii scade impedanta .

Iti recomand MTX 16,5 cm pe spate , sunt mai scumpe dar au o fidelitate mai mare decat restul si o durata de viata mai mare.
Le poti cumpara si asculta din vitan , este un stand albastru pe care scrie tornado cu galben.
__________________
->Reparatii Turbosuflante 0754.455.425
W R S is offline   Reply With Quote
Old 12-05-08, 14:09   #56
i0_nu_tz

Stage 3
 
i0_nu_tz's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 120
Smile Re: boxe spate

Quote:
Originally Posted by W R S View Post
Eu pateam la fel mai demult,cu niste boxe de casa mesterite de mine , pur si simplu parca sunetele sub 50 HZ se neutralizau si nu se mai auzea asa bine basul,dar separat se auzea!

Daca tot la fel face baga`te in portbagaj si uita`te daca se misca membrana difuzoarelor cand sunt date drumu.
Verifica daca sunt pe 2-3 cai sa mearga inclusiv tweeterul(e) in caz ca nu mere ii scade impedanta .

Iti recomand MTX 16,5 cm pe spate , sunt mai scumpe dar au o fidelitate mai mare decat restul si o durata de viata mai mare.
Le poti cumpara si asculta din vitan , este un stand albastru pe care scrie tornado cu galben.

MULTUMESC MULT ...
i0_nu_tz is offline   Reply With Quote
Old 07-07-08, 23:44   #57
D o n n

Stage 5
 
D o n n's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,971
Default Re: boxe spate

vreau pareri cu niste boxe bune de pus pe spate...si al un pret accesibil cat de cat...vreau doar sa se auda clar si ceva ceva tare...am cdplayer blaupunkt
__________________
All the way up..
D o n n is offline   Reply With Quote
Old 08-07-08, 09:55   #58
gabilx

Stage 4
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 176
Default Re: boxe spate

eu am pe spate doua difuzoare clarion, nu sunt auto, sunt doar difuzoare de bas, pe fata am difuzoarele originale ale masinii, sunt foarte multumit de calitatea sunetului, in masina basul se aude super pt un sistem normal cu 4 boxe fara subwoofer. Am avut si eu aceleasi probleme cu difuzoarele in sensul ca atunci cand le-am pus nu am pus firele corect si nu aveam bas deloc. Am fost la un electronist, le-a masurat cu aparatul de masura, a pus firele corect(+ cu +, - cu -) si s-a rezolvat problema. Toata treaba asta m-a costat doar o bere(masuratul firelor ca montajul la difuzoare l-am facut singur) si muuult mai putini nervi consumati. Va sugerez sa faceti la fel daca va schimbati difuzoarele si nu va pricepeti la d'astea.
gabilx is offline   Reply With Quote
Old 08-07-08, 10:51   #59
B-64-KTL
Opel Driver

Stage 5
 
B-64-KTL's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,392
Member of:
[DAEWOO]
[Opel]
Default Re: boxe spate

Mha baieti eu nu inteleg cum incurcati ,,+" cu ,,-". Eu cand mi-am schimbat boxele pe spate si pe fata le-am pus din prima fiindca papucii erau diferiti (unul mai mic si unul mai mare) si la fel erau si ,,clestii" de la boxe, pe care vin papucii firelor. Voi nu aveti la fel?! Si o firma buna de boxe la un pret accesibil, Donn, ar fi Ground Zero. Eu mi-am pus pe spate de 16,5 si am dat pe ele 110 RON de la un coleg de pe forum, erau noi noute.
__________________
B-64-KTL is offline   Reply With Quote
Old 08-07-08, 11:23   #60
D o n n

Stage 5
 
D o n n's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,971
Default Re: boxe spate

sapt viit te anunt....si daca gasesti eva bun si pt mine pe spate la 100 ron....
D o n n is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -