Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Zona tehnica Daewoo

Zona tehnica Daewoo Zona tehnica, secrete, tips&tricks Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 09-08-08, 22:47   #16
D o n n

Stage 5
 
D o n n's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,971
Default Re: ulei cutie Cielo

la mine estebusonul de umplere langa planetara din dreapta...si cum spuneam se simte dupa ce am bagat ulei.se schimba mai usor...mai aveam doar 500 gr in cutie...si am complet ...acum e alta viata
__________________
All the way up..
D o n n is offline   Reply With Quote
Old 21-10-12, 21:01   #17
egroeg

Stage 5
 
egroeg's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 734
Question Re: ulei cutie Cielo

o intrebare..daca trebuie sa completez cu ulei in cutie si nu stiu ce ulei a fost bagat inainte are ceva daca-i bag 80w cum scrie in manual si inauntru sa fie 75w ? nu prea e bine sa le amestec nu? atunci cum sa fac?
egroeg is offline   Reply With Quote
Old 21-10-12, 21:26   #18
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: ulei cutie Cielo

Daca nu esti sigur, cel mai bine e sa desfaci capacul si sa golesti uleiul vechi, dupa care sa adaugi ulei nou. Pt asta ai nevoie si de o garnitura noua pt baia de la cv, pusa dupa ce ai curatat bine de tot resturile celei vechi (se va rupe in bucatele) si ai curatat si degresat. Eventual pus si putin mastic auto pe garnitura, la montaj.
Nu e bine sa amesteci uleiuri de vascozitati diferite.
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 21-10-12, 21:38   #19
egroeg

Stage 5
 
egroeg's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 734
Default Re: ulei cutie Cielo

Quote:
Originally Posted by Geo_ZGA View Post
Daca nu esti sigur, cel mai bine e sa desfaci capacul si sa golesti uleiul vechi, dupa care sa adaugi ulei nou. Pt asta ai nevoie si de o garnitura noua pt baia de la cv, pusa dupa ce ai curatat bine de tot resturile celei vechi (se va rupe in bucatele) si ai curatat si degresat. Eventual pus si putin mastic auto pe garnitura, la montaj.
Nu e bine sa amesteci uleiuri de vascozitati diferite.
ok..multumesc Geo! cutia are baie in genul la cea de la motor banuiesc..dar numai ca nu are buson,nu?
egroeg is offline   Reply With Quote
Old 21-10-12, 21:49   #20
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: ulei cutie Cielo

E un simplu capac din metal, cu 6-8 suruburi, nu mai retin exact.
Ideea e ca, odata desfacut capacul, garnitura veche nu se mai poate refolosi, se va rupe si vor ramane multe ramasite pe cutie si pe capac.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 21-10-12, 21:58   #21
egroeg

Stage 5
 
egroeg's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 734
Default Re: ulei cutie Cielo

Quote:
Originally Posted by Geo_ZGA View Post
E un simplu capac din metal, cu 6-8 suruburi, nu mai retin exact.
Ideea e ca, odata desfacut capacul, garnitura veche nu se mai poate refolosi, se va rupe si vor ramane multe ramasite pe cutie si pe capac.
am inteles...chiar daca nu se deteriora n-o puneam tot p-aia..daca tot dau capacul jos..te salut si multumesc inca o data pt raspuns!
egroeg is offline   Reply With Quote
Old 30-11-12, 10:49   #22
emylyo

Stage 4
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 197
Default Re: ulei cutie Cielo

Desi spune in carte si mecanicii o tin sus si tare ca uleiul de cutie nu se schimba,doar se completeaza,eu stiu ca pe cutii scrie un termen de 5 ani de folosire a uleiului.Asadar dupa 4 ani si ceva si un nr insemnat de km am schimbat uleiul la ambele masini.La una am pus Elf 75w80 si la cealalta Motul cu aceiasi indici.Uleiul l-am scos prin absorbtie cu un furtunas bagat prin gaura surubului de vizitare pt nivel si a iesit cam 1,5l din 1;8 neputant fii extras tot.Dupa schimb s-a observat o imbunatatire semnificativa.
emylyo is offline   Reply With Quote
Old 30-11-12, 10:57   #23
emylyo

Stage 4
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 197
Default Re: ulei cutie Cielo

Cat despre amestecat uleiuri cu diferiti indici am amestecat de vreo 20 ani fel de fel de uleiuri si nu are nimic-nu am schimbat vreodata un segment sau un cuzinet,nici la dacie,supernove(3),Nissan(2),cielo,sau la moto(5).La moto in primavara bag 10w40,iar in iunie pt vara scot jumate si pun 2 l de 15w50,iar in iulie completez cu 10w60 si nu are nici pe ma-sa,iar in septembrie scot jumate si-l pun pe cel scos in iunie inapoi.Este o tevatura cu uleiul,dar merge.
emylyo is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -