Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Zona tehnica Daewoo

Zona tehnica Daewoo Zona tehnica, secrete, tips&tricks Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 11-03-08, 00:14   #1
electric_style
Opel Driver

Stage 5
 
electric_style's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,949
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[Opel]
Default Problema Idicator Benzina (espero)

fratilor am si yo o nelamurire!!! de curand mi-am cumparat un alt bord (ceasuri indicatoare) pt un ESPERO...si nu-mi mai indica nivelul benzinei din rezervor!!! la cel vechi imi idica nivelul cand erau peste 10l de benzina in rezervor!!! acum la cel care la-am cumparat recent...nu numai k nu-mi indica, ci in momentul cand alimentez cu circa 10-15 litri...in loc sa-mi creasca...imi scade sub zero...si nu se misca acul din pozitia aia pana cand mai raman aproximativ 5 litri de benzina in rezervor!!! ce poate fi..sa-mi cauzeze asta??? l-am dat jos si l-am pus iarasi pas cu pas...cum scrie la carte, dar degeaba!!!...problema nu cred k este din bord pt k este in perfecta stare de functionare...e arpoape nou!!! problema care mai ramane...ar fi sonda , sau ceva la rezervor !!! astept sugestiile voastre!!!
electric_style is offline   Reply With Quote
Old 11-03-08, 09:54   #2
B-64-KTL
Opel Driver

Stage 5
 
B-64-KTL's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,392
Member of:
[DAEWOO]
[Opel]
Default Re: Problema Idicator Benzina (espero)

Pune ceasurile vechi si vei afla daca iti mai face figuri. Daca iti face inseamna ca este de la sonda sau cine sie ce pe acolo...daca nu inseamna ca este de la ceasurile noi. Daca este de la ceasuri incearca sa schimbi indicatorul de benzina (nu stiu la espero daca se poate ca eu am cielo si la mine merge). Sper ca ti-am fsot de ajutor si mai asteptam sfaturi de la cei mai experimentati.
__________________

Last edited by Snapy_xxl; 11-03-08 at 13:59.
B-64-KTL is offline   Reply With Quote
Old 11-03-08, 10:52   #3
Erros20

Stage 5
 
Erros20's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 315
Default Re: Problema Idicator Benzina (espero)

si eu am un espero si nu imi indica bine cata benzina am in rezervor ... apropo ... care stie cati litri are rezervoru ?
Erros20 is offline   Reply With Quote
Old 11-03-08, 12:03   #4
electric_style
Opel Driver

Stage 5
 
electric_style's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,949
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[Opel]
Default Re: Problema Idicator Benzina (espero)

Quote:
Originally Posted by Erros20 View Post
si eu am un espero si nu imi indica bine cata benzina am in rezervor ... apropo ... care stie cati litri are rezervoru ?
are 50L la fel k si la cielo!!!

dar pe mine ma intereseaza sa-mi explice cineva in domeniu ce poate fi de nu-mi indica nevelul benzinei , si dc in loc sa creasca cand alimentez , scade nivelul!!! yo ma orietez dupa cum creste iar aproape de 0...atunci imi dau seama k nu mai am benzina sau dupa bec cand licane sau nu ,...macar asta imi indica!
electric_style is offline   Reply With Quote
Old 11-03-08, 14:53   #5
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Problema Idicator Benzina (espero)

nu stiu ce sa-ti zic... si mie imi face figuri de vreo luna: cand ajung cu acul deasupra liniei rosii, cade sub ea... dupa cativa km se ridica iar. nu am idee de la ce e, si cand am fos tin service nu a vrut sa faca face cand mai am 8-10l in rezervor, dupa care pe la 5-6l isi revine.
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 13-03-08, 13:57   #6
RD-Woo

Stage 5
 
RD-Woo's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,571
Default Re: Problema Idicator Benzina (espero)

Am avut si eu astfel de probleme, kiar am schimbat sonda litrom din rezevor, am schimbat si ceasul indicator...si tot nimic!
rezolvare (in cazul meu) : am desfacut iarasi bordul (a 4 oara), am strans foarte bine cele 3-4 suruburi din spatele ceasului de benz si s-a rezolvat!!
sper sa fie de folos sfatul meu!!
__________________
Quench my thirst with GASOLINE!
Multa lume, putini oameni... restu' populatie


RD-Woo is offline   Reply With Quote
Old 13-03-08, 16:02   #7
Eddye_Furia

Stage 3
 
Eddye_Furia's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 166
Default Re: Problema Idicator Benzina (espero)

fratilor si la mine exista o problema.......scade acul sub rosu...aproape ca sta suspendata pe tija aia....si nu`mi apare in bord semnu de benzina....ce saaracie are.....
__________________
Dacia 1310 TX (Furia Albastra),ramane doar o legenda,o legenda care ramane in sufletele noastre...RIP
Eddye_Furia is offline   Reply With Quote
Old 13-03-08, 21:37   #8
electric_style
Opel Driver

Stage 5
 
electric_style's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,949
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[Opel]
Default Re: Problema Idicator Benzina (espero)

Quote:
Originally Posted by RD-Woo View Post
Am avut si eu astfel de probleme, kiar am schimbat sonda litrom din rezevor, am schimbat si ceasul indicator...si tot nimic!
rezolvare (in cazul meu) : am desfacut iarasi bordul (a 4 oara), am strans foarte bine cele 3-4 suruburi din spatele ceasului de benz si s-a rezolvat!!
sper sa fie de folos sfatul meu!!
ms de informatie...o sa-l desfac si yo iarasi...si yo sa strang suruburile alea de care zici u !!! bafta
electric_style is offline   Reply With Quote
Old 28-09-08, 01:34   #9
electric_style
Opel Driver

Stage 5
 
electric_style's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,949
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[Opel]
Default Re: Problema Idicator Benzina (espero)

s-a rezolvat si cu indicatorul de benzina! era de la sonda!

se poate inchide!
electric_style is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -